SpravodajstvoTechnológie

SD karty majú svoje výhody aj nevýhody. Pozrite sa, v akom prípade ich použiť a kedy nie

SD karty pre rozšírenie úložiska vedia byť skvelým pomocníkom, no zároveň nám aj skomplikovať používanie smartfónu.

Možno si aj vy pamätáte na svoj prvý telefón, ktorý ponúkal veľmi nízku kapacitu interného úložiska. K tomu, aby ste si od priateľov poslali pieseň alebo odfotili snímku ste potrebovali ako pomocníka SD kartu. Tá nám zväčšila interné úložisko o stovky megabajtov, neskôr dokonca aj gigabajtov. Aj dnes nájdeme mnohé karty pre zväčšenie úložiska s kapacitou až 64GB, prípadne aj 128GB a viac. Takáto veľká karta by pokojne dokázala nahradiť aj celé interné úložisko, keďže má kapacitu ako priemerný smartfón strednej triedy. Dnes už ich však toľko nevyužívame a pomaly sa stávajú súčasťou minulosti. Aké výhody so sebou tieto karty ale prinášajú? A prečo ich popularita pomaly upadá?

SD karty majú mnoho výhod

Začneme tým, prečo sa tento typ rozšírenia úložiska stále teší popularite medzi používateľmi a niektorí naň nedajú dopustiť. SD karty totiž nielenže rozšíria úložisko, no navyše sú aj lacnejšie a výhodnejšie ako model s vyššou kapacitou úložiska či cloudové úložiská, ktoré si potrebujeme každý mesiac predplácať. Rovnako za spomenutie stojí aj fakt, že viacerí používatelia využívajú tento typ rozšírenia úložiska aj v prípade, že majú dostatok úložného priestoru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
micro SD karta micro-1899017_960_720
Zdroj: Pixabay.com

Rovnako výhodnou vie byť SD karta pre prenos súborov medzi viacerými zariadeniami. Svoje súbory tak môžete vďaka rozšíreniu pamäte prenášať ako medzi smartfónom a počítačom, tak aj medzi kamerou a ďalšími zariadeniami. Nemusíte tak prepájať zariadenia medzi sebou káblami a komplikovať si prenos súborov. Karty na SD karty sú navyše energeticky nezávislými úložiskami, teda dokážu uchovávať informácie aj po odpojení z napájania. Treba ale spomenúť aj to, že niektoré zariadenia SD karty automaticky šifrujú a pri jej prenose do ďalšieho smartfónu, ju musíte naformátovať, aby ste s ňou mohli pracovať.

Nevýhody vedia byť významné

Základnou nevýhodou rozšírenia pamäte smartfónu pomocou karty je, že sa vedia častokrát poškodiť a my tak môžeme prísť o dôležité súbory, ktoré sme si na ňu uložili. Preto by sme mali investovať skôr do kvalitnejšej SD karty a nespoliehať sa na lacnejšie kusy od neznámych výrobcov.

Rovnako musíme rátať s tým, že sa karty pre rozšírenie úložiska postupom času degradujú. Majú totiž konkrétny počet cyklov na zápis a čítanie dát a po ich vyčerpaní sa z karty môže stať zariadenie len na čítanie dát. Prípadne sa môže poškodiť natoľko, že už ju nebudeme vedieť využiť vôbec.

Lacnejšie a menej kvalitné SD karty vedia aj znížiť výkon zariadenia a spôsobiť nám problémy s plynulým používaním. Napríklad aplikácie sa pri nesprávnej karte vedia správať neočakávane a môžu sa zasekávať či dokonca padať.

Karty pre rozšírenie interného úložiska sú vo všeobecnosti pomalšie ako klasické interné úložisko. Rozdiel je pritom pomerne vysoký. Nedokážu s dátami teda pracovať tak rýchlo, ako keby sme ich mali uložené v zariadení. Znamená to napríklad to, že sa vám dlhšie načítavajú obrázky v galérii, alebo hry a aplikácie sa spúšťajú ako v lete na saniach a sekajú. Väčšina smartfónov navyše ani už nepodporuje ukladanie aplikácií na SD karty. A práve aplikácie nám dokážu zabrať najviac miesta na úložisku.

Využívate SD karty pre rozšírenie vášho úložiska? Alebo ste od nich už upustili? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close