Mohla by byť exoplanéta K2-18b miestom, kde nájdeme život? Toto by ste mali vedieť

Exoplanéta K2-18b fascinuje svet už niekoľko rokov, pričom posledné správy, ktoré naznačujú, že tam môže byť život, prišli minulý mesiac. Znamená to ale, že sme našli život?

Našli vedci život za hranicami Zeme?
Zdroj: NASA, CSA, ESA, J. Olmsted (STScI), Science: N. Madhusudhan (Cambridge University)

Minulý mesiac sme informovali o objave Webbovho vesmírneho teleskopu. Tomu sa podarilo v atmosfére exoplanéty K2-18b objaviť niekoľko látok, ktoré by mohli znamenať existenciu života na planéte.  

K2-18b je však samou o sebe veľmi fascinujúcou planétou. Už predchádzajúce štúdie naznačili, že by mohlo ísť o planétu pokrytú celú gigantickým oceánom a s atmosférou bohatou na vodík. Webb si okrem toho všimol aj stopy dimetylsulfidu, látky, ktorú u nás na Zemi vytvára jedine život, presnejšie, fytoplanktón v morskom prostredí. Výskyt tejto látky v atmosfére potvrdený nebol, no pri ďalšou pozorovaní by nám Webb mohol poskytnúť konkrétne odpovede.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Všetky náznaky poukazujú na to, že K2-18b by mohla byť planéta, ktorá má vo svojom oceáne život. Tejto správy sa chytili aj iné médiá a vznikla z toho medzinárodná senzácia. Otázkou ale stále ostáva, či sa na planéte naozaj nachádza život.  

Ako informuje portál The Conversation, sústava K2-18 sa od nás nachádza približne 124 svetelných rokov, čo je z astronomického hľadiska pomerne blízko. Dnes máme k dispozícii mimoriadne výkonné kozmické observatóriá, ktoré nám prezradia viac o tom, ako by atmosféra planéty mohla vyzerať. Stále však nemáme možnosť, ako planétu zachytiť priamo, teda vytvoriť jej fotografiu bez spoliehania sa na nepriame pozorovania.  

Látky, ktoré Webb odhalil, dokázal zaznamenať cez takzvané spektrum. Keď svetlo prechádza atmosférou planéty, časť z neho absorbujú jednotlivé prvky v atmosfére. To zanecháva jedinečný podpis, z ktorého môže teleskop získať aspoň nejakú predstavu o tom, z čoho sa atmosféra skladá. Ak chcú vedci vedieť, či by sa mohol život na planéte nachádzať, ďalším dôležitým krokom je zistiť, koľko svetla planéta dostáva.  

K2-18b leží oveľa bližšie pri hviezde, no tá je červeným trpaslíkom, menšou a chladnejšou hviezdou ako Slnko. Predpokladá sa, že hviezda K2-18 vyžiari celkovo len 2,3% energie oproti Slnku. Pomocou geometrie však vedci odhalili, že planéta K2-18b dostáva približne 1,22 kW solárnej energie na štvorcový meter. To je veľmi podobné Zemi, ktorá dostáva 1,36 kW. Zatiaľ však nevieme nič o oblakoch exoplanéty, alebo aký reflektívny je jej povrch.  

Stopy sú sľubné, no nemôžeme z nich vyvádzať závery

V roku 2019 Hubblov vesmírny ďalekohľad odhalil stopy vodnej pary v atmosfére, čo znamená, že by na povrchu mohla byť voda. Zatiaľ to sedí s teóriou, že K2-18b je vodným svetom. Minulý mesiac odhalil Webb ďalšie látky, ktoré si môžeme spájať so životom. Vedci zatiaľ nepoznajú iný spôsob, ako by mohol dimetylsulfid vznikať okrem fytoplanktónu. Neznamená to však, že taký spôsob neexistuje. 

Momentálne viacero stôp poukazuje na to, že by sa mohol na exoplanéte K2-18b nachádzať život. Problémom je, že vedci nemajú istotu, že sú ich výsledky správne. Atmosféra planéty sa skladá z enormného množstva látok a vyčleniť niekoľko je teda mimoriadne náročná úloha, kde je veľa miesta pre chybu. Svetlo ktoré prechádza atmosférou vychádza z hviezdy a je ovplyvnené chemickou kompozíciou danej hviezdy.  

Či sa na planéte K2-18b nachádza život alebo nie je otázkou, no ak máme byť realisti, šance sú pomerne malé. Na druhú stranu ale nie sú nemožné a aj Webb je živým dôkazom toho, ako naše technologické schopnosti napredujú. Možno už o pár rokov sa nám podarí potvrdiť otázku života na tejto planéte, alebo nájdeme iný svet, kde tie stopy budú silnejšie.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre