Hubblov teleskop zachytil medzi dvoma galaxiami záhadný záblesk, ktorý sa tam z ničoho nič zjavil. Astronómovia nevedia, ako a prečo vznikol
Výskumníci si lámu hlavu nad mimoriadne jasným zábleskom, ktorý vznikol v gigantickom priestore medzi dvoma galaxiami.
Pre ľudské oko je nočná obloha mimoriadne pokojná, no vesmírne teleskopy dokážu zachytiť množstvo rozličných zábleskov, ktoré sú príliš ďaleko, aby sme ich videli voľným pohľadom.
Niekedy ide o mimoriadne vzdialené explózie hviezd, ktoré nazývame supernovy, inokedy sa vo vesmíre zrazia dve hviezdy. Niektoré záblesky sú pomerne bežné, iné zas vzácnejšie. Medzi najvzácnejšie záblesky ale patria záblesky typu LFBOT (pozn. redakcie: Luminous Fast Blue Optical Transients). Ako informuje portál Hubblesite, tieto záblesky žiaria mimoriadne intenzívne v modrom svetle a vyvíjajú sa rapídne. Len v priebehu niekoľkých dní dokážu dosiahnuť vrchol svojej jasnosti a opäť zmiznúť. Pre porovnanie, supernovám niečo také trvá týždne až mesiace.
Prvý záblesk LFBOT výskumníci objavili v roku 2018. Dnes vedci dokážu zachytiť len jeden ročne, preto ich poznáme len hŕstku a sú mimoriadne vzácne. Ide o mimoriadne silné explózie a zatiaľ astronómovia nedokážu s presnosťou povedať, odkiaľ tieto explózie pochádzajú.
Hubblovmu vesmírnemu ďalekohľadu sa nedávno podarilo odhaliť ďalší LFBOT záblesk, no namiesto toho, aby nás priblížil k odpovedi, nás od nej vzdialil. Nový záblesk sa radí medzi tie najzáhadnejšie v už aj tak pomerne zvláštnej kategórii kozmických úkazov. Zdá sa, že vznikol v prázdnom priestore medzi dvoma galaxiami, kde by sa nemalo nachádzať nič schopné vytvoriť tak jasný záblesk.
Výskumníkov nový objav zarazil. Ak by záblesky LFBOT vznikali mimoriadne silnými supernovami, potom by sa mali objaviť v špirálovitých ramenách jednej z galaxií, kde sa hviezdy bežne nachádzajú. Masívne hviezdy schopné vytvoriť LFBOT záblesk väčšinou nežijú dostatočne dlho na to, aby mali čas dostať sa do gigantickej prázdnoty medzi galaxiami.
Neprehliadnite
Viac otázok ako odpovedí
Časť problému je, že nepoznáme veľa podobných úkazov. Astronómovia robia všetko pre to aby mohli nový záblesk pochopiť v rámci toho čo už o podobných zábleskoch vieme, no stále čelia množstvu neznámych. Pozorovanie ďalších LFBOT zábleskov by ich ale mohlo posunúť bližšie k odpovedi.
A very rare, strange burst of bright light in the universe just got even stranger—and Hubble found that whatever caused the explosion was far away from any galaxy (where stars typically blow up): https://t.co/YtqCmIgzry pic.twitter.com/wck8ohZas5
— Hubble Space Telescope (@HubbleTelescope) October 5, 2023
Nový záblesk astronómovia prezývajú “Finch”. Odohral sa 50-tisíc svetelných rokov od jednej zo špirálovitých galaxií a približne 15-tisíc svetelných rokov od druhej, menšej galaxie.
“Pozorovania Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu boli mimoriadne dôležité. Vďaka nim sme si uvedomili, že nový záblesk sa diametrálne líši od hŕstky iných LFBOT zábleskov, ktoré sme doteraz objavili,” tvrdí Ashley Chrimes, vedúca štúdie, ktorá popisuje objav Hubblovho ďalekohľadu.
Výskumníci ďalej odhalili, že LFBOT záblesk Finch mal teplotu takmer 20-tisíc stupňov Celzia. Autori štúdie špekulujú, že záblesk Finch mohol byť výsledkom procesu, pri ktorej čierna diera strednej hmotnosti, medzi 100 až 1000-násobkom hmotnosti Slnka, roztrhla hviezdu, okolo ktorej obiehala. Webbov vesmírny teleskop môže ďalšími pozorovaniami odhaliť, že LFBOT záblesk vznikol v guľovej hviezdokope, ktorú Hubblov ďalekohľad nedokázal rozoznať. Guľové hviezdokopy sú zároveň miestom, kde by sme mohli nájsť čierne diery stredných hmotností. Zatiaľ však objav prináša viac otázok ako odpovedí. Autori štúdie vysvetľujú, že potrebujeme viac výskumov na to, aby sme dokázali s nejakou istotou určiť ako tento záhadný záblesk vznikol.
Komentáre