Syn legendárneho lietadla Blackbird sa ukazuje: SR-72 by mal byť rovnakým esom, ako jeho otec!

O novinke SR-72 sa toho zatiaľ veľa nevie, no z toho čo je známe vidíme, že pôjde o revolúciu vo vojenskom letectve.

bojova stihacka
Zdroj: Oliver Denker / Shutterstock.com

V roku 2025 po prvýkrát vzlietne bezpilotný hypersonický dron SR-72, ktorý sa prezýva aj “Syn Blackbirdu”. Pre tých ktorí nevedia, SR-71 Blackbird je nadzvukové špionážne lietadlo určené na strategický prieskum.  

Na nástupcovi legendárneho lietadla pracuje podľa informácií portálu Interesting Engineering spoločnosť Lockheed Martin a má ísť o prísne utajovaný projekt Amerického Letectva. SR-72 má dokázať letieť rýchlosťou viac ako 6400 km/h, čím získa titul najrýchlejšieho lietadla na svete.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jeho predchodca Blackbird udal rýchlostné rekordy ešte v roku 1974, no Americké letectvo ho vyradilo z aktívnej služby v roku 1998. Ako sme už spomenuli na začiatku, predpokladá sa, že SR-72 bude bezpilotným lietadlom, ktoré dokáže letieť hypersonickými rýchlosťami, teda rýchlosťami vyššími ako päťnásobná rýchlosť zvuku.  

Ako jeho predchodca, aj SR-72 má slúžiť hlavne na prieskumné a špionážne aktivity. Toto špionážne lietadlo by malo byť vybavené špičkovým zbraňovým systémom HSSW, čo posilní jeho bojové schopnosti. Celkovo má byť SR-72 určený na misie, kde sa vyžaduje rýchly a presný útok na nepriateľský ciel. Pracovať má v nebezpečnom prostredí, kde by boli reakcie pilota pomalé a mohli by ohroziť misiu. Prelomový zbraňový systém HSSW má dokázať strieľať hypersonické rakety rýchlejšie ako akákoľvek iná hypersonická zbraň. 

Čo sa týka dizajnu lietadla, to je veľmi podobné svojmu predchodcovi. Predpokladá sa, že SR-72 bude mať na dĺžku niečo cez 30 metrov. Do aktívneho nasadenia by sa malo dostať do roku 2030. Časová os súhlasí s osou hypersonického programu amerického letectva. SR-72 je v tomto prípade prirodzeným pokrokom po vývoji hypersonickej útočnej zbrane.  

SR-72 potrebuje najlepšie technológie

Spoločnosť Lockheed Martin momentálne rokuje s americkou vládou vo veci ďalšieho vývoja projektu. Z dostupných informácií je už teraz jasné, že SR-72 by mohol znamenať revolúciu v oblasti armádneho letectva. Ako sme už spomenuli, lietadlo dokáže letieť rýchlosťou viac ako 6400 km/h. V praxi to znamená, že z USA do Európy sa dostane len za hodinu a pol.  

Hoci od predchodcu Blackbirdu technológie výrazne pokročili, SR-72 potrebuje pokročilé metódy pohonu, aby dokázalo lietadlo dosiahnuť sľubované rýchlosti. Aby sa lietadlo SR-72 dokázalo vyhnúť obranným systémom, musí letieť hypersonickými rýchlosťami.  

Bežné turbojet motory môžu lietadlu poskytnúť dostatok energie pre vzlet a pristávanie, no nedokážu lietadlo udržať v hypersonických rýchlostiach. Dnes už existujú motory, ktoré dokážu lietadlo dostať do hypersonických rýchlostí, tieto motory nemôžu byť použité pri vzlete a pristávaní. SR-72 potrebuje motor, ktorý dokáže oboje.

Spoločnosť Lockheed Martin sa momentálne plne venuje vývoju jedinečného TBCC pohonného systému (pozn. Redakcie: Turbine-based Combine Cycle). Ide o hypersonický pohonný systém, ktorý je kombináciou turbofan motorov a scramjet motorov. Tento motor má zvládnuť rýchlosti nad Mach 5 a potenciálne by dokázal lietadlo potlačiť aj za Mach 10.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre