Veda a výskum

Strašiak globálneho otepľovania: Metán „nie je až tak zlý“ ako sa predpokladalo, tvrdí nová štúdia

Metán sa považuje za horší skleníkový plyn ako oxid uhličitý. V novom výskume však vedci prinášajú prekvapivé zistenia.

Viacerí klimatickí experti považujú metán za silnejší skleníkový plyn ako oxid uhličitý a na základe toho vytvárajú aj klimatické modely. V rámci nového výskumu vedci z UC Riverside hovoria, že metán uväznený v atmosfére síce zachytáva veľké množstvo tepla, no zároveň vytvára ochladzujúce oblaky, ktoré znižujú vzniknuté otepľovanie o 30%.

Skleníkové plyny ako napríklad metán alebo oxid uhličitý vytvárajú akúsi pokrývku, ktorá zadržiava teplo zo zemského povrchu. Planétu táto pokrývka otepľuje tak, že bráni teplu uniknúť do vesmíru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Pokrývka sama o sebe nevytvára teplo, ak nie je elektrická. Ak sa zakryjete a cítite sa teplejšie, je to preto, lebo pokrývka bráni vášmu teplu uniknúť do okolitého vzduchu. So skleníkovými plynmi sa stretávame s podobnou situáciou,“ tvrdí Robert Allen, jeden z autorov výskumu.

Z nového výskumu však vyplynulo niečo zaujímavé. Metán je naozaj potentným skleníkovým plynom, v tom sa výskumy nemýlili. Na jednu stranu bráni teplu uniknúť do vesmíru, no na druhú stranu bráni aj solárnej energii, aby prešla na povrch planéty. Po zrátaní všetkých faktorov vedci usúdili, že absorpcia solárnej energie z vesmíru má potenciál našu planétu trochu ochladiť.

Ďalšie zaujímavé vlastnosti metánu

Okrem ochladzovacieho efektu si však všimli ďalšiu pozoruhodnú vlastnosť metánu. Metán vo všeobecnosti zvyšuje množstvo zrážok, ak vedci započítajú do modelov absorpciu energie z vesmíru, zistia, že nárast zrážok dokáže metán potlačiť až o 60%.

Teplo vylúčené našou planétou a teplo z vesmírnej solárnej energie unikajú cez atmosféru vo väčšej miere, než ich atmosféra absorbuje. Potrebuje preto kompenzáciu, ktorú získava z tepla, ktoré vzniká počas kondenzácie vodnej pary do dažďa alebo snehu.

„V podstate slúžia zrážky ako zdroj tepla pre atmosféru, aby sa zaručila rovnováha energie,“ vysvetľuje spoluautor štúdie, Ryan Kramer.

Metán v tomto prípade absorbuje solárnu energiu z vesmíru a drží ju v atmosfére. V tomto prípade dodáva atmosfére teplo, ktoré už nepotrebuje získavať cez zrážky. Keďže ale solárna energia nepreniká až tak na povrch, znižuje sa množstvo vody, ktorá sa vyparuje. Autori štúdie vysvetľujú, že všeobecne je množstvo zrážok a vyparovania vody v rovnováhe. Keď sa zníži vyparovanie, zníži sa aj množstvo zrážok.

„Tieto zistenia nám pomáhajú lepšie pochopiť ako metán a iné skleníkové plyny ovplyvňujú náš klimatický systém,“ hovorí Allen.

Metán môže zjemniť priebeh celkového otepľovania a zvýšenia zrážok, no tieto problémy neodstraňuje úplne. Vo svojej práci nekončia. V ďalších krokoch sa pokúsia zistiť, ako môžu jednotlivé hodnoty metánu v atmosfére ovplyvniť podnebie Zeme. Metán je skleníkový plyn, ktorý vzniká ako priemyselnou, tak aj poľnohospodárskou činnosťou.

Množstvo metánu sa nachádza aj v trvalo zamrznutých oblastiach, ktoré sa pomaly ale isto v polárnych oblastiach roztápajú. To vyvoláva obavy vo vedeckej komunite. Cieľom vedcov je lepšie pochopiť ako môže metán ovplyvniť klimatický systém Zeme. Koniec koncov nový výskum ukázal, že nie je „až tak zlý“, ako sa donedávna predpokladalo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close