Takto môžete softvérovo nepodporovaný smartfón používať bezpečne, aby ste sa vyhli tomu, že stanete obeťou hackera

Pozrite sa, ako môžete udržať pri živote ešte nejaký ten piatok smartfón, ktorý už nie je softvérovo podporovaný zo strany jeho výrobcu.

stary smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Keď váš mobil už nedostáva softvérové aktualizácie, môžete sa dostať do situácie, kedy neviete čo robiť. Používanie takéhoto smartfónu nie je bezpečné. Zabudnime teraz na to, že nebudete dostávať nové funkcie. Dôvodom, prečo používanie takéhoto zariadenia predstavuje hrozbu, je, že sa v ňom môžu objaviť softvérové diery, cez ktoré sa môže útočník dostať do vášho zariadenia. Preto vám spolu s portálom gizchina.com prinášame niekoľko rád a tipov, ako dostať zo zariadenia maximum a aj napriek tomu, že ho výrobca už odpísal.

Ako môžete používať starý smartfón bezpečne?

Väčšie bezpečnostné riziko

Tým, že nedostávate ďalšie softvérové aktualizácie, sa vystavujete riziku, že túto situáciu zneužije útočník a dostane sa poľahky do vášho zariadenia. Mnohé z bezpečnostných dier sú známe a útočníkovi následne stačí len to, aby si naštudoval chybu vo softvéri a to, ako ju môže zneužiť. Nepodceňujte preto túto situáciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Základom je mať aktualizované aplikácie

Určite si dajte pozor na to, aby ste mali vždy najaktuálnejšiu verziu rôznych vašich aplikácií. Tie si môžete stiahnuť pomocou pár kliknutí z obchodu Play. Samozrejme, to platí len v situácii, ak vývojár aplikácie ju ešte podporuje pre vašu verziu Androidu. Dobrou správou je, že zväčša vývojári svoje aplikácie podporujú ešte nejakú dobu aj pre staršie verzie smartfónov. To vám vie zlepšiť bezpečnosť ale taktiež aj zážitok z používania aplikácií.

obchod play aktualizuj všetko
Zdroj: vosveteit.sk, Tlačidlo, ktorým v Obchode Play aktualizujete všetky aplikácie naraz

Sťahujte aplikácie len z oficiálnych obchodov

Na chvíľu ešte pri aplikáciách ostaneme, ale naozaj len na chvíľu. Je dôležité vám pripomenúť, aby ste aplikácie sťahovali len z overených zdrojov ako je Google Play alebo App Store. A hoci nejde o 100% návod, ako zostať v bezpečí, tak je to najlepšia voľba, čo môžete spraviť. Dôvodom je, že v oficiálnych obchodoch sú nastavené pomerne prísne kontrolné mechanizmy, aby do nich neprenikol nebezpečný softvér. Pri sťahovaní softvéru z iných zdrojov váš telefón nemusí mať už aktualizovanú databázu vírusov a preto by ste sa vystavovali väčšiemu riziku, ak by ste softvér sťahovali z neoficiálnych zdrojov.

Odstráňte zo smartfónu aplikácie, ktoré nepoužívate

Urobte si trochu poriadok v telefóne a vymažte nepotrebné aplikácie a vyvarujte sa inštalovaniu nových aplikácií. Rovnako odstráňte zo smartfónu aplikácie, ktoré už ich vývojári oficiálne nepodporujú alebo neboli dlhšiu dobu aktualizované. Tento softvér predstavuje potenciálne dvere pre útočníka, aby sa vám dostal do smartfónu. Ak už nie ste chránený ani bezpečnostnými záplatami vášho OS, tak o to viac by ste mali tieto aplikácie dať zo smartfónu preč čo najskôr. To, ktoré aplikácie kedy dostali naposledy aktualizáciu, si môžete pozrieť cez Google Play, konkrétne cez vstavaného Správcu aplikácií. S aplikáciami, ktoré neboli aktualizované viac ako tri až šesť mesiacov, by ste sa mali hneď rozlúčiť.

aktualizacie_aplikacie stav
Zdroj: Vosveteit.sk

Používajte antivírusové aplikácie

Rovnako zvážte aj používanie antivírusových aplikácií. Tie dokážu vo veľkej miere nahradiť absenciu aktualizácií systému. Mnohé z týchto aplikácií dokonca prispieva zisteniami spoločnosti Google, ktorá následne vydáva záplaty. V niektorých prípadoch môžete cez tento typ aplikácií dokonca odhaliť vírus skôr, než Google a následne váš výrobca smartfónu vydá bezpečnostnú aktualizáciu.

Pozor na verejnú Wi-Fi sieť

Taktiež sa vyhnite používaniu verejných Wi-Fi sietí a radšej využívajte mobilné dáta, ak máte túto možnosť. Ak už predsa len musíte využiť verejnú Wi-Fi sieť, využite služby VPN. Tento typ služby šifruje komunikáciu tak, aby sa k nej nemohol dostať útočník. Mimochodom, vedeli ste, že správca siete môže monitorovať to, čo robíte na internete?

Preco by ste mali vyuzivat VPN a na co sluzby
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Zvážte kúpu nového mobilu

Ak sa vám zdajú kroky vyššie ako obťažujúce, tak zvážte kúpu nového telefónu. Pri jeho výbere sa pozerajte po tom, kedy bol smartfón uvedený na trh, aby ste si nekúpili už softvérovo nepodporovaný smartfón, resp. zariadenie, ktorému čoskoro skončí podpora. Riaďte sa tým, že väčšina výrobcov podporuje svoje zariadenia dva až tri roky od uvedenia na trh. Niektorí výrobcovia ale podporujú svoje zariadenia dlhšie. Ide napríklad o spoločnosť Samsung, ktorá pri nových modeloch softvérovo podporuje svoje modely o niečo dlhšie.

Dajte svojmu starému mobilu druhú šancu

Starý smartfón, keď sa ho zbavíte, nemusíte hneď vyhodiť. Viete si napríklad do neho stiahnuť E-knihy a využívať ho ako elektronickú knihu. Možno sa vám z neho bude čítať oveľa lepšie než z väčšieho tabletu.

Váš smartfón viete využiť aj čisto len na nahrávanie zvuku z prednášok či stretnutí. Tým pádom váš nový mobil nebude zahltený týmito nahrávkami. Alebo ho môžete používať ako navigáciu do auta, prípadne ako bezpečnostnú kameru doma. Mnoho ľudí využíva starý smartfón ako vlastnú meteo stanicu. Možností, ako môžete využiť váš starý smartfón, je ale násobne viac.

V neposlednom rade je dobré mať nejaký telefón v zásuvke stola, ak by vám váš hlavný smartfón prestal náhle fungovať, alebo by vám ho ukradli. V tomto prípade vám postačí aj staršie zariadenia na niekoľko dní, kým si zaobstaráte nový mobil.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre