Vedci vytvorili „kuchársku knihu“ pre život. Teraz podľa nej chcú hľadať mimozemský život
Výskumníci vytvorili manuál, ktorý by nám pomohol objaviť život na vzdialených planétach.
Ľudstvo sa už od počiatku pýta, či je vo vesmíre samé. Hoci Zem nateraz ostáva jedinou planétou, o ktorej vieme, že dokáže podporovať život, niekde “tam vonku” by mohla byť ďalšia.
Ani tí najlepší vedci na svete sa však nedokážu zhodnúť na tom, ako by mal mimozemský život vyzerať. Bude sa podobať na niečo čo poznáme, alebo bude vyzerať diametrálne odlišne od pozemského života? Na túto otázku nájdeme odpoveď až keď nájdeme život. Typicky vedci pátrajú po planétach podobných Zemi, ktoré by mohli mať rovnaké podmienky ako naša planéta. Keďže vieme, že na takejto planéte môže život vzniknúť, z našej vlastnej skúsenosti, nájsť rovnakú planétu je naša najlepšia možnosť ako ho nájsť.
Výskumníci však priznávajú, že sa v tomto smere obmedzujeme. Ako vysvetľujú vedci z University of Wisconsin-Madison, vo vesmíre existuje množstvo chemických látok a ešte viac spôsobov ako ich zamiešať. Predpokladať, že “ten náš” spôsob je jediným aký môže vo vesmíre viesť k životu, nie je úplne múdre riešenie. Vo svojej práci výskumníci vytvorili “kuchársku knihu” pre život, v ktorej nájdete stovky chemických “receptov”, ktoré by teoreticky mohli viesť k životu.
Recepty pre vznik života
Život je niečo mimoriadne špecifické a ak má vzniknúť zo základných chemických ingrediencií organizmus s komplexnými metabolickými cyklami, vyžadujú sa síce jednoduché základy, no častá repetícia.
“Vznik života môžeme v podstate popísať spôsobom, že z ničoho vznikne niečo. Ak sa však má niečo odohrať, potom sa to nemôže odohrať len raz. Život je vo svojej podstate vhodný mix chémie a podmienok, ktoré vytvoria rozmnožujúci sa vzorec reakcií,” tvrdí Betul Kacar, výskumníčka z University of Wisconsin-Madison.
Čo sa týka vzniku života na Zemi, čo sa presne stalo, ostane pravdepodobne navždy záhadou. Vedci môžu vytvoriť vhodné podmienky v laboratóriu a na základe toho skúmať, čo sa mohlo na Zemi udiať. Zároveň však môžu presne takýmto spôsobom skúmať aj to, aké iné podmienky by mohli viesť ku vzniku základných stavebných kameňov života a neskôr aj k životu.
Neprehliadnite
“V skúmavke vieme vytvoriť niekoľko odlišných planetárnych podmienok a na základe toho skúmať vhodné dynamiky pre vznik a udržanie života,” tvrdí Kacar.
V novej “kuchárke” sa nachádza stovka odlišných prísad a receptov. V rámci štúdie bude Kacar a jej tím z NASA viesť výskum, ktorý sa zameria na prvky molybdén a železo. Iní vedci sa vo svojich prácach zamerajú na iné prvky, niektoré možno trošku neobvyklejšie ako iné. Ak chemické reakcie produkujú molekuly, ktoré podporujú rovnakú reakciu, hovoríme o autokatalytických reakciách. Autokatalýza je pritom niečo ako populácia zajacov v tom zmysle, že stačia len dva zajace a populácia sa rýchlo rozšíri. V tomto prípade netreba veľa, aby sa autokatalýza spustila a s ňou vznikol jedného času aj život.
Komentáre