Vojaci úspešne riadili robota len pomocou svojich myšlienok: Budúcnosť nám už klope na dvere!

Austrálska armáda má za sebou úspešnú demonštráciu, ktorá ukázala technológiu budúcnosti v praxi.

Vojaci dokázali ovládať robota len pomocou svojich myšlienok
Zdroj: Sergeant Matthew Bickerton

Je možné, aby sme jedného dňa ovládali roboty prostredníctvom našich myšlienok? Nedávna demonštrácia vykonaná príslušníkmi austrálskej armády ukázala, že budúcnosť nám už klope na dvere.

Demonštrácia tejto impozantnej technológie prebehla 11. mája a v rámci nej dvojica vojakov prikázala robotovi, aby prešiel do niekoľkých rôznych miest. Robota riadili len pomocou svojich myšlienok. Vojaci mali nasadené okuliare pre rozšírenú realitu, ktoré zobrazuje digitálne rozhranie v reálnom svete. Zároveň mali nasadené zariadenia, ktoré dokázali zaznamenať ich mozgovú aktivitu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počas testu sa na rozhraní okuliarov zobrazilo niekoľko blikajúcich bielych štvorcov, ktoré blikali na rozličných frekvenciách a symbolizovali bod do ktorého sa mal robot dostať. Keď sa vojak na určitý bod sústredil, prístroj zaznamenal mozgovú aktivitu a poslal signál do zosilňovača. Umelá inteligencia následne signál zachytila a preložila si ho na príkazy, ktoré robotický pes nasledoval.

„Celý proces nie je vôbec zložitý. Veľmi intuitívnym spôsobom sa ho môže človek naučiť v rámci niekoľkých cvičení,“ vysvetľuje seržant Damian Robinson.

Rozhranie virtuálnej reality predstavovali komerčne dostupné okuliare HoloLens, ktoré sa do svojej výstroje pokúša implementovať aj americká armáda. Mnohí experti veria, že virtuálna realita by mohla vojakom priniesť výhodu na bojisku. Vďaka okuliarom HoloLens by mohli vojaci v reálnom čase vidieť napríklad 3D model budovy, do ktorej sa práve chystajú vstúpiť. Mohli by tak naplánovať kade do budovy vojdú a vopred by vedeli aj o všetkých únikových cestách.

To však nie je všetko. Vďaka HoloLens by mali vojaci k dispozícii GPS, mapy, kompas, no mali by aj zvýraznené pozície nepriateľa, alebo by sa mohli na bojisko pozrieť z iného uhla pohľadu. K tomu by mali k dispozícii nočné alebo tepelné videnie.

Ovládanie robota silou mysle

Čo sa však nedávnej demonštrácie týka, tá ponúkla nový revolučný spôsob ovládania robotických pomocníkov. Donedávna robotov museli ovládať pomocou ručnej konzoly, čo nie je až tak praktické, ak sa nachádzajú vojaci v konflikte. Ako hovorí seržant Robinson, ovládanie robota pomocou mysle umožňuje vojakovi mať zbraň vkuse pripravenú.

„Nemusíte myslieť na nič špecifické, aby ste mohli robota ovládať, stačí vám sústrediť sa na blikajúci štvorček. Je to viac o schopnosti vizuálnej koncentrácie,“ dodáva Robinson.

Demonštrácia slúži ako ukážka schopností robota. V ďalších krokoch sa budú vojaci zamýšľať nad tým, ako by mohli túto technológiu implementovať do reálnych taktických scenárov. Výskumníci z Technickej univerzity v Sydney v tomto smere priniesli od roku 2020 veľa významných pokrokov. Jedným z nich bolo minimalizovanie rušivých signálov tela, aby mohli získať čistejší signál z mozgu operátora. Ďalším bolo množstvo príkazov, ktoré môže umelá inteligencia preložiť.

Výskum robota, ovládaného mozgovými vlnami operátora pokračuje aj naďalej. Vedci hľadajú spôsoby, ako zefektívniť komunikáciu robota a operátora, zatiaľ čo armáda hľadá spôsoby, ako robota využiť v praxi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre