Thanabots: ChatGPT umožňuje porozprávať sa s mŕtvymi. Je to desivá budúcnosť AI či cesta, akou sa máme vydať?

Thanabot je platená služba, ktorá zákazníkom umožňuje vytvoriť model človeka na základe jeho online informácií.

nesmrtelnost umela inteligencia vedomie
Zdroj: 360b / Shutterstock.com

Platforma ChatGPT oficiálne odštartovala minulý rok a takmer okamžite si získala obrovskú mieru pozornosti. Mnohí sú doteraz schopnosťami umelej inteligencie fascinovaní, no iní sa boja takmer nekonečných možností, ktoré táto technológia poskytuje.

Dnes má ChatGPT svoje chyby a svojou mierou múch trpí každá dostupná platforma, napríklad Bing od Microsoftu alebo Googlovský Bard. Napriek tomu už dnes má pôsobivé schopnosti, zdanlivo nekonečnú studnicu poznatkov a obrovský potenciál zmeniť svet. S rokmi sa jazykové modely a umelá inteligencia vo všeobecnosti budú len a len zlepšovať, no už teraz vieme, že miesto vo svete majú pekne pripravené a vyhriate.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

ChatGPT vyvíja spoločnosť OpenAI, ktorá chatbota založila na modely umelej inteligencie LLM (pozn. redakcie: Large Language Model). Umelú inteligenciu trénovali na viac ako 300-miliardách slov z rôznych kútov internetu. S ľuďmi dokáže komunikovať na základe toho, že predpokladá, aké slová by mohla použiť ďalej tak, aby bola komunikácia umelej inteligencie nielen ľudská, ale aj informatívna.

Už dnes mnohé experimenty dokázali, že umelá inteligencia dokáže zvládnuť náročné testy, dokonca vie napísať aj vedecké práce a takej úrovni, že oklame samotných vedcov, ktorých vopred informujú o tom, že majú dočinenia s AI.

Nekonečný potenciál umelej inteligencie

Výhodou ChatGPT a podobných jazykových modelov je, že vedci môžu ďalej tvarovať model tak, aby poskytoval špecifickejšie odpovede, vysvetľuje BigThink. Programátor menom Jason Roher si uvedomil, že môžeme vďaka umelej inteligencii napodobniť špecifických ľudí tým, že model nakŕmime správami, z ktorých umelá inteligencia vyčíta štýl ich komunikácie. Ako prvé vytvoril emuláciu pána Spocka z kultového sci-fi seriálu Star Trek. Následne spustil stránku Project December, v ktorej môžu užívatelia podať AI informácie o ľuďoch a umelá inteligencia im vytvorí personalizovaného chatbota. Za túto službu si však musí zákazník zaplatiť.

Už sa k tomu dostávame, no niektorí možno tušia, že pomocou tejto služby si môžu zákazníci vytvoriť aj imitáciu zosnulej blízkej osoby. Výsledky sú údajne až desivo presné. San Francisco Chronicle napríklad písalo o príbehu 33-ročného muža menom Joshua Barbeau, ktorý si vytvoril personalizovaného „thanabota“ s osobnosťou jeho zosnulej snúbenice. Experti veria, že „oživovanie“ mŕtvych cez umelú inteligenciu v budúcnosti bude mať väčšie zastúpenie. Obávajú sa však, aké budú etické implikácie takéhoto skutku.

„Personalizovaná umelá inteligencia môže vzniknúť bez súhlasu zosnulého. Naopak, zosnulý môže dať vopred súhlas na vytvorenie svojho modelu po smrti,“ tvrdí Leah Henrickson, ktorá sa thanabotom venovala vo svojej vedeckej práci.

Je správne „oživovať“ zosnulých blízkych?

Thanabot je odvodené od tanalógie, náuke o smrti a umieraní. Sociálne siete dnes majú o nás kvantum informácií. Mimo iné aj kilometre textových správ, ktoré si neustále posielame medzi známymi a rodinou. V tomto smere vedci nevidia problém vo vytvorení naozaj verného thanabota.

Henrickson vníma thanabotov ako pozitívnu vec. S pokrokmi v umelej inteligencii dokážeme smútiacim poskytnúť podporu a zároveň prispejeme významným spôsobom k nášmu kultúrnemu ponímaniu smrti. Nevýhodou je, že sa thanabot zakladá na digitálnych dátach, aspoň zatiaľ. Vieme, že ľudia sa môžu v online priestore správať inak ako v reálnom živote. Ich osobnosť teda nemusí byť úplne presná. Zároveň je reálna šanca, že thanabot nepomôže trúchliacim, no prehĺbi ich pocit smútku.

Čo si o tom myslí samotných chatbot ChatGPT?

Opýtali sme sa samotného bota, či je možné, aby napodobnil našich zosnulých. Odpoveď je, že áno.

„Áno, je možné vytvoriť chatovacieho bota, ako som ja, ktorý by sa javil ako napodobenina konkrétnych ľudí, vrátane mŕtvych, ak by ste mu poskytli dostatočné množstvo relevantných dát a informácií o týchto ľuďoch. Táto technika sa nazýva „chatbot s personálnou reprezentáciou“ a v podstate sa snaží napodobniť štýl, slovnú zásobu a reakcie konkrétnych ľudí na základe analyzovaných dát.“

Samozrejme, nedovolilo sa nám opýtať aj na to, čo si myslí o morálnosti takéhoto kroku. Chatbot nám odpovedal, že to závisí od kultúry a samotných ľudí. Vyzdvihol ako klady, tak aj zápory (napr.: ide o pamiatku na zosnulých, podporu pre blízkych. Na druhej strane ide o narúšenie súkromia, nekomfort blízkych a podobne). Na otázku, čo si ale myslí bot sám sme dostali odpoveď, že nemá vlastné presvedčenie, hodnoty a ani emócie.

„Ako umelej inteligencii mi chýba emocionálna skúsenosť a osobná morálna hodnota. Nemám vlastné presvedčenia, hodnoty ani emócie. Moja úloha je poskytovať informácie a odpovede na základe dát, na ktorých som bola vyškolená. Moja odpoveď na otázku morálnosti vytvárania chatbotov napodobňujúcich mŕtvych ľudí je taká, že závisí od kontextu a hodnôt jednotlivcov.“

Čo si o tejto technológii myslíte vy? Uvažovali by ste nad vytvorením thanabota pre seba, alebo svojich blízkych?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre