Svetové veľmoci už neschovajú testy jadrových zbraní. Nová metóda s 99% presnosťou odhalí aj utajované experimenty

Niektoré krajiny môžu testovať svoj jadrový arzenál v tajnosti. Nová metóda pomôže odhaliť podozrivé prípady.

jadrova vojna vybuch jadrove zbrane
Zdroj: zef art / Shutterstock.com

Kubánska raketová kríza sa považuje za jeden z kľúčových momentov studenej vojny, konfliktu medzi Sovietskym zväzom a USA. Dodnes sa považuje za moment, kedy sa ľudstvo dostalo najbližšie k vyústeniu konfliktu do jadrovej vojny.  

Mnohí experti varujú, že ak by konflikt medzi krajinami eventuálne vyústil do jadrovej vojny, znamenalo by to koniec civilizácie ako ju poznáme. Po deeskalovaní kubánskej krízy vznikla medzinárodná dohoda, ktorá čiastočne zakázala testovanie podobných zbraní. Experimenty z atómovými bombami sa následne presunuli pod zem.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci z Australian National University vysvetľujú, že podzemné testovanie jadrových zbraní síce odstraňuje problém rádioaktívneho spádu, no tieto testy stále generujú obrovské množstvo seizmickej energie.  

“Explózia jadrovej zbrane generuje obrovské množstvo energie, ktorá musí niekam uniknúť. To vieme zaznamenať na seizmometroch,” tvrdí vedúci nového výskumu, doktor Mark Hoggard.  

Hoci to dokážeme, pre vedcov je stále problém rozlíšiť prirodzene sa vyskytujúce zemetrasenia od plánovaných jadrových testov. Tento problém môžeme v praxi vidieť napríklad na nesprávnom zaradení utajovaných jadrových testov Severnej Kórei v roku 2017.  

Odhalenie testov jadrových zbraní

Nová štúdia však priniesla prehodnotené matematické rovnice a pokročilejšie štatistické analýzy. Na základe toho dokázali zvýšiť šance na správne odhalenie jadrových testov z 82% na 99%. V rámci práce analyzovali 140 známych podzemných explózií z oblasti Spojených štátov. V USA väčšina jadrových testov prebiehala v nevadskej púšti, čo výskumníkom poskytlo užitočný dataset.  

“Naša metóda zároveň úspešne odhalila všetkých šesť jadrových testov v Severnej Kórei, ktoré prebehli od roku 2006 až do roku 2017,” vysvetlil Hoggard.  

Autori práce vysvetľujú, že v rôznych kútoch sveta môžu prebiehať utajované jadrové testy, no kvôli obrovskému množstvu zemetrasení sa ťažko odhaľujú. Nová práca však dokáže spoľahlivo odhaliť všetky podozrivé aktivity. Dobrou správou je aj to, že nepotrebujeme žiadne nové technológie. Všetko sa dá vyzistiť pomocou už existujúcich seizmických dát a prístrojov. Zároveň ide o pomerne rýchlu metódu, ktorá je vhodná, aj keď možno nie úplne ideálna na monitorovanie v reálnom čase. Výskumníkom sa alemožno podarí vyladiť ostávajúce muchy.  

Dnes riziko jadrovej vojny opäť visí vo vzduchu, kvôli vojne na Ukrajine a vyhrážkam zo strany Ruskej federácie. Hoci nejde o kubánsku raketovú krízu, kedy k jadrovému konfliktu veľa nechýbalo, stále ide o problém. Nikto nepredpokladá, že sa už niekoľkoročné vyhrážky zo strany Ruska vyplnia, no už len to, že jadrovými zbraňami krajina pohrozila je dosť na to, aby dostala celý svet do pozoru.  

Najväčšie veľmoci majú síce limitovaný arzenál jadrových zbraní, no to vôbec nezľahčuje hrozbu. Ak by jedna krajina zaútočila jadrovými zbraňami, druhá krajina by rovnakou silou vstúpila do protiútoku. Ak by počas tohto konfliktu vybuchol len zlomok jadrového arzenálu, škody na životoch by okamžite naskočili na milióny a odtiaľ rapídnym tempom rástli. Radiačné zamorenie by pripravilo o život ďalšie obrovské množstvo ľudí a ovplyvnila nasledujúce generácie. Po vojne by sme sa však museli vysporiadať ešte s jadrovou zimou. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre