Dokáže astronaut prežiť cestu ma Mars v bezpečí? Nie je to také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá
Vesmír nie je k ľudskému telu práve najprívetivejší a astronauti nebudú mať na červenej planéte žiadnu pomoc.
Cesta na Mars so sebou nesie mnohé riziká. Astronauti sú dlhodobo vystavení beztiažovému stavu, čo môže negatívne ovplyvniť ich srdcovocievny systém a mnoho ďalšieho. Práca vedcov z Australian National University prináša model, na základe ktorého môžu určiť, či sa dokáže misia dostať k červenej planéte v bezpečí.
Vedci prinášajú dôležitý krok k tomu, aby sa niekedy v budúcnosti dostal človek na Mars. Najväčším rizikom je podľa odborníkov dlhodobé vystavenie takmer nulovej gravitácii. Ak sa to spojí so zvýšenou dávkou radiácie od Slnka, môžu nastať výrazné zmeny vo fungovaní ľudského tela, vysvetľuje Phys.
„Cesta na Mars trvá približne šesť až sedem mesiacov. Za túto dobu by sa mohla zmeniť štruktúra žíl alebo sila srdca,“ vysvetľuje doktor Lex van Loon, vedúci štúdie.
Van Loon sa obáva najmä toho, že do vesmírneho sektoru začínajú v čoraz väčšej miere zasahovať aj súkromné spoločnosti, napríklad SpaceX alebo Blue Origin. Tvrdí, že sa urobilo miesto pre bohatých, no nie práve najzdravších ľudí, ktorí sa takto môžu ľahko dostať do vesmíru a v budúcnosti možno aj na Mars. Táto obava bola základom pre ich projekt, teda model ktorý by vám povedal, či ste schopní letu na susednú planétu.
Pod vplyvom mikrogravitácie môže naše srdce „zlenivieť“, vďaka odlišným podmienkam totiž nemusí až tak intenzívne pracovať, aby pumpovalo krv do tela. Na Zemi pôsobí gravitácia, ktorá ťahá všetky telesné tekutiny smerom dole. Vo vesmíre táto príťažlivá sila zmizne čo znamená, že tekutiny sa presunú do vyššej polovice tela.
„Mikrogravitácia naše telo oklame a to začne veriť, že má prebytok tekutín. Výsledok je taký že chodíte na toaletu častejšie, necítite sa smädný a tým pádom môže veľmi ľahko nastať dehydratácia,“ vysvetľuje Emma Tucker, astrofyzička z Australian National University.
Okrem iného mikrogravitácia vedie aj k strate hustoty svalov a kostí, poruchám zraku a k ďalším zdravotným ťažkostiam.
Neprehliadnite
Bez pomoci
Tucker poukazuje na to, že veľké percento astronautov odpadáva, keď prvýkrát stupia na povrch Zeme. To je priamy výsledok toho, ako vesmír negatívne vplýva na organizmus a čím dlhšie sa astronaut vo vesmíre nachádza, tým je tento jav výraznejší. Nový model má predpovedať, či astronaut po príchode na Mars odpadne alebo nie.
Vedci preto vytvorili systém „Digitálnych dvojčiat“, aby boli schopní predpovedať reakciu človeka pri lete do vesmíru.
„Je to v podstate ako vytvorenie zálohy fyzického stavu osoby pred procedúrou. Používa údaje z reálneho sveta na vytváranie simulácií, aby lepšie pochopil, ako bude skutočné ľudské telo reagovať na situácie, podnebie a rôzne úrovne mikrogravitácie. Jednotlivé fyzické vlastnosti človeka sú spárované s matematickými modelmi, ktoré dynamicky odrážajú meniace sa prostredie.“
Cesta na inú planétu je totiž drasticky odlišná, ako misia na vesmírnej stanici. Astronauti sa musia vedieť spoľahnúť sami na seba, pretože pomoc nepríde tak rýchlo. Na povrchu Marsu budú mať len rádiové spojenie so Zemou, no signál môže k Zemi cestovať niekedy až 20 minút.
„Ak astronaut na Marse odpadne, nikto mu nepomôže,“ tvrdí van Loon.
Model využíva množstvo informácií o astronautoch, ktoré sa získali počas predchádzajúcich vesmírnych expedícií, vrátane misií v rámci programu Apollo.
Komentáre