SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

K čínskemu „mimozemskému signálu“ sa vyjadrujú ďalší vedci: Čo naň povedal astronóm z inštitútu SETI?

Zvláštny signál zachytený pred niekoľkými dňami, má podľa iných vedcov jednoduché vysvetlenie.

Pred niekoľkými dňami čínski vedci oznámili, že prostredníctvom teleskopu Sky Eye zachytili signál mimozemskej civilizácie. V tomto prípade vedci sami priznali, že signál mohol vzniknúť u nás na Zemi a nemusí teda ísť o dôkaz existencie života mimo Zeme. Na analyzovaní signálu vedecký tím podľa všetkého pracuje, hoci ich štúdia bola z neudaných dôvodov stiahnutá, píše Live Science.

Do prípadu sa pustil aj americký astronóm Dan Werthimer z inštitútu SETI, ktorý kritikou naozaj nešetril. Tvrdí, že signál definitívne vznikol ľudskou činnosťou a nie vysielaním mimozemskej civilizácie. Teleskop Sky Eye zachytil rádiové vlny v úzkom pásme, čo sú frekvencie, ktoré sa len tak vo vesmíre nevyskytujú. Astronómovia zachytili už niekoľko podobných signálov, napríklad medzi rokmi 2011 a 2014. Vedci sa domnievali, že majú dočinenie s vysielaním mimozemskej civilizácie, no tajomný signál bol anomáliou, ktorá vznikla keď si vedci ohrievali večeru v mikrovlnke.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aj v roku 2019 astronómovia zachytili zvláštny signál, ale tentokrát zo sústavy Proxima Centauri, ktorá sa nachádza hneď vedľa nás. Spočiatku sa tento signál javil sľubne, no po dvoch rokoch vysvitlo, že zaň môže kaziaca sa technika.

Nie všetky signály sú však planým poplachom. Medzi najfascinujúcejšie a aj najzvláštnejšie patrí signál Wow!, ktorý v roku 1977 zachytil rádiový teleskop Big Ear. Tento signál bol mimoriadne silný a trval celú minútu. Wow! signál sa už ale neopakoval a hoci nasledujúce štúdie priblížili región, z ktorého mohol signál vyjsť, dodnes o ňom nevieme prakticky nič.

Mimozemský kontakt?

Čo sa týka signálu objaveného Čínou, možnosť že ide o vysielanie mimozemskej civilizácie existuje, hoci šance nie sú práve vysoké. Werthimer tvrdí, že nielen inštitút SETI, ale aj množstvo nezávislých štúdií pátra po signáloch mimo Zeme, no zachytáva obrovské množstvo vysielaní, ktoré pochádzajú práve od nás.

„Sú to mimoriadne slabé signály, no naše zariadenia sú natoľko citlivé, že dokážu zachytiť signály mobilného telefónu, televízie, radarov, či satelitov. Satelity sú veľkým problémom, pretože ich je čoraz viac,“ vysvetľuje Werthimer.

Možný pozemský pôvod signálu priznal aj vedúci pôvodnej štúdie, Zhang Tongjie. Vedci z Číny sa momentálne pokúšajú signál overiť, no podľa ich slov môže ísť o veľmi dlhý proces. V prípade teleskopu Sky Eye je situácia ešte o niečo komplikovanejšia. Teleskop sa dokáže pozrieť až na 19 regiónov súčasne, čo môže v tomto prípade sťažiť prácu vedcom. Ak by sa objavil nežiadúci rádiový šum na všetkých 19 pozorovaných regiónoch, astronómovia by mohli veľmi ľahko potvrdiť, že ide o nežiaduci signál, ktorý pravdepodobne vznikol na Zemi.

V prípade nových mimozemských signálov sa však vysielanie objavilo len v jednom z vysielaných regiónov. Takáto situácia dokáže podľa Werthimera pomýliť aj skúsených astronómov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close