Takto znie najsilnejšia solárna erupcia, akej Zem čelila za posledných 6 rokov: Spôsobila výpadky po celej Amerike

Astronómovia zaznamenali ako znie solárna erupcia, ktorá našu Zem zasiahla 14. decembra.

Takto znie najsilnejšia solárna erupcia za posledných 6 rokov
Zdroj: Unsplash (Kendrick Fernandez, NASA), Úprava: Vosveteit.sk

Minulý týždeň Slnko vyprodukovalo najsilnejšiu erupciu tohto solárneho cyklu a najsilnejšiu erupciu, akú astronómovia pozorovali za posledných 6 rokov, informuje portál IFL Science.  

Erupcia sa intenzitou radila do kategórie X 2.8 a patrí len do 5 až 10% najsilnejších erupcií, aké sme zaznamenali od roku 2003. Slnko prechádza 11-ročným cyklom aktivity, počas ktorého sa striedajú obdobia minimálnej a maximálnej aktivity. Momentálne sa centrálna hviezda Slnečnej sústavy blíži k svojmu maximu a astronómovia upozorňujú, že od tohto bodu sa budeme stretávať len so silnejšími erupciami.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Solárne erupcie môžu spôsobiť výpadky v rádiovom spektre. Počas nich vzniká röntgenové a ultrafialové žiarenie, ktoré ionizuje hlbšie vrstvy ionosféry. V podstate toto ionizujúce žiarenie kradne atómom elektróny, čo vedie k tomu, že rádiové vlny strácajú množstvo svojej energie. Najsilnejšia erupcia za posledných 6 rokov vznikla 14. decembra a k našej planéte sa dostala 8 minút po tom, čo vznikla na Slnku.  

V momente, keď solárna erupcia zasiahla Zem, Slnku čelila strana planéty, na ktorej leží Severná a Južná Amerika. Výskumníci vysvetľujú, že dopad solárnej erupcie bol najsilnejší v Južnej Amerike, no výpadky rádiovej komunikácie zaznamenali aj naprieč celými Spojenými štátmi. Ako tento výpadok znel, zachytil vedec menom Thomas Ashcraft z observatória Heliotown.  

“Túto audiovzorku sme zachytili 14. Decembra počas solárnej erupcie s intenzitou X 2.8. Na nahrávke si môžeme všimnúť solárne emisie druhého typu. Zvuk sme nahrávali prostredníctvom dvoch odlišných krátkovlnných rádii, pričom jedno bolo naladené na frekvenciu 22,2 MHz a druhé 21,1 MHz,” vysvetľuje Ashcraft.  

Počas solárnych emisií druhého typu sa rádiové frekvencie posúvajú z vyšších na nižšie, pričom tento proces prebieha rýchlosťou približne 1 MHz za sekundu. Výskumníci vysvetľujú, že túto silnú erupciu predchádzala ešte jedna slabšia erupcia typu M, ktorá vznikla z rovnakej solárnej škvrny. Táto slabšia erupcia nespôsobila výpadok, no vytvorila menšie ruchy na strane Zeme, ktorá vtedy čelila Slnku. Počas slabšej solárnej erupcie svietilo Slnko na Európu, Afriku a časti Ázie.  

Silné solárne erupcie sa stanú častejšími

Ako sme už spomenuli, solárny cyklus trvá 11 rokov a počas tohto cyklu Slnko prechádza z minimálnej aktivity do maxima. Predpokladá sa, že solárne maximum nastane na budúci rok, niekedy medzi januárom a októbrom. Astronómovia vysvetľujú, že solárne búrky sa budú postupne zintenzívňovať. Znamená to, že počas tohto obdobia nastanú rádiové výpadky častejšie. Zároveň to však znamená, že počas intenzívnejších solárnych búrok sa budú častejšie objavovať aj polárne žiary. 

Solárne erupcie majú potenciál poškodiť satelity na obežnej dráhe Zeme a tým spôsobiť výpadky v telekomunikačných službách alebo GPS systémoch. Astronómovia momentálne hľadajú spôsob, akým by sme mohli do budúcna predpovedať najsilnejšie solárne búrky.  

Keď solárna erupcia vyvrhne do vesmíru hmotu a tá sa stretne so Zemou, vzniká geomagnetická búrka. Tá pre človeka nie je nebezpečná, no pre civilizáciu predstavuje väčšie riziko, ak je daná civilizácia závislá na technológií. Ako sme už spomenuli, v prípade mimoriadne silnej búrky sa môžu poškodiť naše rozvodné stanice, satelity či iná technológia. Vzniknúť môžu masívne výpadky elektriny, ktoré v najhoršom prípade môžu trvať mesiace. Predpovedaním solárnych búrok sa môžeme lepšie pripraviť, napríklad vypnutím elektriny predtým, než búrka zasiahne Zem. Tým by sme dokázali predísť masívnym škodám, no musíme vedieť, ako tieto búrky predpovedať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre