Našli sme nový svet vhodný pre život? Astronómovia odhalili stopy vodnej pary v atmosfére malej exoplanéty

Exoplanéta GJ 9827d sa od nás nachádza takmer sto svetelných rokov a obieha okolo červeného trpaslíka.

Hubblov teleskop odhalil stopy vodnej pary v atmosfére vzdialenej exoplanéty
Zdroj: NASA/ESA/Leah Hustak (STScI)/Ralf Crawford (STScI)

Astronómovia z NASA odhalili pomocou Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu doteraz najmenšiu exoplanétu s vodnou parou v atmosfére. Táto planéta sa nazýva GJ 9827d a je približne dvakrát väčšia ako Zem.  

Astronómovia veria, že táto planéta by mohla byť vzorom pre ďalšie potenciálne exoplanéty, na ktorých by sa mohla nachádzať voda. Objav je dôležitým krokom vpred vo výskume atmosfér na relatívne malých pevných planétach. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Tento objav môže byť prvýkrát, čo sme dokázali priamo cez atmosféru zistiť, že planéty s atmosférou bohatou na vodu môžu existovať okolo iných hviezd,” tvrdí Bjorn Benneke, ktorý sa podieľal na odhalení planéty.  

Výskumníci síce odhalili stopy vody, no zatiaľ nie je isté, z čoho sa atmosféra planéty naozaj skladá. Môže ísť o drobné množstvo vodnej pary v atmosfére bohatej na vodík, alebo sa môže atmosféra exoplanéty skladať prevažne z vody. Viac informácií prinesú dodatočné pozorovania.  

“Náš pozorovací program bol špecificky navrhnutý na to, aby pátral po stopách vodnej pary v atmosférach exoplanét. Výsledky sú však zatiaľ nejednoznačné. V prípade exoplanéty GJ 9827d môže ísť o atmosféru, ktorej dominuje voda alebo voda tvorí len malú zložku atmosféry,” tvrdí vedúci štúdie približujúcej nový objav, Pierre-Alexis Roy.  

Posun v oblasti výskumu vzdialených exoplanét

Objav je však dôležitý ešte z jedného hľadiska. Astronómovia až donedávna nedokázali priamo odhaliť kompozíciu atmosféry tak malej planéty. Astronómovia sa chcú v budúcnosti zamerať na ešte menšie svety. Očakávajú, že v určitom momente príde zlom v kompozícii atmosféry menších svetov.  

“Očakávame, že v určitom bode sa menšie planéty budú vyznačovať atmosférou podobnou Venuši, ktorej dominuje oxid uhličitý,” vysvetľuje Benneke.  

Vedci zároveň upozorňujú, že túto exoplanétu nemožno považovať za obývateľnú. Exoplanéta GJ 9827d má teploty porovnateľné s Venušou, čo znamená dve možnosti. Ak atmosfére dominuje vodík a voda sa v nej nachádza len v malom množstve, planéta by sa mohla podobať na mini-Neptún. V prípade že atmosfére dominuje voda, mohlo by ísť o teplejšiu verziu mesiaca Europa.  

Ak sa atmosféra exoplanéty skladá prevažne z vody, tento svet mohol vzniknúť ďalej od hviezdy. Spočiatku sa skladal hlavne z ľadu. Keď sa planéta priblížila k hviezde, ľad by sa začal roztápať a vodík by sa postupne uvoľnil a unikol z planéty preč. Zároveň je možné, že vodík stále uniká.  

“Pozorovanie vody je cesta k odhaleniu ďalších vecí. Objav Hubblovho ďalekohľadu nám umožňuje preskúmať podobné typy planét Vesmírnym teleskopom Jamesa Webba. Infračervené pozorovania by nám mohli pomôcť v atmosférach podobných planét odhaliť oxid uhoľnatý, oxid uhličitý alebo metán,” hovorí Thomas Greene, astrofyzik z NASA’s Ames Research Center.  

Planétu GJ 9827d poznáme už od roku 2017, kedy ju odhalil Keplerov vesmírny teleskop. Astronómovia vedia, že planéta obieha okolo červeného trpaslíka, približne 97-svetelných rokov od Zeme.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre