POZOR! Toto je nový SMS podvod, ktorý sa objavil v týchto dňoch. Ak naletíte, podvodníci vám vybielia bankový účet!

Ak vás osloví neznáma osoba cez SMS správu s touto ponukou, vedzte, že ide o podvod.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Online podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacich obetí. Bohužiaľ, neštíti sa im podviesť ani ľudí, ktorí sú v núdzi. Nedávno sme napríklad upozorňovali na modus operandi útoku, kedy sa podvodníci snažili oklamať ľudí, ktorí si potrebovali požičať peniaze. Bohužiaľ, obeť sa nedostala k sľubovaným peniazom, ale o ne prišla a zároveň boli zneužité aj jej osobné údaje.

Pozor na podvod s falošnou pracovnou ponukou

Najnovšie mobily Slovákov zaplavujú podvodné SMS správy, v ktorých sa podvodníci vydávajú za náborových pracovníkov. Za týmto rozosielajú potenciálnym obetiam podvodné správy, v ktorých ich informujú, že majú otvorených viacero pracovných miest.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V súčasnosti máme veľa otvorených pozícií, chceli by ste sa dozvedieť viac o pracovných pozíciách? Ak máte záujem, kontaktujte nás:..“, píše sa v podvodnej správe.

Ako kliknete na URL odkaz, tak ten je funkčný zväčša len niekoľko desiatok minút, nanajvýš hodín. Následne je stránka zväčša nedostupnou. Ale aj to stačí, aby ste sa stihli stať obeťou podvodu.

podvodna SMS sprava s ponukopu prace
Zdroj: Vosveteit.sk

Väčšinou potom, ako si otvoríte stránku, tak nasledujú dva scenáre. Prvým z nich je, že útočníkovi odovzdáte údaje priamo na webovej stránke, ktoré následne zneužije.

podvodna stranka registracia_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Druhým a rovnako častým scenárom je, že vyplníte krátky dotazník a následne vás kontaktuje náborový pracovník. Podvodník väčšinou s vami nadviaže komunikáciu cez jednu z chatovacích aplikácií, ako je napríklad WhatsApp či Telegram. Nie je ničím nezvyčajným, ak s vami následne strávi aj niekoľko hodín či dní, počas ktorých vás bude napríklad zaškoľovať a pomáhať vám zorientovať sa. Pri jednom z takýchto podvodov s nami náborový pracovník strávil dokonca dva dni, kým sme sa mu nepredstavili.

Samotný útok prebieha tak, že vás podvodník na druhej strane skúša, čo všetko ste ochotný spraviť, aby ste získali prácu. Zväčša vám dáva ľahké úlohy, prostredníctvom ktorých vám pripisuje finančné prostriedky na váš fiktívny účet, ak ich splníte. Môže ísť napríklad o prihlásenie sa k odberu videí na YouTube, preposlanie kódu inej osobe a podobne.

podvodnik s nami komunikuje a dava nam lahke ulohy
Zdroj: Vosveteit.sk

V skutočnosti sa ale s vami len hrá a snaží sa získať vašu dôveru. Keď má útočník istotu, že už vás má v hrsti, tak vám pošle podvodnú stránku, cez ktorú si môžete vybrať zárobok. Samozrejme, ide o podvodný web. Ten je často natoľko prepracovaný, že človek má tendenciu uveriť, že ide o regulárnu stránku. Samozrejme, ako zadáte údaje, tak tie útočník obratom zneužije a vám zostane nielen prázdny bankový účet, ale aj oči pre plač.

Majte preto na pamäti, že keď vás osloví neznáma osobou s ponukou, ktorá vyzerá dokonalo, tak s najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre