Telo astronauta sa počas letu na Mars radikálne zmení, tvrdia vedci. Dokáže človek prežiť let a pristátie na planéte?

Vedci poukazujú na to, že let na Mars nebude jednoduchý. Okrem žiarenia sa budú musieť vyrovnať aj s menšou gravitáciou, ktorá vo veľkej miere vplýva na fungovanie tela.

Dlhý pobyt vo vesmíre vážne poškodzuje zdravie kostí astronautov.
Zdroj: Flickr (Christopher Michel), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Vedci z Australian National University nedávno priniesli model, ktorý dokáže predikovať, či kozmonaut zvládne po fyzickej stránke let na Mars. Ide o jeden z najdôležitejších krokov k tomu, aby sme si boli istí, že dokážeme dopraviť ľudí na červenú planétu.

Autori výskumu prinášajú ďalšie vysvetlenia, prečo je tak dôležité modelovať let k susednej planéte a jeho vplyv na ľudské telo. Vedci sa pozreli ako vplýva gravitácia na kardiovaskulárny systém človeka a či telo dokáže tolerovať gravitačné sily Marsu. Len pre porovnanie, na Zemi priemerný človek vyskočí približne do výšky pol metra, zatiaľ čo na Marse by ste bezproblémovo vyskočili až do výšky 1,2 metra. Pocitovo človek, ktorý váži 100 kg na Zemi, by vážil iba 38 kg na Marse. Inými slovami rozdiely sú obrovské.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ľudské telo musí byť schopné prispôsobiť sa gravitácii

Práve tento fakt vo veľkej miere vplýva na zdravie človeka a správne fungovanie ľudského tela. Vedci vysvetľujú, že ak je astronaut dlhodobo vystavený nulovej gravitácii, tak pri vystupovaní z kozmickej lode, môže omdlieť. To je dôvod, prečo môžeme vidieť kozmonautov pri vystupovaní z lode na Zemi, že sú malátni a potrebujú po svojom boku zdravotnú pohotovosť. Na Marse sa im ale takejto pomoci nedostane. To ale nie je jediné riziko, ktoré číha na budúcich kolonizátorov planéty.

„Vieme, že cesta na Mars trvá približne šesť až sedem mesiacov a to môže spôsobiť zmenu štruktúry vašich krvných ciev alebo sily vášho srdca z dôvodu beztiaže, ktorú zažívate v dôsledku cestovania vesmírom s nulovou gravitáciou,“ uviedol Dr van Loon , hlavný autor článku.

Astrofyzička a registrátorka urgentnej medicíny doktorka Emma Tucker ďalej uviedla, že dlhodobé vystavenie nulovej gravitácie môže spôsobiť, že srdce sa stane lenivé, pretože nemusí tak tvrdo pracovať pri prekonávaní gravitácie, aby dokázalo pumpovať krv do tela. To ale nie je všetko, dopĺňa Tuckerová.

„Keď ste na Zemi, gravitácia ťahá tekutinu do spodnej polovice nášho tela, a preto niektorým ľuďom ku koncu dňa začnú opúchať nohy. Ale keď sa dostanete do vesmíru, gravitačná sila zmizne, čo znamená, že tekutina sa presunie do hornej polovice vášho tela a to spustí reakciu, ktorá telo oklame, aby si myslelo, že má v sebe príliš veľa tekutín,“

Tento proces spôsoby to, že nepociťujete toľko smäd a zároveň človek začne vo zvýšenej miere vylučovať tekutiny. V dôsledku tohto procesu sa telo dehydratujete.

Model, ktorý ale vytvorili, dokáže predikovať či astronaut je schopný letu a či nenastanú komplikácie potom, ako pristanú na planéte. Ako ďalej prízvukujú, tak kým dôjde signál z Marsu na Zem, tak prejde najmenej 20 minút a nehovor viac o tom, že sa kozmonauti nemôžu spoliehať na pomoc ľudí zo Zeme. Inými slovami to znamená, že astronauti sú v tom sami a ak nezvládnu nástrahy, ktoré na nich číhajú, tak to môže skončiť fatálne.

Preto si musíme byť absolútne istí, že astronaut je schopný letu a dokáže sa prispôsobiť gravitačnému poľu Marsu. Počas týchto pár kľúčových minút musia byť schopní fungovať efektívne a s minimálnou podporou, dopĺňajú vedci.

Model, ktorý vedci vytvorili, využíva algoritmus založený na údajoch astronautov zozbieraných z minulých vesmírnych expedícií vrátane misií Apollo, na simuláciu rizík spojených s cestovaním na Mars.

Ľudia by sa mohli na Marse poprechádzať už o pár rokov

Pre tých, ktorí nevedia, tak NASA ale aj súkromné spoločnosti plánujú prvé lety na Mars s ľudskou posádkou už v najbližších rokoch. Zatiaľ čo spoločnosť SpaceX sa chce ešte v tomto desaťročí dostať na červenú planétu, tak NASA dúfa, že sa im to podarí v prvej polovici toho ďalšieho desaťročia. Mimochodom, Elon Musk uviedol, že do roku 2050 by mohlo byť na Marse vybudované prvé ľudské mesto.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre