Veda a výskumVesmír

Webbov vesmírny teleskop odhalil klenot vzdialenej sústavy: Zachytil turbulentnú atmosféru a oblaky exoplanéty

Exoplanéta VHS 1256 b je vo viacerých smeroch kozmickým unikátom. Z nového objavu búdú vedci ťažiť roky

Vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba sa podarilo zachytiť oblaky v atmosfére vzdialenej planéty. Astronómovia odhadujú, že deň na tomto telese trvá približne 22 hodín a počas neho sa atmosféra neustále mieša a pohybuje, informuje NASA.

Počas dňa na planéte sa horúcejšie vrstvy atmosféry presúvajú smerom hore, pričom chladnejšie vrstvy sa tlačia nadol. Výsledkom tohto procesu je dramatická zmena jasu planéty. Astronómovia vysvetľujú, že ide o najvariabilnejší planetárny objekt, aký sme doteraz objavili. V dátach zároveň vedci našli neobyčajne jasný podpis vody, metánu a oxidu uhoľnatého spolu s oxidom uhličitým. Ide o najväčší počet molekúl, aký sa naraz podarilo objaviť na planéte za hranicami Slnečnej sústavy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Webbov vesmírny ďalekohľad zachytil atmosféru a oblaky vzdialenej planéty
Zdroj: NASA

Vedci planétu označujú ako VHS 1256 b a nachádza sa od nás približne 40 svetelných rokov. Zaujímavosťou tejto sústavy je to, že obieha okolo dvoch hviezd a rok na planéte trvá neuveriteľných 10-tisíc pozemských rokov.

„VHS 1256 b sa od hviezd nachádza približne štyrikrát ďalej, ako sa nachádza Pluto od Slnka. To z planéty urobilo ideálny cieľ pre Webbov vesmírny teleskop. Znamená to, že svetlo planéty sa nemieša so svetlom hviezd. Vo vrchných vrstvách atmosféry sme si všimli obrovské teploty, dosahujúce až 830 stupňov Celzia,“ vysvetľuje Brittany Miles, vedúca vedeckého tímu.

Výnimočný objav

V oblakoch planéty sa Webbovmu teleskopu podarilo odhaliť väčšie a menšie kremičitanové čiastočky. Vedci predpokladajú, že jemnejšie čiastočky sú súčasťou dymu. Väčšie čiastočky kremičitanov môžu byť horúce častice piesku.

Planéta má oproti hnedým trpaslíkom slabú gravitáciu. Znamená to, že kremičitany sa v atmosfére nachádzajú vo vyšších vrstvách, kde si ich Webb môže všimnúť. Turbulentná atmosféra planéty zároveň naznačuje, že ide o relatívne mladé teleso, z astronomického hľadiska. Vedci predpokladajú, že vznikla „len“ pred 150-miliónmi rokov. Postupom času sa bude ďalej meniť a chladnúť.

Tieto objavy astronómovia považujú len za začiatok. Webbovmu teleskopu sa podarilo získať obrovské množstvo dát, z ktorých budú vedci ťažiť ďalšie roky.

„Naša štúdia nie je všetko, čo môžeme o planéte povedať. Vo svojej podstate sme len začali identifikovať z čoho sa môže skladať. Našu prácu považujeme za počiatok mimoriadne obšírnej snahy o vytvorenie modelu, ktorý by zodpovedal komplexným dátam Webbovho teleskopu,“ tvrdí Miles.

Webbov teleskop priniesol vedcom bohatú zbierku dát pomocou dvoch vedeckých nástrojov, spektografu NIRSpec a infračervenej kamery MIRI. Výskumníci pokračujú v analýze ďalších dát, ktoré vesmírny teleskop priniesol. Objav vnímajú ako skvelú investíciu. Teleskopu totiž stačilo len niekoľko hodín pozorovania, aby priniesol dáta, ktorým sa výskumníci môžu venovať roky.

Autori štúdie sa zároveň pokúsia odhadnúť, čo sa s planétou bude diať v budúcnosti. Predpokladajú, že postupom času ochladne a obloha by sa mohla postupne vyčistiť. Do veľkej miery je však evolúcia planéty VHS 1256 b záhadou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close