Cíti hmyz bolesť? Nové dôkazy naznačujú, že sme sa dlho mýlili! Zaslúži si ochranu ako iné živočíchy?

Historicky sa počítalo s tým, že každé zviera cíti bolesť, až na hmyz. Názor sa pomaly mení, no objavuje sa množstvo problémov.

Aj hmyz môže cítiť bolesť, zaslúži si rovnakú ochranu ako iné živočíchy?
Zdroj: Unsplash (Yolk CoWorking - Krakow), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Keď sa nám do bytu alebo domu dostane nejaký hmyz, pravdepodobne nebudeme nejak extra dlho rozmýšľať, či ho zabijeme alebo nie, no pribúda čoraz viac dôkazov o tom, že aj chrobák alebo otravná mucha dokážu cítiť bolesť.

Už od začiatku našej histórie sa učenci a filozofovia zamýšľali nad bolesťou a jej význame, čo sa týka prežitia určitého druhu. Všeobecným konsenzom bolo, že všetky zvieratá vrátane nás cítia bolesť, až na hmyz. Vedci z University of London (via The Conversation) sa však prehrabali viac ako 300 vedeckými štúdiami a teraz tvrdia, že naše zmýšľanie môže byť nesprávne. Aspoň určité druhy hmyzu skutočne cítia bolesť, zatiaľ čo iné druhy sme neštudovali dostatočne dlho na to, aby sme mohli prísť k jasným záverom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci zároveň vykonali experiment na čmeliakoch, ktorého cieľom bolo zistiť ako reagovali na potenciálne bolestivé stimuly. Výsledkom štúdie bolo, že reakcia čmeliakov na bolesť je veľmi podobná tej našej.

Pesticídy zabijú každý rok nepredstaviteľne veľké množstvo hmyzu. V týchto prípadoch je príčina smrti paralýza a udusenie alebo rozklad vnútorných orgánov, ktorý trvá i niekoľko dní. Ak hmyz skutočne cíti bolesť, potom tieto prípravky rok čo rok spôsobujú obrovské utrpenie. Morálnym problémom v tomto prípade je to, že zatiaľ čo máme zákony na ochranu zvierat, tie vždy vynechávajú hmyz.

Historicky sa totiž hmyz považoval za jednoduchú formu živočíchov s krátkym životom. Dlho sa ani len neuvažovalo o tom, či môžu cítiť bolesť alebo nie, no dôkazy pribúdajú. Stále však nedokážeme s istotou povedať, aký je definitívny verdikt. Túto problematiku možno demonštrovať na probléme, ktorý pretrvával až do 80. rokov minulého storočia.

Dlhú dobu sa verilo, že bábätká nemôžu cítiť bolesť. Lekári preto pri operačných zákrokoch nepoužívali anestéziu. Mysleli si, že kopanie a plač boli iba reflexy. Stále nevieme, či bábätká bolesť cítia, no lekári už predpokladajú, že áno.

„Pri každej bytosti, ktorá nedokáže odkomunikovať svoje utrpenie, musíme počítať so sedliackym rozumom a pravdepodobnosťou. Čím viac indikátorov objavíme, tým je pravdepodobnejšie, že bytosť bolesť cíti. Na všetok život by sme mali používať rovnaké pravidlá,“ píše The Conversation.

Zaslúži si hmyz ochranu?

Hmyz dokáže reagovať na poškodzujúce stimuly rovnako ako väčšina zvierat. Nie vždy sa však táto reakcia prejavuje bolesťou, ktorú zažívame ak si napríklad narazíme prst o roh steny. V prírode môže existovať reflex na rizikové stimuly a pocit bolesti nezávisle od seba.

Štúdia na čmeliakoch ukázala, že reagujú na nepríjemné a nebezpečné podnety, no ich reakcia závisí od ich motivácie. Čmeliaky sa všeobecne vyhýbajú teplu, no ak malo zohriate kŕmidlo viac cukrovej vody, čmeliaky sa z nich kŕmili aj tak.

„Ich láska pre cukrovú vodu prekonala ich nenávisť k teplu. Štúdia nám naznačila, že včely cítia bolesť, lebo ich reakcia nie je len reflexom,“ vysvetľujú vedci.

Niektorý hmyz vykazuje viac známok toho, že cíti bolesť ako iné druhy. Tohto roku sa pod ochranu Spojeného kráľovstva dostali napríklad chobotnice alebo aj kraby. Táto krajina má k oblasti ochrany zvierat nasledovný postoj: Ak existujú silné dôkazy toho, že živočích cíti bolesť, zaslúži si ochranu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre