Dlho neaktualizované aplikácie predstavujú pre váš Android bezpečnostnú hrozbu. Ako ale zistiť, ktoré to sú?

Zastarané aplikácie môžu predstavovať bezpečnostné riziko, ktorému sa dá jednoducho a rýchlo vyhnúť.

titulka-aktualizacie
Zdroj: Unsplash (Tetiana SHYSHKINA), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Aktualizácie sú mimoriadne dôležité, či už pracujete s počítačom, telefónom, alebo smartfónom. Nielen operačný systém, ale aj rôzne aplikácie môžu mať bezpečnostné slabiny, ktoré môže potenciálny útočník využiť vo svoj prospech.

Menšie a jednoduchšie aplikácie nemajú až taký problém so zabezpečením ako tie väčšie, no slabé miesta sa môžu objaviť prakticky kdekoľvek. Niekedy sú výsledkom nepozornosti vývojára, inokedy zas šikovnosti hackera. V oboch prípadoch sa ale musí bezpečnostná slabina zaplátať aktualizáciou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mnohí ich považujeme za otravné, obzvlášť ak musíme čakať, než budeme môcť aplikáciu alebo celé zariadenie použiť. Aktualizované aplikácie sa však lepšie chránia voči rôznym druhom kybernetických útokov, alebo ďalšiemu nebezpečenstvu. Nie je to však vždy len o ochrane. Hoci je kyberbezpečnosť v dnešnej dobe dôležitejšia než kedykoľvek predtým, aktualizácia môže priniesť do aplikácie aj rad nových funkcií.

Každý rok vychádza nová verzia operačného systému Android, na ktorú by sa mali hlavne staršie aplikácie prispôsobiť. Ak nedostali aktualizáciu dlhšiu dobu, môžu zle pôsobiť na váš smartfón. V tomto prípade sa už oplatí pozrieť, či sa jej vývojár vôbec venuje a kedy dostala poslednú aktualizáciu.

V obchode Google Play Store totiž môžete nájsť množstvo aplikácií, ktoré sa už považujú za opustené. V tomto prípade vývojár nerieši ďalší vývoj, ani podporu pre aplikáciu. Nedávny prieskum spoločnosti Pixelate naznačuje, že momentálne sa v obchode Google Play nachádza viac ako 1,6-miliónov opustených aplikácií. Ak určitá aplikácia pochádza z Ruska a Číny, má vyššiu šancu že sa z nej stane takzvaný abandonware.

Počet opustených aktualizácií v Google Play Store stúpa, zatiaľ čo v obchode zariadení od Apple klesá. Opustené aplikácie predstavujú bezpečnostnú hrozbu. Keďže už neboli dlhšie aktualizované (pozn. redakcie: V prípade prieskumu od dvoch až do piatich rokov), akékoľvek bezpečnostné medzery ostávajú útočníkom otvorené. Tí sa tak ľahšie dostanú do vášho zariadenia, ako keby mali hľadať slabinu v aktualizovanej aplikácii.

Zistite, či sú vaše aplikácie aktualizované

Lenže ako zistiť, či sú vaše aplikácie aktualizované? Dá sa to veľmi jednoducho. Obchod Google Play totiž ponúka správcu aplikácií, ktorý vám ukáže, kedy presne boli nainštalované aplikácie aktualizované. Dostanete sa do neho otvorením obchodu Play a následným kliknutím na váš profil.

Otvorí sa vám menu a na jeho vrchu nájdete správcu aplikácií a zariadení.

spravca-aplikacii
Zdroj: Vosveteit.sk

Po otvorení sa vám zobrazí okno s viacerými možnosťami. Po kliknutí na možnosť správa, ktorá sa nachádza na hornej lište, uvidíte zoznam aplikácií a aj čas, kedy boli naposledy aktualizované.

aktualizacie_aplikacie stav
Zdroj: Vosveteit.sk

Na spodku zoznamu nájdete aplikácie, ktoré najdlhšie nedostali žiadnu aktualizáciu. Odporúča sa ich odinštalovať, hlavne ak máte k dispozícii alternatívu, o ktorú sa vývojár stará. Zároveň však treba upozorniť na to, že hoci sa zastarané aplikácie považujú za potenciálne bezpečnostné riziko, neznamená to že sú reálne nebezpečné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre