Táto planéta je pre svoju hviezdu „príliš veľká“: Nový objav potvrdil, ako málo toho vieme o vesmíre okolo nás

Astronómovia si nevedia vysvetliť kuriózny príbeh sústavy LHS 3154. Planéta, ktorá sa tam nachádza, by nemala existovať.

exoplaneta a cerveny trpaslik
Zdroj: NASA, ESA, CSA, Joseph Olmsted (STScI)

Výskumníci z Penn State University našli vo vesmíre planétu, ktorá je príliš veľká pre hviezdu, okolo ktorej obieha. Tento svet má približne 13-krát vyššiu hmotnosť ako Zem, no nachádza sa v sústave, ktorej centrálna hviezda, LHS 3154, má 9-krát menšiu hmotnosť ako Slnko.  

Astronómovia vysvetľujú, že pomer hmotností medzi planétou a hviezdou je približne 100-krát vyšší ako pomer hmotnosti medzi Zemou a Slnkom. Hviezda LHS 3154 sa radí medzi najľahšie a najchladnejšie hviezdy vo vesmíre. Objav tejto sústavy sa prieči našim teóriám o tom, ako hviezdne sústavy vznikajú.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Náš objav skutočne potvrdzuje, ako málo toho vieme o vesmíre. Nikdy by sme nečakali, že tak masívna planéta môže obiehať okolo tak malej hviezdy,” tvrdí Suvrath Mahadevan, spoluautor novej štúdie, popisujúcej objav.  

Nové hviezdy vznikajú, keď obrovské oblaky plynu prejdú gravitačnou nestabilitou. Tá spôsobí, že sa hmota v oblaku začne koncentrovať v určitom bode. Zhluk hmoty sa stáva masívnejším a masívnejším, až v určitom bode podmienky v jadre tohto zhluku dosiahnu bod, ktorý odštartuje jadrovú fúziu.  

V tomto bode vzniká nová hviezda a okolo nej sa zvyšná hmota usporiada do prstenca, ktorý nazývame protoplanetárny disk. Hviezda pokračuje v naberaní hmoty až do určitého momentu, kedy sa jej formácia ukončí. Zo zvyšku materiálu okolo hviezdy sa postupne vytvárajú nové planéty. Výskumníci nepredpokladali, že po ukončení formácie hviezdy LHS 3154 ostane v protoplanetárnom disku dostatok hmoty na vytvorenie tak masívnej planéty, akú astronómovia pozorovali.  

Prehodnotenie toho čo vieme o vzniku nových planét

Astronómovia si tento nezvyčajný svet všimli prostredníctvom inštrumentu Habitable Zone Planet Finder alebo HPF. Ide o inštrument, ktorý bol navrhnutý na skúmanie planét okolo mimoriadne chladných hviezd, ktoré by mohli mať na povrchu vodu. Podobné planéty sa okolo hviezd ako Slnko hľadajú ťažko. Nízka teplota hviezd znamená, že planéty sa pri nich môžu nachádzať bližšie ako Zem voči Slnku. Tieto planéty sa hľadajú oveľa ľahšie. 

“Predstavte si, že hviezda je ohniskom. Keď oheň slabne, musíme si sadnúť bližšie, aby sme cítili jeho teplo. Rovnako je to aj s planétami. Čím chladnejšia je hviezda, tým bližšie musí planéta sedieť, aby získala rovnaké množstvo energie ako naša Zem. Ak hovoríme o mimoriadne chladných hviezdach, v tomto prípade sa planéta musí nachádzať tak blízko, že ju dokážeme nájsť vďaka zmenám vo svetelnom podpise hviezdy, ktoré nastanú, keď planéta prejde popred ňu,” vysvetľuje Mahadevan.  

Objav planéty podľa slov vedcov predstavuje jedinečný testovací prípad pre všetky naše teórie planetárnej formácie. Podľa výskumu vedcov sa vyžaduje, aby sa v protoplanetárnom disku hviezdy nachádzalo v čase vzniku planéty oveľa viac pevného materiálu, než naše teórie predpovedajú. Zároveň by sa astronómovia mali lepšie pozrieť na možné pomery prachu a plynu v protoplanetárnych diskoch hviezd.  

V protoplanetárnych diskoch sa totiž nachádzajú aj drobné čiastočky vesmírneho prachu. Tie sa postupne nabaľujú na seba, čím vytvoria prvé zárodky planét. Postupom času sa na väčšie a väčšie čiastočky nabaľuje ďalšia hmota a tým vznikajú nové planéty.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre