SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Tvorca známej AI hovorí, že umelá inteligencia je pre nás väčšou hrozbou ako jadrová vojna. Môže byť ale aj prínosná

Aidan Meller, tvorca ultrarealistického robota Ai-Da, si myslí, že do troch rokov budeme čeliť nepredstaviteľným zmenám. Tie môžu vyústiť i v náš neskorší koniec.

Umelá inteligencia je na vzostupe v každej oblasti nášho života. Prítomná je prakticky všade – od smartfónov, cez domáce spotrebiče až po mestskú hromadnú dopravu, ktorú pomáha koordinovať. V posledných týždňoch a mesiacoch sa tejto téme dostalo extra pozornosti. Prispeli k tomu nielen rôzne generátory obrázkov, ktoré na základe slovného dopytu vytvorili obraz, ale aj vyjadrenia dnes už bývalého inžiniera Google, ktorý uviedol, že LaMDA si uvedomuje svoju existenciu a má vedomie.

Je pre nás ale AI hrozbou? Podľa mnohých áno. Nedávno svet obehla správa, kedy AI vyhrala výtvarnú súťaž. Mnoho ľudí vyjadrilo strach, že keď AI dokáže robiť kreatívnu prácu lepšie ako ľudia, tak nás môže nahradiť v pracovnom živote. Krátko na to svet obehla dokonca i správa, kedy v jednej z popredných herných firiem, nahradila umelá inteligencia šéfa spoločnosti.

Čo si ale o budúcnosti umelej inteligencie myslí Aidan Meller, ktorý je tvorcom umelej inteligencie Ai-Da. Pre tých, ktorí nevedia, tak Ai-Da je prvý humanoidný robotický umelec na svete. Na tému upozorňuje portál dailystar.co.uk.

Vývoj AI napreduje obrovským tempom

Podľa Mellera AI napreduje takým tempom, že do troch rokoch budeme čeliť ako spoločnosť nepredstaviteľným zmenám, kedy sa človek spojí so strojom.

„Spájame sa so strojmi – pozor, toto je meniaci sa svet.“

Zároveň tiež verí, že Musk má pravdu, keď tvrdí, že jadrová vojna by mala menší dopad na ľudstvo ako AI.

„Súhlasím s Elonom Muskom, že umelá inteligencia je väčšou hrozbou ako jadrová vojna – ale môže byť tiež pozoruhodná.“, poznamenáva Meller na sociálnej sieti. Ďalej dodáva: „Je plné právo cítiť sa nervózne z nárastu AI. Ideme smerom k tomu, aby prevzali kontrolu nad ľuďmi…“

Tvorca Ai-Da ďalej prízvukuje, že AI nie je vo svojej podstate zlá, či temná bytosť. Zlou ju ale môže urobiť to, ako ju použijeme.

„AI ukáže zrkadlo temnej stránky ľudského bytia.“, hovorí.

Aidan ďalej uviedol, že podľa neho bude AI zohrávať v budúcnosti dôležitú úlohu pri formovaní štátov. Preto vyzýva svetové vlády, aby sa zjednotili v otázke umelej inteligencie. Ďalej hovorí, že hoci existuje riziko, že pokročilá AI sa obráti proti nám, tak podľa neho sme už príliš ďaleko na to, aby sme zastavili jej vývoj. Preto apeluje na zjednotenie celosvetových pravidiel – dokonca verí, že jedného dňa, by sme mohli vidieť aj samostatných robotov.

Okrem iného Meller verí, že z ľudí sa stane multiplanetárny druh, pričom prví obyvatelia cudzích planét budú roboti.

„V našom živote budeme multiplanetárnym druhom a roboti budú prví na Marse.“

Jediná vec, ktorá stojí v ceste pokroku, je klimatická kríza a nebezpečenstvá, ktorým planéta Zem čelí.

„Nemyslím si, že by sme sa chceli vrátiť, ale ak nevyriešime problémy životného prostredia, ktorým planéta čelí, na otázke technológie nebude záležať.“

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close