Stáva sa človek lenivejším, ak pracuje v tíme s robotom?

Roboty na pracoviskách nie sú novinkou, no ako ovplyvňujú ľudský výkon ostáva stále záhadou. Výskumníci sa pozreli na to, ako človek pracuje, ak robí spolu s robotom.

clovek a robot praca
Zdroj: Djomas / Shutterstock.com a Dmytro Zinkevych / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Umelá inteligencia už nie je otázkou budúcnosti a hoci stále nie je dokonalá, môžeme rozumne predpokladať, že do niekoľkých rokov sa jej schopnosti zniekoľkonásobia.  

Experti hovoria, že umelá inteligencia zmení priemysel a rovnako môžeme hovoriť aj o robotoch. Predpokladá sa, že postupom času stroje začnú nahrádzať našu prácu a začnú sa používať v čoraz viac odvetviach, informuje portál Frontiersin. Už dnes na niektorých pracoviskách spolupracujú ľudia so strojmi a objavujú sa náznaky, že títo pracovníci vnímajú robota ako kolegu a člena tímu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci v tomto smere vysvetľujú, že tímová práca môže mať nielen pozitívny, ale aj negatívny vplyv na výkon pracovníkov. Človek si niekedy oddýchne a nechá na chvíľu pracovať svojho kolegu. Ide o jav, ktorý sa objavuje hlavne na pracoviskách, kde sa môže človek na chvíľu uliať a nikto si to nevšimne. Zároveň sa môže objaviť, ak jeden kolega pracuje nadmieru výkonne. V rámci novej štúdie vedci zisťovali, či sa ľudia ulievajú aj keď pracujú s robotom.  

V rámci štúdie navrhli zaujímavý experiment. Naverbovali 42 dobrovoľníkov, ktorí museli vyhodnotiť, či je obvodová doska v poriadku, alebo má nejakú vadu. Fotka obvodovej dosky bola rozmazaná a aby ju mohol človek vidieť, musel po nej prechádzať kurzorom. To zároveň vedcom umožnilo sledovať ako dobrovoľníci dosku kontrolujú.  

Polovici z nich povedali, že dosku predtým preveril robot s menom Panda. Táto skupina nepracovala priamo s Pandou, no robota mohli vidieť a počuli ho pracovať. Na konci museli dobrovoľníci vyhodnotiť svoj výkon.  

“Na prvý pohľad sa zdalo, že prítomnosť robota nerobí žiaden rozdiel. Obe skupiny strávili úlohou približne rovnako času a obe ohodnotili svoj výkon podobne,” tvrdia autori.  

Ľudia mali tendenciu prehliadať chyby, ak pracovali so strojom

Až neskôr ale vysvitlo najavo niečo zaujímavé. Vedci si všimli, že ľudia pracujúci s Pandou začali neskôr vykazovať väčšie množstvo chýb. Predpokladajú, že po prekontrolovaní prvých dosiek si títo ľudia všimli, že Panda úspešne označila veľa chýb, tak musí pracovať správne.  

“Môže ísť o prípad niekto sa díva a aj tak nevidí. Keď sa niekto v práci spolieha na kvalitu práce iného, podvedome nedáva takú mieru pozornosti. Dobrovoľníci si mohli myslieť, že dávali rovnako pozor, no verili, že Panda identifikovala všetky nedostatky na obvodovej doske,” tvrdí doktorka Linda Onnasch, jedna z autorov štúdie.  

Onnasch dodáva, že hoci vedci videli ako dobrovoľníci obvodovú dosku skúmali, je oveľa ťažšie zistiť, či sa informácia skutočne dostala aj do hlavy. Autori ešte upozornili na to, že by toto mohlo potenciálne mať bezpečnostné následky do budúcna a v reálnej práci potenciálne väčšie. Výskumníci dodávajú, že je ťažké simulovať “ulievanie sa” v laboratóriu, pretože dobrovoľníci vedia že sú sledovaní.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre