Štúdia zistila, že lieky nie sú lepšie ako placebo na úľavu od bolesti dolnej časti chrbta

Autori doteraz najobšírnejšej štúdie nevedia povedať, či analgetiká skutočne pomáhajú na bolesť chrbta.

bolest chrbta
Zdroj: bing.com AI, Vosveteit.sk

Analgetiká sa čoraz častejšie používajú na liečbu bolesti chrbta. Či však pomáhajú a neškodia nášmu zdraviu ostáva otvorenou otázkou, konštatujú autori novej štúdie.

V rámci výskumu sa vedci z UNSW Sydney pozreli na 69 liečiv, ktoré sa podávajú dospelým pacientom trpiacim akútnou bolesťou dolnej časti chrbta. V rámci nej sa zároveň pozreli na 98 testov, čo zo štúdie urobilo najobšírnejšiu analýzu svojho druhu. Vedci sa pozreli na rôzne liečivá vrátane protizápalových liekov, paracetamolu, opioidov, antikonvulzíva, antidepresíva, relaxanty kostrového svalstva a kortikosteroidy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Všetky vyššie spomínané liečivá sa používajú na liečbu bolesti spodnej časti chrbta. V rámci štúdie ich vedci porovnali s placebo liekmi a dospeli k zaujímavému výsledku. Nedokážu povedať, či skutočne tieto lieky človeku pomôžu od bolesti chrbta. Niektoré z liečiv môžu vyvolať vedľajšie účinky ako napríklad nevoľnosť, ospalosť či točenie hlavy.

„Za liečbou bolesti chrbta stojí viac ako 60 rokov výskumov. Aj napriek tomu nedokážeme povedať, či analgetiká skutočne poskytujú úľavu od bolesti. Odporúčame preto lekárom a pacientom, aby boli opatrní pri užívaní analgetických liečiv, kým nebudeme mať k dispozícii lepšie výsledky,“ tvrdí profesor James McAuley, jeden z autorov štúdie.

Štúdia skúmala 98 náhodných kontrolných testov, ktoré sa odohrali v rozmedzí rokov 1964 a 2021. Dokopy sa do týchto testov zapojilo niečo cez 15-tisíc dobrovoľníkov. Všetci dobrovoľníci trpeli bolesťou spodnej časti chrbta, no lekári ich liečili odlišnými liekmi. Dokopy pacientom podali 69 rôznych liekov alebo kombinácií liekov.

Dôležitá je fyzická aktivita

Bolesť chrbta ostáva ako prvá príčina invalidity po celom svete. Akútnou bolesťou chrbta sa rozumie akákoľvek bolesť, ktorá trvá menej ako šesť týždňov. Lekári typicky predpisujú na jej liečbu rozličné analgetiká. Autori štúdie si uvedomujú, že liečba tohto druhu bolesti je komplexná záležitosť, no vo svojej práci nedokázali priniesť jasné závery.

Bolesť chrbta je zároveň najčastejším dôvodom, prečo ľudia navštevujú všeobecného lekára. Autori radia, že v prvom rade by mali lekári radiť dostatočnú fyzickú aktivitu. Analgetické liečivá by mali ponúknuť pacientom až keď pohyb alebo iné formy liečby nezaberajú.

„Lekár by mal svojim pacientom vysvetliť, že akútna bolesť chrbta sa vo väčšine prípadov časom sama vylieči, bez ohľadu na to či užívajú nejaké lieky, alebo nie,“ vysvetľuje McAuley.

Napriek tomu existujú prípady, kedy sa analgetiká vyžadujú. Autori výskumu však radia, že v tomto prípade by mali byť lekári opatrní. Zároveň by mali učiniť rozhodnutie po konzultácii so svojim pacientom. Posudzovať by mali špecifický druh bolesti, vážnosť opísaných symptómov a individuálne potreby pacienta.

Ako už bolo spomenuté, autori štúdie pracovali s doteraz najväčšou vzorkou rôznych dát. Ich cieľom v tomto prípade bolo zohľadniť čo najväčšie množstvo dát a priniesť tak čo najobjektívnejšie výsledky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre