Stane sa zo Slnka čierna diera? Vedci z NASA povedali, aká je šanca, že sa tento desivý scenár vyplní

Slnečná sústava jedného dňa zanikne. Je možné, že namiesto Slnka vznikne čierna diera?

cierna diera
Zdroj: Afuza / shutterstock.com

Všetko má svoj začiatok a svoj koniec, rovnako aj naša Slnečná sústava. Astrofyzici odhadujú, že máme ešte približne 5-miliárd rokov, než sa sústava zmení na nepoznanie.  

Vedci z americkej NASA vysvetľujú, aká je šanca, že sa vyplní pravdepodobne najdramatickejší scenár, aký si vieme predstaviť. Existuje šanca, že sa zo Slnka stane na konci života čierna diera?  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Momentálne má naša centrálna hviezda približne 4,6-miliárd rokov. Nachádza sa v hlavnej postupnosti, čo znamená, že funguje tak, ako má a v jadre spája atómy vodíka do hélia. Vodíkové palivo sa aj napriek enormnej veľkosti Slnka jedného dňa minie. Keď Slnku dôjde vodík, stratí časť svojej hmotnosti a gravitácia už nebude dostatočne silná na to, aby udržala energiu vyrážajúcu von z jadra Slnka. Všetky hviezdy fungujú na udržiavaní delikátnej rovnováhy medzi silou tlačiacou von, ktorá vzniká jadrovou fúziou a silou ťahajúcou dnu, ktorou je gravitácia. Po piatich miliardách rokov Slnko túto rovnováhu stratí.    

Tu sa začína mimoriadne zaujímavý proces. Keďže energia vyžarujúca z jadra von, bude silnejšia, naša hviezda sa začne postupne nafukovať. Slnko prejde do fázy červeného obra, čo pravdepodobne bude znamenať zánik planét vo vnútornej Slnečnej sústave. Takmer určite červený obor pohltí Merkúr a Venušu. Ako dopadne Zem. zatiaľ nie je tak jasné. Rozpínajúce sa Slnko môže našu planétu pohltiť, no zároveň nemusí. Jedno je však isté, život na planéte možný nebude.    

Čo vznikne po Slnku?

Slnko nakoniec odhodí svoje vonkajšie vrstvy a ostane po ňom oveľa menší objekt. Je možné, že by ním bola čierna diera? Vedci z NASA vysvetľujú, že naše Slnko je príliš malé na to, aby sa z neho stala čierna diera. Ak by bolo približne 20-krát hmotnejšie, potom by mohlo explodovať ako supernova a zrútiť sa do čiernej diery.  

Vedci zároveň vysvetľujú, že Slnko by muselo byť približne 10-krát hmotnejšie na to, aby po sebe zanechalo neutrónovú hviezdu. Neutrónové hviezdy sú po čiernych diera najexotickejšie objekty vo vesmíre.  

Namiesto čiernej diery alebo neutrónovej hviezdy Slnko po sebe zanechá bieleho trpaslíka. Ide o mŕtve jadro hviezdy, ktoré postupne chladne. Astronómovia predpokladajú, že po vzniku bieleho trpaslíka skončia asteroidy v hlavnom páse medzi Marsom a Jupiterom ako potrava pre bieleho trpaslíka. Uvoľniť by sa mohli aj niektoré mesiace Jupitera.  

Vedci ale pozorovali aj sústavy s bielym trpaslíkom, ktoré mali okolo seba celé planéty. Veria preto, že prechod Slnka do červeného obra a bieleho trpaslíka môžu niektoré planéty našej sústavy prežiť. Hoci je život Zeme už spečatený, planétu budeme musieť opustiť oveľa skôr.  

Keď vznikla naša hviezda, tak svietivosť Slnka v porovnaní s dneškom bola len 70%. Počas nasledujúcich niekoľko miliárd rokov sa svietivosť Slnka bude postupne zvyšovať. To sa nám stane neskôr osudným. Dobrou správou ale je, že to potrvá ešte nejakú dobu, kým nebude naša planéta obývateľná. Predpokladá sa, že kvôli privysokej svietivosti Slnka nebude život na Zemi možný za 1,1-miliardy rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre