Teleskop LIFE prešiel prvou skúškou, dokázal zachytiť stopy života!

Výskumníci pracujúci na teleskope LIFE sa tešia z nových výsledkov. Už čoskoro môžeme mať misiu, špecificky určenú na pátranie po živote.

teleskope life zachytenie zivota
Zdroj: Dima Zel / Shutterstcok.com a Lena_graphics / Shutterstcok.com, koláž Vosveteit.sk

Astronómovia objavili už tisíce exoplanét za hranicami našej Slnečnej sústavy a s takmer istotou môžeme povedať, že milióny ďalších ešte na nás čakajú. Len malé percento z nich ale môže mať vhodné podmienky pre život a to vieme zistiť skúmaním ich atmosfér.  

Ako informuje portál Universe Today, v tomto by mohol pomôcť nový satelit LIFE (pozn. redakcie: Large Interferometer for Exoplanets). Už Webbov vesmírny teleskop dokázal odhaliť kompozíciu atmosfér niekoľkých exoplanét, no jeho vedecká misia je iná a vedci sa bijú o čas, ktorý môže tento teleskop poskytnúť. LIFE je pripravovaný vesmírny teleskop, ktorý by sa špecificky zameriaval na odhaľovanie biologických stôp v atmosférach exoplanét.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zariadenie sa skladá z piatich odlišných teleskopov, ktoré spolupracujú a tým dávajú zariadeniu vyšší výkon. Na teleskope pracujú výskumníci z ETH Zurich. Nachádzať sa má na Libračnom bode 2, na rovnakom mieste, kde sa momentálne nachádza aj Webbov vesmírny teleskop. Libračný bod 2, skrátene L2, sa nachádza približne 1,5-miliónov km od Zeme. Nachádza sa na mieste, kde sa vyrovnávajú gravitačné sily Zeme a Slnka. Prakticky to znamená, že akýkoľvek objekt umiestnený v tomto bode bude “obiehať nič” a ostane na rovnakom mieste po celý čas.  

Nedávno vedci otestovali teleskop LIFE. Ak bude jeho úlohou odhaľovanie biologických známok exoplanét, vedci chceli vedieť, či dokáže odhaliť biologické stopy na našej planéte.  

“Našim cieľom je odhaliť chemické zlúčeniny v svetelnom spektre, ktoré poukazujú na možnosť existencie života na exoplanétach,” vysvetľuje Sascha Quanz, vedúci projektu LIFE.  

Dokáže teleskop LIFE odhaliť obývateľné planéty?

LIFE sa drží ešte len vo fáze konceptu. Keďže nebol postavený, vedci použili atmosféru Zeme ako testovací subjekt. V tomto prípade vnímali Zem ako vzdialenú exoplanétu a použili simulačný nástroj na to, aby zistili, ako sa teleskopu bude dariť. V tomto prípade Zem predstavovala len drobnú bodku na oblohe. Jediné, čo by teleskop LIFE videl, je atmosférické spektrum planéty, ktoré by sa menilo na základe toho, ako dlho by sa teleskop pozeral a z akých uhlov by planétu videl.  

Atmosféra exoplanét môže byť mimoriadne komplexná. Astrobiológovia sa naučili zameriavať sa na určité aspekty, ktoré odhaľujú potenciál exoplanéty ukrývať život. Ide o tri látky, oxid dusný, chlórmetán a brómmetán. V tomto prípade však chceli vedieť, či by dokázal teleskop LIFE zachytiť oxid uhličitý, vodu, ozón a metán na Zemi, ak by sa nachádzala 30 svetelných rokov od nás. Ukázalo sa, že všetky tieto látky dokázal LIFE zaznamenať. Navyše si teleskop všimol aj niektoré podmienky na povrchu, ktoré indikujú výskyt vody v tekutom skupenstve. Zaujímavejšie je, že výsledky teleskopu nezáviseli od toho, pod akým uhlom sa na Zem pozeral.  

Misia LIFE nie je jedinou, ktorá sa zameriava špecificky na odhaľovanie obývateľných exoplanét. Americká NASA navrhla misiu Habitable Worlds Observatory, ktorej cieľom je priamo zachytiť najmenej 25 potenciálne obývateľných svetov a pátrať po biologických stopách v ich atmosférach.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre