Tieto asteroidy nie sú až také suché, ako sme mysleli: Mohli priniesť na Zem vodu?

Vo vzorkách z asteroidu Itokawa vedci objavili chlorid sodný, inak známy aj ako kuchynská soľ.

Mohli tieto asteroidy priniesť vodu na Zem?
Zdroj: Wikimedia (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt - CC BY 3.0)

Chlorid sodný poznáme všetci ako kuchynskú soľ, no pre vedcov nejde práve o najvzrušujúcejší z existujúcich minerálov. V tomto prípade však výnimka môže potvrdzovať pravidlo, lebo objav drobných zrniečok soli vo vzorke z vesmíru autorov novej štúdie nadchol. Tieto kryštáliky mohli vzniknúť jedine za prítomnosti vody.

Čo je však zaujímavejšie, ako vysvetľujú vedci z University of Arizona, tieto vzorky pochádzajú z asteroidu typu S, ktoré sa považujú za jedny z najsuchších v Slnečnej sústave. Výsledky štúdie teda naznačujú, že pomerne veľká populácia asteroidov nie je až taká suchá ako sa spočiatku predpokladalo. Objav zároveň prináša viac dôkazov o tom, že Zem mohla väčšinu vody, možno aj všetku, získať z asteroidov, ktoré na jej povrch dopadli keď bola ešte mladá.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vzorky so zrniečkami soli pochádzajú z asteroidu Itokawa a zozbierala ich v roku 2005 misia Hyabusa. Na Zem sa dostali v roku 2010. Táto štúdia je prvá, ktorej sa podarilo dokázať, že vzorky soli vznikli na telese, z ktorého sa asteroid Itokawa odlomil. Nie sú teda dôsledkom kontaminácie po tom, ako sa vzorky dostali na Zem. Viacero predchádzajúcich výskumov práve na toto pohorelo, vedci nakoniec zistili, že chlorid sodný vznikol interakciou meteoritov s prostredím zeme.

„Zrnká soli vyzerajú presne tak, ako tie ktoré máme v každej domácnosti. Doteraz tomu úplne neveríme, ide o naozaj nečakaný objav,“ tvrdí Tom Zega, jeden z autorov štúdie.

Voda v kozmických objektoch

Vzorky predstavujú typ vesmírnej skaly, ktorá sa označuje ako obyčajný chondrit a tvorí približne 87% meteoritov, ktoré dopadnú na Zem. Len málo objektov v sebe ukrýva minerály obsahujúce vodu. Dlho sa predpokladalo, že obyčajné chondrity nie sú zdrojom vody na Zemi. Štúdia vedcov ale dokázala, že aj tieto objekty ukrývajú viac vody než sa spočiatku predpokladalo.

Stále prevláda predstava, že naša Zem vznikala v podmienkach, ktoré neumožnili kondenzovanie vody z plynu na kvapalinu. Vedci preto predpokladali, že voda prišla z vonkajších častí Slnečnej sústavy, kde boli teploty oveľa nižšie. Tam voda existovala vo forme ľadu. Najpravdepodobnejším kandidátom boli kométy alebo asteroidy typu C. Voda sa však vo väčšej miere môže vyskytovať aj v asteroidoch typu S, ako dokázala štúdia. Tieto objekty vznikali bližšie k Slnku a v prípade vody na Zemi mohli taktiež hrať nejakú úlohu.

Autori štúdie pomocou niekoľkých metód potvrdili, že soľ sa nemohla na vzorke objaviť napríklad cez pot človeka, alebo prostredníctvom vlhkého prostredia laboratória. Následne porovnali vzorku s pozemskými skalami, čím taktiež vylúčili možnosť kontaminácie.

„Skúmané pozemské vzorky po rovnakom procese neobsahovali stopy chloridu sodného. Tým sa nám podarilo vylúčiť každý možný zdroj kontaminácie,“ vysvetlil Zega.

Objav by nám mohol priblížiť ako sa dostala na Zem voda, ktorá dnes pokrýva približne 70% povrchu planéty. Zároveň by však mohol vedcom prezradiť aj to, aké procesy môžu hrať úlohu pri vytváraní obývateľných planét za hranicami našej sústavy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre