BezpečnosťSpravodajstvo

Spyware ako zákerný nástroj na krádež identity: Takto môžu kyberzločinci sledovať aj vás!

Spyware alebo aj špionážny softvér, je druh malvéru, ktorý umožňuje útočníkom sledovať prakticky celé vaše zariadenie.

Spyware je skratkou pre špionážny softvér a považuje sa za mimoriadne nebezpečný druh škodlivého softvéru. Ak sa dostane do vášho zariadenia, dokáže sa v ňom dobre schovať, pričom útočníkovi posiela nebezpečné množstvo informácií, informuje McAfee.

Spyware dokáže zistiť čo na zariadení robíte, prečíta si vaše správy a ak ho máte v smartfóne, útočníkovi môže poskytovať vašu polohu v reálnom čase. Okrem toho sa vie útočník nabúrať aj do vášho fotoaparátu a mikrofónu a sledovať vás aj cez tieto zariadenia.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento softvér však môže byť na prekvapenie aj úplne legálny. Niektoré programy alebo aplikácie vám umožňujú zariadenie sledovať a keď si takýto softvér zadováži majiteľ, potom je to úplne v poriadku. Zároveň je legálne, ak cez takýto sledovací softvér monitorujú rodičia svoje deti alebo šéf svojich pracovníkov. Dôležité v tomto smere je, aby mal užívateľ zariadenia vedomie o tom, že je podobným softvérom monitorovaný.  

Škodlivým a nežiadúcim sa spyware stáva v prípadoch, ak ho niekto dostane do vášho zariadenia bez vášho vedomia. Hackeri sa o to môžu pokúsiť cez falošné stránky alebo pirátske aplikácie. Spyware vám však do zariadenia môže nainštalovať aj žiarlivý partner alebo niekto blízky.  

Typov špionážneho softvéru je niekoľko, najbežnejším je však takzvaný keylogger. Ide o softvér, ktorý dokáže zaznamenávať stlačenia klávesnice, alebo ťuknutia do klávesnice na smartfóne. To je akýsi základ a potom môžu mať spywary rôzne dodatočné funkcie, napríklad sledovanie obrazovky, polohy, prístup k fotoaparátu, mikrofónu a ďalším.  

Spyware a krádež identity 

Jednou z najväčších obáv spojených s internetom, je krádež identity. V tomto smere by sa spyware nemal ani v najmenšom podceňovať. Kyberzločinec môže pomaly získavať o vás citlivé informácie, napríklad prihlasovacie údaje k účtom, platobné údaje a ďalšie. Tie môže nakoniec zneužiť proti vám. 

Zločinec môže vykonať neautorizované platby, otvoriť si nové bankové účty, alebo kompletne ukradnúť vašu identitu. Pod vaším menom môže vystupovať na internete a malvér šíriť napríklad vašim známym. Takáto forma útoku môže mať aj psychický dopad na človeka.  

Chrániť sa proti spywaru môžete najmä opatrnosťou na internete. Neklikajte na podozrivé odkazy, vyhýbajte sa neoficiálnym stránkam ponúkajúcim softvér, vrátane tých pirátskych. Podstatné je mať všetok používaný softvér aktualizovaný, od programov, aplikácií, cez prehliadače a operačné systémy. Pre minimalizovanie rizika infekcie alebo jednoduchšieho vysporiadania sa so spywarom, odporúčame kvalitný antivírový program.  

Nepodceňujte spyware 

Spyware je jedným z najzákernejších druhov malvéru, aký môžete do zariadenia dostať. Má schopnosť schovať sa pred bezpečnostnými opatreniami a čím dlhšie ho v zariadení máte, tým hlbšie do vášho súkromia môže potenciálny útočník zasiahnuť. Hoci sledovacie softvéry majú aj svoje legálne využitie, majú obrovský potenciál zneužitia, čo sa už dnes stalo bežnou praktikou.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close