Vesmír má nového rekordmana: Na to, čo táto hviezda robí, nestačia ani naše experimentálne teórie

Výskumníci pozorovali doteraz najenergickejší lúč gama žiarenia, aký vyšiel z pulzaru, typu neutrónovej hviezdy.

Astronómovia nedokážu poriadne vysvetliť čo táto hviezda robí. Zdá sa, že vo vesmíre máme nového rekordmana.
Pulzar Vela. Zdroj: NASA/CXC/PSU/G.Pavlov et al. (Voľné dielo)

Pulzary sú typy neutrónových hviezd, ktoré vznikajú na konci životného cyklu masívnych hviezd. Výskumníci v rámci novej štúdie pomocou observatória H.E.S.S. odhalili doteraz najenergickejšie gama lúče, aké jedna z týchto “mŕtvych hviezd” vyprodukovala, informuje nemecká univerzita DESY.

Pulzary po prvýkrát objavila dvojica rádioastronómov v roku 1967 v rádiovom spektre, no odvtedy ich astronómovia pozorovali aj v röntgenovom a gama žiarení. Za odhalenie pulzarov dostal jeden z vedcov, Antony Hewish, v roku 1974 Nobelovu cenu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Gama lúč ktorý hviezda vytvorila mal energiu 20 teraelektrónvoltov, alebo približne 10-triliónov viac energie ako viditeľné svetlo. Pozorovaný lúč majú výskumníci problém dosadiť do teórie, ktorá má vysvetľovať tvorenie podobných úkazov.  

Pulzary sú po čiernych dierach druhým najexotickejším objektom vo vesmíre. Ich hmotnosť o niečo prevyšuje hmotnosť Slnka, no priemer hviezdy býva typicky len niečo okolo 20 km. Tieto hviezdy sú takmer kompletne tvorené z neutrónov a sú neuveriteľne husté. Ak by ste si nabrali čajovú ližyčku neutrónovej hviezdy, vážila by viac ako 5-miliárd ton.  

Pulzary sú špecifickým poddruhom neutrónových hviezd. Vyžarujú rotujúce lúče elektromagnetického žiarenia, ktoré kmitajú s neuveriteľnou presnosťou. Vďaka týmto lúčom môžu zároveň slúžiť aj ako akési kozmické majáky. Niekedy lúče smerujú priamo na Zem, čo astronómovia vnímajú ako pravidelné pulzy radiácie. Tie možno pozorovať naprieč niekoľkými spektrami elektromagnetického žiarenia.  

Pulzar Vela prekonáva všetky predstavy vedcov

Vela je pulzar, ktorý je najjasnejším pulzarom v rádiovom spektre a rovnako aj najjasnejším trvalým zdrojom kozmických gama lúčov v gigaelektrónvoltovom rozsahu. Za jednu sekundu sa hviezda otočí okolo svojej osi približne jedenásťkrát. V rámci nových pozorovaní však pulzar Vela opäť prekvapil. Ako sme už spomenuli, vedci si všimli doteraz najenergickejší záblesk gama žiarenia, približne 200-krát energetickejší než čokoľvek, čo z tohto objektu vyšlo.  

“Výsledky nášho pozorovania napádajú naše doterajšie poznatky o pulzaroch a naznačujú, že by sme mali prehodnotiť ako tieto hviezdy naozaj fungujú. Dokonca aj naše experimentálne teórie majú problém vysvetliť pozorovaný úkaz,” tvrdí Arache Djannati-Ataj, vedúci výskumu.  

Autori štúdie pokračujú vo výskume a stále hľadajú možné vysvetlenie tohto javu. Nech už je odpoveď akákoľvek, pulzar Vela týmto získava prvé miesto za najenergickejšie gama lúče, aké astronómovia vo vesmíre odhalili. Nový objav je na jednu stranu šokujúci, no na druhú stranu ponúkol vedcom nové možnosti, ako hľadať vo vesmíre podobné, možno aj extrémnejšie objekty.  

S príchodom citlivejších teleskopov na gama lúče budú môcť astronómovia pátrať po objektoch, ktoré sa pohybujú v rozsahu desiatok teraelektrónvoltov. Odhalenie ďalších podobných objektov môže vedcom pomôcť lepšie pochopiť extrému akceleráciu častíc, čo nakoniec povedie aj k lepšiemu pochopeniu zaznamenaných gama lúčov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre