Tento „zombie“ parazit je ešte zákernejší, než sme mysleli: Takto kradne vedomie bezbranným mravcom

Výskumníci približujú nového parazita, ktorý striedavo kradne mravcom vedomie. Je ešte zákernejší, než sa predpokladalo.

Zombie parazit kradne mravcom striedavo vedomie a je zákernejší, než si vedci mysleli.
Zdroj: Brian Lund Fredensborg

V prírode existujú parazitické huby, ktoré napádajú mravcov a pretvárajú ich na skutočných “zombie”. Sú to huby Ophiocordyceps unilateralis a predlohou boli aj pre zombie huby v populárnom seriáli a videohre The Last of Us.

Tieto huby sú desivo efektívne v zabíjaní mravcov. Po infikovaní preberajú nervovú sústavu tvora, prinútia ho vyliezť na vysoké miesto, kde mravec umiera. O nejaký čas neskôr z jeho tela vyrazí huba, ktorá čaká že ju zje iný živočích. Výskumníci z University of Copenhagen vo svojej novej štúdii približujú formu parazitického červa, ktorý dokáže to isté, no v tomto prípade parazit funguje oveľa komplikovanejším spôsobom.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počas východu a západu slnka parazit ovládne telo mravca a rovnako ako Ophiocordyceps ho donúti vyliezť na vyvýšené miesto. Tam je pravdepodobné, že ho skôr zožerie pasúci sa jeleň alebo iný živočích. Výskumníci počas štúdie zistili, že možnosti tohto parazita sú ešte znepokojivejšie, než sa spočiatku predpokladalo. Mravca nezabíja, no keď sa teploty príliš zdvihnú, donúti ho vrátiť sa zo stebla späť do chládku. 

“Prinútiť mravce vyliezť hore počas chladnejších ranných a večerných hodín je celkom šikovné. Naše objavy dokazujú, že tento parazit je oveľa sofistikovanejší, než sme spočiatku verili,” tvrdí Brian Lund Fredensborg, jeden z autorov výskumu.  

Zombie parazit

Ide o parazita, ktorý patrí medzi motolice. V rámci výskumu autori sledovali správanie infikovaných mravcov a skúmali, ako mali rôzne faktory vplyv na ich správanie. Zistili, že teplota hrá úlohu v tom, ako sa infikovaný mravec správa. Keď boli teploty nízke, mravce sa vyšplhali na trávu a zahryzli sa do nej. Keď teploty stúpli, mravce sa odhryzli a vrátili sa naspäť na zem. 

Po infikovaní mravca sa do neho dostáva stovka ďalších parazitov. Len jeden sa dostane do mozgu, kde môže meniť správanie mravca. Ostatné parazity sa ukrývajú v brušnej časti mravca. Ostávajú v kapsule, ktorá ich chráni pred žalúdočnými kyselinami mravca.  

“Môžeme povedať, že jeden z týchto parazitov sa obetuje pre ostatných. Parazit, ktorý infikoval mozog umiera,” vysvetlil Lund Fredensborg.  

Tento druh parazita je rozšírený najmä v Dánsku a iných miernych oblastiach. Keď infikovaného mravca zje väčšia zver, parazity sa usadia v jej pečeni a môžu spôsobiť jej poškodenie. V tomto prípade vedci pozorujú, že teplota má vplyv na to, kedy parazit v mozgu mravca prevezme kontrolu nad telom. Čo však vedcom chýba, je zistiť, aké látky používa na ovplyvnenie správania mravca.  

Keď dobytok alebo iná zver mravca zožerie, stovky parazitov v ochrannej kapsule sa dostanú do čreva, odkiaľ si nájdu cestu do pečene. Tam cicajú krv hostiteľa a vyvinú sa do dospelých jedincov. Následne nakladú vajíčka a tie sa vylúčia v stolici. Vajíčka čakajú, kým prejde okolo slimák, ktorý stolicu zje. V slimákovi sa vajíčka vyvíjajú do lariev. Keď sa chcú dostať von, vyvolajú slimákovi kašeľ. Ten vylúči malú guľôčku hlienu, ktorá zas priťahuje mravcov a celý cyklus sa začína nanovo.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre