Slovákov po dovolenke čakali mastné účty za mobilné služby, hlási TUSR. Ako môžete predísť vysokému účtu?!

Viacero Slovákov doplatilo na nepozornosť a muselo zaplatiť stovky € za mobilné služby v zahraničí. Ako môžete predísť vysokému účtu za mobilné služby mimo Slovenska?

nahnevany muz mobil vysoky ucet
Zdroj: TeodorLazarev / Shutterstock.com a photoschmidt / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Dovolenková sezóna je v plnom prúde a mnoho Slovákov mieri oddýchnuť si aj za hranice našej krajiny. Podľa Telekomunikačnej únie Slovenskej republiky (ďalej ako TUSR), až takmer polovica našincov plánuje stráviť letnú dovolenku v zahraničí. Pravdepodobne asi nikoho by po návrate domov nepotešilo prekvapenie v podobe vysokého účtu za mobilné služby. No dejú sa aj také situácie, hoci sa im dá ľahko predísť.

Skúsenosti niektorých Slovákov ilustrujú, čomu by sme sa mali vyhnúť

TUSR upozorňuje na niekoľko príkladov, ktoré stáli Slovákov nemalú kôpku peňazí. Napríklad jedna z dovolenkárok, ktorá vedela, že v členských štátoch EÚ môže vďaka regulácii používať mobilné služby za ceny ako doma, trávila voľný čas aj na internete. No čo čert nechcel, tak vzhľadom na to, že dovolenkovala v blízkosti hraníc únie, jej telefón sa pripojil do siete nečlenskej krajiny, čo si bohužiaľ neuvedomila.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vyšetrovanie regulačného orgánu dospelo k záveru, že jej mobilný operátor jej po uvítacích správach poslal aj ďalšie, ktorým zrejme nevenovala dostatočnú pozornosť, čo sa neskôr ukázalo ako veľká chyba. Dozvedela by sa z nich, že v dôsledku blízkosti pevniny sa jej mobilný telefón pripojil do siete operátora krajiny, ktorá nie je členom EÚ a používanie mobilných služieb bude pre ňu podstatne drahšie.“, vysvetľuje vzniknutý incident TUSR.

Podobná situácia postretla aj horských turistov, ktorým po návrate z rakúskych hôr ostali oči pre plač.

„V ďalšom podobnom prípade skupinu horských turistov zo Slovenska po návrate z dovolenky prekvapil vysoký účet za telefonovanie. Stalo sa to napriek tomu, že trávili dovolenku v rakúskych horách. Ako sa neskôr ukázalo, pohybovali sa v blízkosti hraníc so Švajčiarskom, vypli si zasielanie „otravných správ“ od operátora a vďaka tomu si nevšimli, že ich mobilné telefóny sa automaticky pripojili na dostupnú sieť operátora zo Švajčiarska, kde regulácia neplatí.“

TUSR hovorí aj o ďalšom prípade, kedy dovolenkár v Egypte po návrate domov musel zaplatiť operátorovi 2-stovky a to aj napriek tomu, že internet aktívne nepoužíval. V tomto prípade doplatil na funkciu automatických aktualizácií aplikácií.

„Hoci sa podľa jeho vyjadrenia počas dovolenky nepripojil k internetu, tak účet za dátové služby bol nečakane vysoký. Pán Ivan sa preto obrátil na svojho mobilného operátora, kde zistil, že jeho mobilný telefón počas dovolenky automaticky sťahoval aktualizácie.“

Ako môžete predísť vysokému účtu za mobilné služby v zahraničí?

Ak plánujete ísť na dovolenku do zahraničia, tak TUSR odporúča niekoľko rád, pomocou ktorých sa môžeme vyhnúť prekvapeniu v podobe vysoké účtu. Poďme spolu na ne nižšie pozrieť.

  • Pri používaní mobilných služieb v zahraničí slovo „nekonečné“ neberte úplne doslovne. Mobilní operátori môžu stanoviť podmienky  primeraného využívania, ktorých cieľom je zabrániť zneužívaniu alebo neobvyklému používaniu roamingových služieb. Pred odchodom na dovolenku si u svojho operátora overte podmienky.
  • Aby ste sa vyhli nechcenej spotrebe dát, dočasne zakážte telefónu automatickú aktualizáciu softvéru alebo si nastavte telefón tak, aby si vyžiadal pred aktualizáciou váš súhlas. Aktualizácie je najlepšie urobiť pred dovolenkou a následne až po návrate z dovolenky.
  • Nevypínajte správy, ktoré posiela mobilný operátor pri návšteve zahraničia, ale naopak ich pozorne čítajte.
  • V prípade, že sa budete pohybovať pri hraniciach EÚ/EHP s inými štátmi, v navštívenej krajine si nastavte sieť manuálne, aby sa váš mobil nechcene nepripojil na sieť operátora z krajiny, kde európska regulácia neplatí.

Záverom nám dovoľte, dať vám do pozornosti aj článok, v ktorom sme sa venovali online dovolenkovým podvodom, ktoré sú najčastejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre