Vedci vyvinuli drobnú robotickú ruku, ktorá umožňuje interagovať s tým najdrobnejším hmyzom

Japonskí vedci vytvorili revolučné mikroprsty, ktoré im umožnili bezpečne skúmať hmyz novými spôsobmi.

Japonskí vedci vytvorili mikroskopický robotický prst
Zdroj: Unsplash (Aryan Dhiman), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Vedci z univerzity Ritsumeikan skúmajú interakcie medzi robotom a človekom. Tie im neukážu len to, akými spôsobmi môžu roboty reagovať s ľuďmi, ale aj s prostredím okolo seba. Mikroroboty dokážu napríklad reagovať na hmyz a merať silu, ktorú vynakladajú počas letu alebo chôdze. Tieto merania ale nie sú priame, vysvetľujú vedci.

To sa však môže už čoskoro zmeniť. V rámci nového výskumu sa totiž japonským vedcom podarilo vytvoriť jemný mikrorobotický „prst“, ktorý umožní priame interakcie s hmyzom. Autori štúdie vysvetľujú, že by ich vynález umožnil interakcie medzi človekom a prostredím na škále, ktorá v minulosti nebola možná.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Japonskí vedci vytvorili mikroskopický robotický prst
Zdroj: Ritsumeikan University

Už v minulosti sa výskumy zameriavali na sily, ktoré vznikajú keď hmyz lieta alebo kráča. Tieto štúdie sa však zameriavali na správanie hmyzu, než na jeho priamu interakciu s mikroskopickými senzormi. Nový mikroprst vedcom umožňuje zasiahnuť do mikroskopického sveta oveľa priamejšie.

„Mikroskopický prst sme vytvorili pomocou flexibilného senzoru pnutia z tekutého kovu. Mäkký pneumatický balónový aktuátor slúži ako umelá verzia svalu a pomocou neho môžeme senzor rozhýbať spôsobom, akým sa hýbe aj náš prst,“ vysvetľuje profesor Satoshi Konishi, vedúci výskumu.

Človek dokáže mikroskopické prsty ovládať pomocou robotickej rukavice. Mikroprsty umožnia vedcom bezpečne narábať s hmyzom a inými mikrosopickými objektmi. S novými prstami vedci skúmali reakčnú silu zvínavky obyčajnej. Tohto chrobáka držal na mieste sací aparát a následne mikroskopickým prstom na chrobáka vyvíjali silu a pozorovali ako reagoval.

Nový spôsob interakcie s prostredím

Ukázalo sa, že reakčná sila zvínavky je približne 10 milinewtonov, čo sedí s predpokladanými hodnotami. Štúdia sa teda stala reprezentatívnou a zároveň aj potvrdením, že koncept mikroskopických prstov naozaj funguje. Už teraz si so sebou nesú mikroskopické prsty do budúcnosti obrovský potenciál. Vedci dostávajú do rúk nástroje, ktoré im umožňujú priamo narábať s mikroskopickým prstom.

Táto technológia by sa mohla prepojiť aj s rozšírenou realitou, teda okuliarmi, ktoré prepájajú reálny svet s digitálnym rozhraním. Ak by mali vedci k dispozícii robotické rukavice, mikroskopický prst a rozšírená realitu, výskumy mikroskopického sveta by sa mohli vykonať na ešte väčšej škále, než kedykoľvek predtým.

Experiment japonských vedcov zistil niečo, čo sa žiadnemu výskumu predtým nepodarilo, silu akou tlačia nohy a trup zvínavky oproti mikroskopickému prstu. Ako však autori štúdie uvádzajú, tento experiment je ešte len začiatkom. Vývoj mikroskopického robotického prsta aj naďalej pokračuje a vedci sa pokúsia posunúť hranice ešte o niečo ďalej. Ich víziou je zrealizovať interakcie s prostredím na oveľa menších škálach, než bol ich najnovší experiment. Priame interakcie na mikroskopických škálach by mohli vedcom prezradiť ako funguje svet okolo nás.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre