Spoločnosť GE Aerospace demonštrovala prvý druh špeciálneho hypersonického motora. Umožní raketám letieť rýchlejšie, dlhšie a presnejšie

Výskumíci demonštrovali koncept motora DMRJ, ktorý umožní raketám doletieť väčšie vzdialenosti.

raketa
Zdroj: Nomad_Soul / Shutterstock.com

Spoločnosť GE Aerospace odhaľuje viac zo svojho výskumného projektu hypersonických motorov Ramjet.  

V rámci výskumu spoločnosť po prvýkrát na svete demonštrovala typ hypersonického motora DMRJ (pozn. Redakcie: Dual-mode ramjet) s rotujúcim detonačným spaľovaním. Výskumníci veria, že tento špeciálny typ motora, by umožnil raketám letieť rýchlejšie, presnejšie a dlhšie. Spoločnosť GE Aerospace momentálne pracuje na viacerých hypersonických systémoch a v roku 2024 plánuje otvoriť samostatnú spoločnosť, ktorá sa týmto projektom bude venovať.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Za hypersonické strely sa považujú všetky rakety, ktoré dokážu letieť rýchlosťou minimálne päťnásobku rýchlosti zvuku, teda Mach 5. Hypersonické zbrane predstavujú momentálne veľké riziko, pretože zatiaľ nie je úplne isté, či proti takýmto zbraniam existuje účinná obrana. Hypersonické zbrane momentálne vyvíja Rusko, USA a Čína, ale aj ďalšie svetové veľmoci. Najrýchlejšia známa hypersonická zbraň sa pohybuje rýchlosťou Mach 20

Úspešná demonštrácia vysokorýchlostného systému pohonu DMRJ zároveň ukázala pokroky, ktoré Spojené štáty vykonali v odbore hypersonických zbraní. S výskumom týchto zbraní ide ruku v ruke aj výskum tepelne odolných materiálov a elektroniky. Niektoré hypersonické zbrane majú schopnosť preniknúť do vesmíru a “kĺzať” po vrchnej časti atmosféry. Pri tomto manévri ale vzniká obrovské množstvo tepla, preto potrebuje byť voči nemu zbraň odolná.  

“Zbrojársky priemysel vidí v hypersonických systémoch budúcnosť a naša spoločnosť má správne skúsenosti, schopnosti a veľkosť na to, aby bola v tomto smere lídrom, tvrdí Amy Gowder, CEO spoločnosti GE Aerospace.  

Test nového hypersonického motora prebehol úspešne

Demonštráciu systému DMRJ považuje spoločnosť za mimoriadny úspech. Typický systém DMRJ môže ťahať vzduch do spaľovacieho motora len pri rýchlostiach väčších ako Mach 3. Nový typ motora využíva rotujúci detonačný duálny mód na to, aby dokázal motor ramjet fungovať aj pri nižších rýchlostiach. Ak by sa vedcom podarilo znížiť rýchlosť, potom by raketa mohla efektívne doletieť oveľa ďalej.  

Pri tomto novom type motoru funguje odlišne aj samotné spaľovanie. Tradičné prúdové motory používajú štandardný spaľovací systém. Nový DMRJ však využíva namiesto tohto štandardného systému detonačné vlny. Výskumníci podotýkajú, že výskum tohto projektu postupoval veľmi rýchlo. Od začiatku do konca projektu aj s demonštráciou prešlo len 12 mesiacov. Výskumníci však vo svojej práci pokračujú ďalej. Predpokladajú, že na budúci rok by mohla prebehnúť demonštrácia systému DMRJ v plnej veľkosti.  

Hypersonické zbrane sú vďaka svojej rýchlosti a excelentnej schopnosti manévrovania neodhaliteľné bežnými protiraketovými systémami. Hypersonické rakety môžu niesť konvenčné, ale aj jadrové hlavice. Podľa niektorých expertov môže vývoj hypersonických rakiet narušiť súčasnú vojenskú rovnováhu. Ako sme už spomenuli, viaceré krajiny v súčasnosti aktívne vyvíjajú hypersonické zbrane, ako aj možnosti obrany proti nim. Systém DMRJ je ďalším projektom v tomto smere. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre