Stretol sa váš smartfón s vodou? Pozrite sa, ako ho vysušiť tým správnym spôsobom, aby ste ho nepoškodili!

Ak sa vám "podarilo" utopiť svoj smartfón, prípadne doň dostať vodu, pozrite sa, ako by ste túto situáciu mali riešiť.

odolnost smartfonu voci vniknutiu vody_IP certifikacia
Zdroj: flickr.com (Andri Koolme) (CC BY 2.0 DEED)

Nehody s našou elektronikou sa stávajú neustále a najmä vo chvíli, kedy sa nám to najviac nehodí. Naše smartfóny nám môžu spadnúť a rozbiť si displej či kameru, rovnako sa nám môže nafúknuť batéria a častou príčinou poškodenia býva aj stretnutie s vodou. Nie je teda ničím výnimočným, keď nám smartfón spadne do vody, prípadne sa doň dostane voda napríklad počas dažďa alebo pri používaní vedľa bazénu. Čo by sme ale v takom prípade mali robiť, aby sme svoje zariadenie nepoškodili ešte viac a zachránili ho pred servisom? Odpoveď nám prináša portál toomanyadapters.com a my sa na ňu pozrieme spoločne.

Vytiahnite svoj smartfón z vody čo najrýchlejšie

Vo chvíli, kedy zaregistrujete, že vám vaše zariadenie spadlo do vody, nepremýšľajte nad ničím iným než nad tým, ako ho dostať von. Áno, môže byť nepríjemné vyťahovať ho napríklad z toalety, no na hľadanie rukavíc v takej chvíli nie je čas. Kontakt s vodou by mal byť minimálny a to platí aj o používaní vášho modelu v daždi. Posnažte sa, aby vášmu zariadeniu nehrozil ďalší kontakt s vodou, skryte si ho napríklad do vrecka či oblečenia. Váš smartfón by nemal byť vo vode dlhšie ako na nevyhnuteľný čas.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Android smartfon
Zdroj: unsplash.com (Adrien)

Keď sa už pustíte do „ošetrovania“ vášho zariadenia, čo najskôr ho vypnite a nepokúšajte sa ho nabíjať. Vytiahnite z neho všetky možné vytiahnuteľné súčiastky. To znamená, že ak môžete vytiahnuť zo smartfónu batériu, mali by ste to spraviť. Ak to nie je možné, vytiahnite aspoň rámik pre SIM karty a SD kartu, prípadne ďalšie časti, ktoré môžete zo zariadenia odobrať. Následne svoj smartfón vysušte utierkou, ktorá nepúšťa vlákna. Vysušte poriadne nielen povrch, ale aj porty zariadenia do takej miery, ako to len ide. Nezabudnite teda na 3.5mm port, nabíjací port, prípadne aj slot pre SIM kartu. Samozrejme, zariadenia neuchovávajte v ochrannom obale, rovnako ho odstráňte.

Vysušte ho overenými metódami

Keď príde na rad čas na sušenie mimo utierku, mali by sme dobre zvážiť, akú metódu zvolíme. Poutieraním zariadenia utierkou totiž nedostaneme zvnútra všetku vodu, musíme teda chvíľu počkať, kým vytečie von. V žiadnom prípade by sme však nemali svoj smartfón pokladať na radiátor a ani sušiť fénom. Sušenie tým neurýchlime a zariadenie tak môžeme len poškodiť. V tejto situácii cieľom je, aby sa voda odparila prirodzeným spôsobom. Skôr by sme mali preto zvoliť metódu sušenia zariadenia na vzduchu, prípadne na stole. Voda sa dokáže po nejakej dobe dostať von a my sa po minimálne 24-36 hodinách môžeme pokúsiť svoje zariadenie zapnúť. Určite by sme ale telefón nemali spúšťať skôr, ako máme istotu, že sa voda odparila. Dôvodom je, že môže dôjsť k skratu nejakej súčiastky, čím zariadenie defakto znefunkčníme.

Utopeny telefon a ryza
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž), pngegg

Po zapnutí by sme mali skúsiť ešte aj aplikácie na vyčistenie reproduktora. Niektoré smartfóny však ponúkajú funkciu na vyčistenie reproduktora už v nastaveniach, tie sú taktiež skvelé na využitie. Ak váš telefón túto funkciu neponúka, tak v obchode Google Play nájdete desiatky aplikácií, ktoré umožňujú vyčistiť reproduktor. Fungujú na princípe prehrávania špeciálnych zvukových vĺn, ktoré prispieva k čisteniu výstupov. V neposlednom rade však pripomíname, že by ste rovnako nemali skúšať sušenie elektroniky v ryži. Nie, nevysuší nám smartfón a ani neprivolá Aziatov, aby nám elektroniku opravili. Prach z ryže sa naopak vie dostať do konektorov nášho zariadenia a znečistiť ho tak ešte viac.

Už sa vám niekedy „podarilo“ utopiť smartfón? A ako ste to riešili? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre