Existuje vo vesmíre život? Ak áno, toto ho prezradí najrýchlejšie, tvrdí NASA

Technologické stopy sú typom dôkazov, ktoré by naznačovali existenciu vyspelej mimozemskej civilizácie.

vyspela civilizacia mimo zeme
Zdroj: Kolokolchi / shutterstock.com

Sme vo vesmíre sami? To je otázka pravdepodobne stará ako ľudstvo samo. Dnes vedci po celom svete vkladajú obrovskú dávku úsilia do pátrania po živote za hranicami našej planéty, no ako to bude vyzerať, keď život konečne objavíme.

Americká NASA má dnes na Marse niekoľko roverov, ktoré pátrajú po stopách mikroskopického života na červenej planéte. Veľa dôkazov naznačuje, že Mars mal kedysi dávno rovnaké podmienky ako naša Zem, čiže je možné, že sa na planéte mikroskopické organizmy vyvinuli. Napriek tomu NASA priznáva, že prvý nevyvrátiteľný dôkaz o existencii mimozemského života nemusí byť vo svojej podstate biologický. Hovoria o takzvaných technologických stopách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pátranie po živote má dve roviny. V prvej sa vedci pokúšajú nájsť život priamo, teda pátrajú po organizmoch alebo látkach, ktoré mohli vyprodukovať jedine živé organizmy. Technologické stopy sú ďalšou rovinou a ide o druh stôp, ktoré naznačujú existenciu technologicky vyspelej civilizácie. Medzi ne radíme napríklad objav mimozemských družíc na orbite planéty alebo vo vesmíre, stopy rádiovej komunikácie alebo hypotetické megaštruktúry. Podľa teórie môžu vyspelejšie civilizácie postaviť gigantické kozmické štruktúry, napríklad takzvanú Dysonovu sféru, obrovskú štruktúru okolo celej hviezdy, ktorá zbiera jej energiu.

Technologické stopy s najväčšou pravdepodobnosťou prídu spoza hraníc Slnečnej sústavy a vedci veria, že ich objavíme ako prvé. Ako píše NASA, vedecká komunita pomaly ale isto akceptuje pátranie po inteligentnom živote ako seriózny vedný odbor.

„Tvrdo sme pracovali na tom, aby sme dokázali svoju legitímnosť a dištancovali sa od pseudovedy,“ tvrdí Jill Tater, astronómka, ktorá sa už desaťročia venuje pátraniu po inteligentnom živote.

Ako môžeme odhaliť mimozemský život?

Najväčšou výzvou v prípade pátrania po mimozemskej inteligencií alebo skrátene SETI, je pátrať po stopách technológie mimo rádiového spektra. Tater tvrdí, že na komunikáciu môžu byť použité napríklad aj pulzy laserového svetla.

Ďalším spôsobom ako odhaliť technologicky vyspelú civilizáciu je znečistenie atmosféry. Na našom vlastnom príklade môžeme vidieť, že ľudská aktivita znečisťuje atmosféru Zeme. Vedec menom Ravi Kopparapu vo svojej nedávnej štúdii navrhoval, že za možnú technologickú stopu sa dá považovať aj oxid dusičitý.

Uhlík je štvrtým najrozšírenejším prvkom vo vesmíre a je pomerne reaktívny. Preto ho možno pozorovať v mnohých reakciách, ktoré vznikajú nielen vďaka živým organizmom, ale aj počas technologických procesov. Uhlík zároveň hrá dôležitú úlohu aj v našom priemysle.

„Myslím, že to čo sa deje na Zemi by sme mohli očakávať aj na iných planétach. Mimozemská civilizácia má k dispozícii rovnaké prvky ako my. Mohli by sa zakladať na uhlíku a na tomto prvku by mohli zakladať aj svoju technológiu. Rovnako ako my, aj tieto civilizácie by mohli spaľovať fosílne palivá,“ tvrdí Kopparapu.

Ďalším spôsobom ako odhaliť mimozemskú civilizáciu je podľa vedcov svetelný smog. Zachytiť ho je mimoriadne náročné, no ak by si astronómovia všimli mestské osvetlenie na nočnej strane planéty, potom by mali v rukách jasný dôkaz o existencii technologicky vyspelej civilizácie.

Výskumníci priznávajú, že vyšetrovania potenciálnych signálov môžu niekedy prebiehať nekonvenčne. Zároveň ale vysvetľujú, že ak chceme nájsť vo vesmíre život, nemali by sme ignorovať pátranie po stopách, ktoré by mohli naznačovať existenciu technologicky vyspelej civilizácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre