Tajomné záblesky LFBOT sa objavili znova a znova, a znova… Vytvorili viac energie ako stovky miliárd našich Sĺnk

Nová štúdia opisuje opakovanú kozmickú explóziu LFBOT, ktorá vytvorila viac energie ako stovky miliárd našich Sĺnk. Jej zdroj ostáva neznámy.

Hubblov ďalekohľad objavil najzáhadnejší záblesk z už aj tak dosť záhadnej kategórie zábleskov
Zdroj: NASA, ESA, NSF's NOIRLab, Mark Garlick , Mahdi Zamani

Astronómovia objavili tasmánskeho diabla na mieste, kde by ste ho absolútne nečakali – vo vesmíre. Samozrejme, že v tomto prípade nejde o známeho dravca, no o kozmickú explóziu, ktorá vytvorila viac energie ako stovky miliárd Sĺnk dokopy.  

Záhadný záblesk sa radí do kategórie tajomných LFBOT zábleskov, o ktorých sme už informovali v minulosti. LFBOT záblesky sú vzácne, no extrémne silné kozmické udalosti. Keď sa udejú, vytvoria viac energie ako supernova, explózia masívnej hviezdy. Ďalšou nezvyčajnou charakteristikou LFBOT zábleskov je, že sa vyvíjajú veľmi rýchlo. Len v priebehu niekoľkých dní dosiahnu maximálnu jasnosť a opäť zmiznú. Pre porovnanie, supernovy sa vyvíjajú na škále týždňov až mesiacov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V minulom článku sme informovali o LFBOT zábleskoch, ktoré sa udiali uprostred ničoho. Tento nový záblesk výskumníkov zarazil tým, že po prvotnej explózii začal explodovať znova, veľakrát za sebou. Každá explózia pritom vytvorila energiu rovnú supernove, informujú výskumníci zo Swinburne University.  

“Ide o kozmický úkaz, aký sme doteraz nevideli,” tvrdí jeden z autorov štúdie, profesor Jeff Cooke.  

Keď sa objaví záblesk LFBOT, explózia vytvorí viac energie ako celá galaxia, v ktorej sa nachádzajú stovky miliárd hviezd podobných Slnku. Čo tieto monumentálne kozmické explózie vytvára zatiaľ nie je známe. LFBOT záblesky sú mimoriadne vzácne a astronómovia si všímajú približne jeden záblesk ročne. Tento konkrétny sa odohral 7. septembra minulého roku.  

Explózia sa zopakovala viac ako 14-krát

Ako sme už spomenuli, nevysvetleným javom tejto explózie je, že nešlo len o jednu explóziu. Po prvotnom výbuchu sa objavil ďalší a ďalší, na škále minút. V praxi to znamenalo, že najprv sa záblesk rozjasnil, potom tmavol a následne sa niekoľkokrát opäť rozjasnil.  

“LFBOT záblesky už nesú titul zvláštnych exotických udalostí a táto nová udalosť je ešte zvláštnejšia. Niekoľko observatórií odhalilo najmenej 14 nepravidelných a vysoko energetických zábleskov v časovom rozmedzí 120 dní. Pravdepodobne ale ide len o zlomok celkového množstva zábleskov, ktoré sa udiali,” tvrdí Anna Ho, vedúca výskumu.  

Astronómovia predpokladajú, že zdrojom záblesku môže byť nová čierna diera alebo neutrónová hviezda, ktorá teraz k sebe priťahuje obrovské množstvo hmoty a tým vytvára ďalšie záblesky. Autori štúdie momentálne spolupracujú s ďalšími observatóriami, aby našli viac zábleskov LFBOT. Čím viac podobných úkazov sa im podarí identifikovať, tým lepšiu predstavu o ich potenciálnom zdroji môžeme získať.  

Tento konkrétny LFBOT záblesk monitorovalo dokopy 15 observatórií po celom svete. Popri tom spolupracovali s röntgenovým vesmírnym teleskopom Chandra. Objavenie ďalších zábleskov LFBOT môže výskumníkom poskytnúť aj lepšiu predstavu o tom, aké vzácne sú tieto kozmické udalosti a aký typ kozmického objektu ich vytvára.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre