Pakostnica, „choroba kráľov“, sa mylne považovala za vec minulosti: Štúdia nachádza spôsob, ako bolestivé ochorenie lepšie liečiť

Pakostnica vzniká formovaním ihlovitých kryštálov okolo kĺbov, ktoré sú vytvorené z kyseliny močovej.

Pakostnica je mimoriadne bolestivé ochorenie kĺbov.
Zdroj: Wikimedia (Wellcome Collection gallery)

Dna, lepšie známa pod názvom pakostnica, je druh ochorenia ktorým trpeli viaceré historické osobnosti, napríklad Benjamin Franklin alebo Thomas Jefferson. Zároveň ide o jedno z prvých ochorení, ktoré sa podarilo starovekým Egypťanom identifikovať približne v roku 2640 pred Kristom.

Pakostnica postihovala bohatú vrstvu obyvateľstva a šľachtu, no dnes sa predpokladá, že ide o ochorenie minulosti. To však nie je pravda, ako tvrdí nový výskum z University of California San Diego. Pakostnica sa považuje za najbežnejšiu formu zápalovej artritídy, vzniká keď sa v tele nachádzajú vysoké hodnoty kyseliny močovej.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ide o veľmi bolestivé ochorenie, ktoré však spravidla postihuje len jeden kĺb, bežne to býva kĺb palca na nohe. Pacient trpiaci pakostnicou má obdobia, kedy sú príznaky horšie, čo sa označuje ako vzplanutie. Opakom sú obdobia, kedy príznaky miznú úplne. Kyselina močová sa v tele zvyšuje konzumáciou produktov bohatých na purín. Medzi ne patrí napríklad mäso alebo aj alkohol. Kyselina močová následne v tele vytvorí okolo kĺbov ihlové kryštály, ktoré vyvolávajú intenzívnu bolesť alebo opuch. Môže viesť k chronickému poškodeniu kĺbov, čo výrazne ovplyvní kvalitu života pacienta.

V rámci novej štúdie si autori všimli pozoruhodný paradox. Vyššie hodnoty kyseliny močovej sa spájajú s pakostnicou, no veľké percento ľudí s vyššími hodnotami toto ochorenie nemá. Predpokladá sa, že bezpríznaková hyperurikémia (pozn. redakcie: hyperurikémia označuje vyššie hodnoty kyseliny močovej v krvi) sa objavuje približne štyrikrát častejšie ako samotná pakostnica.

Zároveň si vedci všimli, že pacienti s pakostnicou majú vyššie hodnoty kyseliny močovej v kĺbovej tekutine ako v krvi. Predpokladá sa preto, že k vytvoreniu ostrých kryštálov a ich nahromadenie sa v okolí kĺbov môže aj iný proces. Vedci si všimli že lubricín – proteín kĺbovej tekutiny, ktorý môže byť použitý na zabránenie alebo prevenciu vzniku pakostnice.

V rámci štúdie sa vedci pozreli na mimoriadne vzácny prípad. Pacientka trpela pakostnicou, no nevšimli si zvýšené hodnoty kyseliny močovej v jej krvi.

„Išlo o prípad, ktorý nám umožnil študovať pakostnicu z iného uhla pohľadu. Vďaka nemu sme mohli zistiť aké molekulárne procesy prispievajú ku vzniku choroby bez vývoja hyperurikémie,“ vysvetľuje jeden z autorov štúdie, Robert Terkeltaub.

Ako pakostnica vzniká?

Vedci preskúmali genóm a RNA pacientky. Všimli si, že mala poškodenú dôležitú molekulárnu cestu, čo viedlo k úbytku lubricínu, ktorý sa stará o lubrikáciu a ochranu kĺbov. Ďalšie experimenty ukázali, že v zdravom tele lubricín potláča vylučovanie kyseliny močovej do kĺbov. Zároveň zabraňuje tomu, aby sa okolo kĺbov formovali kryštály. Genetická analýza ďalších pacientov potvrdila, že aj oni mali znížené hodnoty lubricínu.

„Naše experimenty ukázali, že lubricín môže byť skvelý spôsob, ako sledovať u pacienta riziko vývoja pakostnice. Zároveň tvrdíme, že lieky schopné zvýšiť hladiny tohto proteínu by mohli pomôcť s liečbou tohto ochorenia,“ tvrdí Tereltaub.

Proti pakostnici sa vieme chrániť rôznymi aktivitami, ktoré sú v rámci zdravého životného štýlu. Odporúča sa piť množstvo vody či znížiť požívanie alkoholu obzvlášť piva. Mimoriadne prospešné je jesť ovocie bohaté na antioxidanty, napríklad černice, čučoriedky, hrozno, maliny, či čerešne. Pomáha aj vitamín C, no len v malých množstvách. Ak sa to s ním preženie, hodnoty kyseliny močovej sa môžu zvýšiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre