BezpečnosťSpravodajstvo

Táto funkcia WhatsAppu dokáže prezradiť vašu polohu. Pracujte s ňou opatrne!

Posielanie fotografií v plnej kvalite dovoľuje útočníkovi získať metadáta, ktoré ukrývajú aj vašu polohu.

Aplikácia WhatsApp je jednou z najpopulárnejších četovacích aplikácií, aj kvôli obrovskému množstvu funkcií, ktoré ponúka. Niektoré užívatelia využívajú častejšie ako iné, no jedna vyniká ako jedna z najpoužívanejších, no zároveň so sebou nesie aj určité riziko.

Tou funkciou je posielanie fotografií v plnej kvalite. Na jednu stranu ide o užitočnú funkciu, ktorá vám dovolí rýchlo a jednoducho zdieľať fotografie s rodinou a známymi bez toho, aby ste ich museli posielať cez e-mail alebo nahrávať na cloudové úložisko. Dávajte si však pozor na to, komu takéto fotografie posielate. Fotky v plnej kvalite totiž obsahujú metadáta, z ktorých vie niekto vyčítať, kde bola táto fotografia zachytená s chybou menšou ako desať metrov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak ste sa fotili doma, cudziemu človeku môžete nevedomky poskytnúť vašu adresu. Funkcia posielania fotografií v HD kvalite sa nazýva posielanie dokumentov a umožňuje vám poslať akékoľvek súbory, ktoré sú menšie ako 2 GB. Takýto súbor, či už ide o dokument, video alebo fotografiu, sa pošle nekomprimovaný.  

Zároveň to znamená, ako sme už naznačili, že takto poslaná fotografia obsahuje všetky metadáta a EXIF tagy. Tieto informácie obsahujú okrem polohy aj informácie o vašom telefóne, s akým objektívom ste fotku odfotili, aké nastavenia ste použili a ďalšie informácie. Fotografie si totiž môžu zachovávať zemepisné súradnice, ktoré niekomu poskytnú presnú informáciu o tom, kde ste fotografiu odfotili. Súradnice si vie hocikto jedným kliknutím skopírovať a prilepiť ich do máp.  

Sleduje vás niekto? Android vám to pomôže zistiť
Zdroj: Unsplash (Tim Foster, Alexander Krivitskiy), Úprava: Vosveteit.sk

K vašej polohe sa vie niekto dostať rýchlo

Google Mapy síce neukážu vašu polohu hneď, pretože používajú iný systém značenia polohy, než ako polohu ukladajú smartfóny. Stačí však jeden z mnohých online prevodníkov a človek získa vaše súradnice vo formáte, ktorý si môže jednoducho vyhľadať.  

S akou presnosťou sa niekomu podarí zistiť vašu polohu je otázne. Závisí to od presnosti samotnej GPS, no aj tak môže ísť o mimoriadne závažný problém.  

Zároveň musíme podotknúť, že nejde o chybu WhatsAppu. Aplikácia pošle fotografiu bez akejkoľvek manipulácie, teda neodstraňuje metadáta, ktoré sú v nej uložené. Ak si chcete chrániť súkromie, máte dve možnosti. Prvou je posielať fotografie cez WhatsApp normálne, čím síce trochu stratia na kvalite, no zároveň nebudú obsahovať tieto citlivé informácie. Zároveň dovolíte aplikáciám ako Google Fotky stále triediť vaše fotografie podľa miest, ktoré ste navštívili.  

Druhou možnosťou je vypnúť si zaznamenávanie polohy úplne. Túto možnosť nájdete v nastaveniach fotoaparátu.

Ako zabrániť fotkám a mapám aby vás sledovali?
Zdroj: vosveteit.sk

Po vypnutí týchto nastavení už nebude váš fotoaparát ukladať polohu do metadát vôbec. Ak by ste chceli posielať fotky vo vysokej kvalite no nechcete si vypnúť zaznamenanie polohy, existujú aplikácie, ktoré vám všetky metadáta z fotografie vymažú. V tomto prípade ostane aj vlk sýty aj ovca celá, no v praxi budete fotografiu posielať o niečo dlhšie.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close