Tieto aplikácie si do smartfónu ani neinštaluje, upozorňuje expert. Môžu so sebou prinášať viacero hrozieb!

Aplikácie v oficiálnych obchodoch aj mimo neho v sebe môžu skrývať rôzne hrozby. Pozrite sa, im môžete predchádzať.

Xiaomi ban
Zdroj: Unsplash.com (Đức Trịnh, úprava Vosveteit.sk)

Obchod Play, App Store no aj iné obchody s aplikáciami dnes ponúkajú veľké množstvo softvéru, ktoré si môžeme jednoducho nainštalovať. Keď sa teda rozhodnete do svojho telefónu nainštalovať napríklad editor obrázkov, na výber máte z mnohých možností. Pre jeden účel teda každý obchod ponúka viaceré aplikácie, medzi ktorými sa snažíme vybrať si tú najlepšiu. Akým aplikáciám by sme sa ale mali vyvarovať? Erich Kron, expert na kyberbezpečnosť zo spoločnosti KnowBe4 sa pre portál thesun.co.uk vyjadril, čo by sme si pri aplikáciách mali všímať. Vyhnete sa tak možným problémom, ktoré by so sebou aplikácia mohla prinášať.

Začať by sme mali recenziami a všímaním si detailov

Obchod Play aj App Store nám ponúkajú množstvo sekcií, pri ktorých si môžeme overiť fakty ohľadom aplikácií. V prvom rade by sme sa tak mali pozerať na hodnotenie aplikácie a prípadne sekciu komentárov a recenzií danej aplikácie. Ak máme čo i len najmenšie podozrenie, že aplikácia v sebe môže skrývať malvér alebo nečestné praktiky vývojárov, nemali by sme si ju inštalovať. Ďalej by sme sa mali pozrieť aj na samotného vývojára. Ak nejde o niekoho známeho, tak sa pozrite na to, ako dlho je aplikácia v ponuke a koľko aplikácií vývojár ponúka. V prípade, že ide o jedinú aplikáciu, ktorá je k dispozícii len krátko, mali by sme spozornieť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Obchod Play Google
Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalej by sme sa mali zamerať aj na cenu aplikácie. Ak ide o voľne dostupnú alternatívu pre bežne platnú službu, pravdepodobne to bude mať nejaký háčik. Takýmto spôsobom vedia útočníci nalákať používateľov k inštalácii pre funkcie, ktoré sa zvyčajne vyskytnú za nejaký ten poplatok a bežne by sme na ne teda zadarmo nenarazili. Aj tu si však treba spomenúť na frázu, že ak sa niekde niečo vyskytne zadarmo, tak ste produktom pravdepodobne vy. Do pozornosti dávame aj prípad z minulosti, kedy sa internetom šíril tzv. ružový WhatsApp, ktorý sľuboval viacero funkcií, no v skutočnosti šlo o nebezpečnú aplikáciu s malvérom.

Spozornieť by ste mali vtedy, ak aplikácie vyžadujú vaše detaily

Podvodné aplikácie častokrát vyžadujú viacero informácií o vašej osobe, kedy si vypýtajú nielen osobné ale aj bankové detaily. Nikdy do neznámych aplikácií nezadávajte nič, čo v skutočnosti nie je treba a buďte obozretní, ak aplikácia vyžaduje informácie o vašom bankovom účte či dokonca platobnej karte. Toto sa však týka aj prípadov, kedy máte v aplikácii vykonávať nejaké platby za služby. Vždy radšej využite oficiálnu cestu platby prostredníctvom Obchodu Play či App Store.

Obchod Play Google
Zdroj: Vosveteit.sk

Pozor na povolenia

Rovnako treba povedať, že pozor by sme si mali dávať aj na povolenia, ktoré aplikácie žiadajú. Pomocou nich vie útočník potenciálne pristupovať k častiam zariadenia a prípadne aj inštalovať do telefónu ďalší softvér. Obzvlášť tie nebezpečné sú, ktoré umožňujú robiť systémové zmeny v zariadení alebo pristupujú k citlivým údajom, ako sú napríklad upozornenia, úložný priestor a ďalšie.

Pozor na aplikácie, ktoré sľubujú funkcie, ktoré už máte

Extra pozornosť by sme si mali dávať aj pri aplikáciách, ktoré ponúkajú funkcie, ktoré už majú telefónu vstavané. Napríklad aplikácie, ktoré zapínajú blesk fotoaparátu ako batériu. Ide o základnú funkciu, ktorou disponuje dnes už každý mobil. Preto by sme najprv mali zvažovať ešte pred inštaláciou novej aplikácie, či funkciu, ktorú hľadáme, už nemáme v mobile. Inštaláciou zbytočných aplikácií robíme náš telefón len viac zraniteľný.

Najviac podvodných aplikácií sa zvyčajne nachádza mimo oficiálnych obchodov s aplikáciami, no nie je to vždy pravidlom. Stáva sa, že sa podvodné aplikácie dostanú aj do obchodov ako je Google Play a snažia sa prilákať k sebe používateľov. Ak by ste náhodou takúto aplikáciu odhalili, okamžite ju odinštalujte zo svojho smartfónu a informujte vašu banku ak sa podvod bude týkať vašich financií. V prípade, že takúto aplikáciu objavíte v Obchode Play alebo App Store, môžete ju nahlásiť aj priamo danej službe.

Narazili ste už niekedy na podvodnú aplikáciu? A ako ste to riešili? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre