„Stal som sa obeťou podvodu,“ píše muž na Facebooku: Takto sa dostal k svojim peniazom späť!

Ak vás niekto oklame, dôležité je čo najrýchlejšie konať.

Ak sa stanete obeťou podvodu, aj takto môžete získať peniaze späť
Zdroj: Pixabay (QuinceCreative, Clker-Free-Vector-Images, Mohamed_hassan), Úprava: Vosveteit.sk

Online podvodníci využívajú čoraz sofistikovanejšie metódy na to, aby sa dostali k našim údajom alebo peniazom. Podvodné stránky, falošné e-shopy, či phishing, to všetko môžeme priradiť k najčastejšie sa objavujúcim sa formám podvodu. Stále by sme si však mali dávať pozor aj na “klasických” podvodníkov.  

S jedným takým sa stretol aj anonymný užívateľ na Facebooku, ktorý v skupine PODVODNÍCI-ZLODEJI-ONLINE PODVODY zdieľal svoju nedávnu skúsenosť s podvodníkom na inzerentom portáli Bazoš. Išlo o človeka, ktorý v inzeráte ponúkal smartfón iPhone 13 mini 128 GB, nový a nerozbalený za sumu 260 €.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Takto prebiehal modus operandi útoku

Muž vystupoval ako Dávid Pavelka a keď ho obeť kontaktovala, dohodli sa na prevode peňazí cez službu PayPal. Podvodník trval na tom, aby mu nemenovaná obeť poslala peniaze ako prevod peňazí rodine a priateľovi a hneď v prvý pracovný deň podvodník pošle mobilný telefón kuriérskou službou. Podvodník poskytol obeti svoju e-mailovú adresu, telefónne číslo a aj svoje meno. Podľa nemenovaného muža mohlo ísť o osobu vo veku 24 až 30 rokov.  

Pri nákupe z bazárov, akým je Bazoš alebo Facebook Marketplace, si dávajte veľký pozor na vyššie uvedený spôsob platby. Pri type platby “rodine a priateľovi” totiž služba PayPal nezabezpečuje ochranu kupujúceho. Inými slovami, dostať sa späť k svojim peniazom, je pomerne náročné a v mnohých prípadoch aj nemožné.

Obeť s podvodníkom telefonovala a v rámci hovoru ju podvodník previedol všetkými krokmi na založenie PayPal účtu a poslanie peňazí. Nemenovaný muž bol stále presvedčený, že mu iPhone pošle prvý pracovný deň. Podvodník mu garantoval, že mu v pondelok pošle doklad o odoslaní tovaru. 

“V pondelok 22.01.2024 v podvečer som podvodníka kontaktoval, keďže mi neposlal podľa dohody doklad z kuriérskej spoločnosti o odoslaní mobilu, ale neúspešne, keďže bol nedostupný. Volal som viackrát po pár minútových intervaloch, avšak opakovane bol nedostupný. Vtedy mi došlo, že som sa stal terčom podvodu,” Píše muž v príspevku na Facebooku.  

Muž následne urýchlene kontaktoval Bazoš a podarilo sa mu získať údaje podvodníka, ktorý svoj inzerát medzičasom zmazal. Portál dokonca poskytol mužovi aj všetky údaje o predošlých inzerátoch. V príspevku vysvetľuje, že malo ísť o “stovky zmazaných inzerátov”.  

Podvodník ponúkal na predaj všetko možné, od elektroniky, cez vstupenky a mnoho ďalších produktov.  

čo môžu podvodníci reálne urobiť s vašim číslom?
Zdroj: chingyunsong / Shutterstock.com, Pixabay (Leovinus, Mohamed_hassan)

Čo robiť, ak sa stanete obeťou podvodu?  

Ako sme už spomenuli, pri prevode peňazí rodine a priateľovi PayPal neposkytuje ochranu v prípade podvodnej transakcie. Muž platformu kontaktoval opakovane, no ani v jednom prípade nebolo jeho žiadosti vyhovené.  

Následne kontaktoval aj svoju banku, pričom na pobočke dostal informáciu, že najlepšie bude spísať reklamáciu transakcie. Ešte predtým však musel ísť na Obvodné oddelenie Policajného zboru a nahlásiť podvod. Po spísaní zápisnice sa muž vrátil do banky so zápisnicou, e-mailovou komunikáciou s podvodníkom, s výpismi z PayPal účtu a z účtu banky. Po prešetrení situácie vrátila mužovi plnú sumu.  

„Banka si všetky podklady preskenovala a začala reklamáciu vybavovať. To bol posledný krok z mojej strany, kedy som poskytol všetky údaje, aby došlo k vyriešeniu mojej situácie. Bol som súčinný s políciou, ktorá ma priebežne informovala. Podľa polície sa jednalo o SIM kartu zomrelej osoby, taktiež podvodník menil IP adresy pri každom inzeráte. O cca 2 mesiace mi prišiel výsledok z mojej banky, že moju podanú reklamáciu, po dôkladnom preskúmaní, vyriešili v môj prospech a reklamovanú sumu mi poukázali ešte v ten istý deň v plnej výške na môj účet. Nakoniec moja negatívna skúsenosť dopadla nad moje očakávania pozitívne.“, približuje svoju skúsenosť člen FB stránky PODVODNÍCI-ZLODEJI-ONLINE PODVODY.

Pozor na podvodné inzeráty 

Vyšetrovanie polície ukázalo, že páchateľ D. Pavelka používal na vykonanie podvodu SIM kartu zosnulej osoby a pri každom inzeráte menil IP adresu. Páchateľ s najväčšou pravdepodobnosťou vedel čo robí. Od muža pýtal za mobilný telefón sumu 260 €, čo je ešte v hranici priestupku. Od 266 € už ide o trestný čin. Ak sa však objaví viacero poškodených, suma sa sčíta a ak presiahne uvedených 266 €, prípad sa aj napriek tomu bude vyšetrovať ako trestný čin.  

Muž v príspevku upozorňuje na to, aby sme sa nenechali zlákať podozrivo lacnými ponukami. Ak už sa ale stanete obeťou podobného podvodu, nebojte sa celú vec riešiť. Môže ísť o zdĺhavejší proces, no nakoniec sa môže všetko dobre skončiť, rovnako ako v prípade tohto muža. Neposielajte peniaze vopred cez PayPal a iné služby tretích strán, hlavne ak nakupujete od niekoho, koho vôbec nepoznáte.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre