Pulzary patria k najzáhadnejším hviezdam vesmíru. Vedci z americkej NASA vytvorili povrchovú mapu jedného z nich
Americkej NASA sa podarilo vďaka teleskopu NICER získať doposiaľ najpresnejšie merania Pulzaru, ako aj vytvoriť mapu jeho povrchu.
Astrofyzici z americkej NASA menia základný koncept toho, ako má vyzerať pulzar. Jedná sa o extrémne husté, víriace sa pozostatky vybuchnutých hviezd. Pomocou teleskopu NICER (Neuron star Interior Composition Explorer) na palube ISS získali prvé presné merania jeho veľkosti a hmote, ako aj prvú mapu jeho povrchu.
Pulzar J0030 leží v osamelom regióne vesmíru, 1100 svetelných rokov od nás. Prvé pozorovania ukázali, že jeho „horúce škvrny“, ktoré dosahujú teplotu milión stupňov, sú oveľa zvláštnejšie, než sa predpokladalo.
Objavené boli pred viac ako 50 rokmi. Vtedy sa jednalo o takzvané „majáky“ medzi hviezdami, ktoré sa správali inak, než čokoľvek čo sme predtým mali možnosť vidieť. Keď veľká hviezda umiera, dôjde jej palivo a pod vlastnou váhou sa zrúti. Následne exploduje do supernovy. Stáva sa, že sa po výbuchu zrodí neutrónová hviezda, ktorá je veľká ako Manhattan a váži viac ako naše Slnko.
Ak sa neutrónová hviezda roztočí do závratných rýchlostí, stáva sa z nej pulzar, ktorý „vystrelí“ časť svojej hmoty do vesmíru. J0030 rotuje rýchlosťou 205-krát za sekundu.
Masívny kolos
Celé desaťročia sa snažili vedci prísť na to, ako funguje. V najjednoduchších modeloch je pulzar vyobrazený so silným magnetickým poľom, ktoré je znázornené ako tyčový magnet. Je natoľko silné, že „vytrhne“ častice z povrchu hviezdy a vystrelí ich preč.
Neprehliadni
„Keď sme prvýkrát začali pracovať na J0030, zistili sme, ako bolo naše chápanie pulzarov nedostačujúce…stále je,“ vyjadril sa Thomas Riley, doktorand vo výpočtovej astrofyzike na univerzite v Amsterdame.
J0030 je približne 1,3 krát masívnejší ako naše Slnko, pričom v priemere má len 25 km. Je tak hustý, že jeho gravitačné pole ohýba blízky časopriestor, stavebný kameň nášho vesmíru. Ohýba ho do takej miery, že svetlo vystrelené z bočnej strany hviezdy je „ohnuté“ aby išlo našim smerom. To spôsobuje, že vidíme hviezdu väčšiu, než by mala byť.
Ďalšie ciele teleskopu NICER sú preskúmať niekoľko iných pulzarov. Vďaka týmto pokusom tak budú môcť konečne rozlúštiť záhadu neutrónových hviezd.
Komentáre