Stane sa umelá inteligencia súčasťou našich životov? Toto by mala spĺňať, tvrdia vedci!

Už dnes nám umelá inteligencia ukazuje svoju silu, no má ešte problémy, s ktorými by sme sa mali vysporiadať.

umela inteligencia titulka (2)
Zdroj: paparazzza / Shutterstock.com

Podľa mnohých odborníkov predstavuje umelá inteligencia budúcnosť ľudstva, hoci nepopierajú, že existuje priestor aj na obavy. Táto technológia by nás mohla presunúť do novej éry, no nebude to bez problémov, s ktorými sa budeme musieť vysporiadať.

Pokorením týchto problémov ale zabezpečíme, že umelá inteligencia bude spoľahlivá, bezpečná, dôveryhodná a nebude sa biť s našimi základnými hodnotami. Lenže aké problémy to sú? To zatiaľ nevieme, no výskumníci z University of Central Florida identifikovali šesť prekážok, s ktorými by sme sa na ceste do budúcnosti mohli stretnúť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aká by mala dokonalá AI byť?

V prvom rade by sa mala umelá inteligencia do našich životov dostať spôsobom, ktorý človeku prináša osoh. Umelá inteligencia by zároveň mala dbať na blaho človeka zakaždým, keď s ňou narába. K tomu by umelej inteligencii nemala chýbať zodpovednosť. Opäť platí, že umelá inteligencia by mala byť schopná uprednostniť potreby človeka a spoločnosti. V praxi to znamená, že zodpovedná umelá inteligencia by sa mala správať v súlade s našimi hodnotami a zároveň by mala minimalizovať riziko nežiaducich dôsledkov alebo porušenia etiky.

Treťou prekážkou je súkromie. Umelá inteligencia pracuje s našimi informáciami a ak by sa mala stať súčasťou našich životov, potom by mala vedieť ako rešpektovať súkromie jednotlivca. Tým sa zaručí, že nikto nemôže použiť umelú inteligenciu proti nám.

Ďalším problémom je samotný dizajn umelej inteligencie. Vývojári by mali vytvoriť systém, ktorý dokáže identifikovať rôzne typy umelej inteligencie podľa možného rizika. Niektoré systémy by predstavovali extrémne nízke riziko a nepotrebovali by nijaké bezpečnostné opatrenia. Iné by predstavovali extrémne riziko a potom existuje aj umelá inteligencia, ktorú by sme nemali dovoliť.

Piata prekážka sa týka kontroly umelej inteligencie. Už teraz vieme, že ak má v praxi AI fungovať tak ako má, potrebujeme isté pravidlá na to, ako ju riadiť. Autori výskumu v tomto prípade navrhujú dohľad vo všetkých fázach vývoja umelej inteligencie.

Posledným problémom je prísť na to, ako bude človek s umelou inteligenciou narábať. Umelá inteligencia by samozrejme nemala byť k ľuďom nepriateľská. V tomto bode je kritické nájsť spôsob, ako vytvárať pozitívne vzťahy obojstranne. Zároveň by sme však mali mať nad potenciálnou umelou inteligenciou absolútnu kontrolu.

„V našej práci sa venujeme problémom, s ktorými by sme sa na ceste k umelej inteligencii mohli stretnúť. Veríme, že umelá inteligencia by mala uprednostňovať etickosť, férovosť a mala by brať ohľad na blaho človeka,“ tvrdí Ozlem Garibay, vedúca výskumu.

Na štúdii vedci pracovali cez 20 mesiacov a získali názor 26 odborníkov v oblasti umelej inteligencie. Ako uvádza Garibay, táto štúdia je akousi výzvou pre vedeckú komunitu. Výskumníci v obore umelej inteligencie by už teraz mali hľadať systémy, ktoré by zaručili vývoj umelej inteligencie, ktorá je v súlade s našimi hodnotami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre