Robot, ktorý po sebe nezanechá takmer žiadnu stopu: Výskum vedcov môže zmeniť povahu špionážnych misií

Výskumníci navrhli robota, ktorý sa dokáže v prípade potreby sám zničiť. Po sebe nenechá nič viac, než olejovú škvrnu.

robot spion vojak zbran
Zdroj: breakermaximus / Shutterstock.com

Výskumníci z Južnej Kórei vytvorili robotov, ktoré sa dokážu sami zničiť a rozpustiť sa do olejovitej látky, pričom po sebe zanechávajú len minimum stôp. Ide o pokrok vo sfére robotiky, ktorý môže v budúcnosti zmeniť vojenské alebo špionážne misie, upozorňuje TechTimes. 

Vedci strávili dva roky pracovaním na flexibilných materiáloch, ktoré by fungovali v rámci plne funkčného robota, no ktoré by sa zároveň mohli v prípade potreby rozpadnúť a zničiť sa. Jemná robotika je odvetvie, ktoré sa venuje výskumu prispôsobiteľných strojov, ktoré dokážu napodobňovať prirodzené pohyby a správanie. V tomto smere však vedci nepreskúmali možnosť samodeštrukcie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Robot, ktorý by sa dokázal sám zničiť, by mohol vykonať vojenskú alebo špionážnu úlohu a následne zmiznúť po jej splnení. Možnosť sebadeštrukcie by zároveň mohla ochrániť citlivé dáta, ktoré robot počas misie získal. Vo vojenskom a špionážnom kontexte by sa teda potenciálny nepriateľ nemusel dozvedieť, k akým informáciám získal robot prístup.  

Vedci však poukazujú na to, že takýto stroj môžeme uplatniť aj mimo vojenskej sféry. Pomôcť by mohol napríklad pri záchranných misiách v nebezpečnom prostredí. Robot by sa mohol sám zničiť v prípade, ak by sa vydal do nebezpečných oblastí, kde by bolo rizikové získať ho späť. 

“Podarilo sa nám imitovať smrť v životnom cykle, kedy sa stroj sám zničí,” tvrdí Min-Ha Oh, jeden z členov projektu.  

Ideálny stroj pre špionážne misie

Predchádzajúcich robotov vedci vytvárali zo silikónového elastoméru, ktorý bol odolný voči teplu, kyselinám či chemikáliám. Pre jeho vysokú odolnosť nebol vhodný ako materiál na samodeštrukciu. V prípade nového robota zvolili termoplastický elastomér, ktorý mohli roztaviť, no opäť sa tento materiál mohol rekonštruovať ako polyuretán. Pracovali preto na látke, ktorá uvoľnila ióny fluoridu, ak na ňu zasvieti UV svetlo.  

Do robota vedci zakomponovali UV LEDky, ktoré začnú proces ohrievania. Po približne dvoch hodinách po robotovi neostane nič, len olejovitá látka.  

“V prípade určitých scenárov, kde je deštrukcia vyžadovaná, môžeme robota vystaviť UV svetlu a po čase sa rozpadne do formy, z ktorej sa už nedá opraviť. Medzi požadované scenáre môžeme radiť napríklad splnenie misie, odhalenie nepriateľom alebo iné scenáre,” vysvetľuje Oh. 

Na koncepte samodeštrukčných strojov pracuje aj americký Pentagon, no čo je zaujímavejšie, aj Amazon. Spoločnosť si dala registrovať patent na samodeštrukčné drony, ktoré by v prípade poruchy odleteli do odľahlej oblasti. Tam by sa rozpadli na menšie časti, čím by sa znížilo riziko poškodenia majetku alebo zranení.  

Výskumníci z Cornell University a spoločnosti Honeywell Aerospace zas pracovali na procesoroch, ktoré obsahujú vrecúška chemikálie. Po príkaze samodeštrukcie by kyselina zničila všetky čipy v procesoroch.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre