„Spiaci agenti“ Antarktídy: Štúdia odhalila niekoľko oblastí, ktoré by v budúcnosti mohli napáchať problémy

Topenie ľadovcov so sebou nesie hrozbu zvyšovania hladín oceánov a problémov pre pobrežné oblasti.

Tieto regióny Antarktídy by mohli vyvolať výrazné problémy
Zdroj: Unsplash (Andreas Hauser, Cassie Matias), Úprava: Vosveteit.sk

Roztápanie ľadu na Antarktíde môže mať výrazný dopad na globálnu hladinu oceánov. V najnovšom výskume vedci zo Stanford University objavili ďalší proces, ktorý by mohol urýchliť topenie ľadovcov. Ten proces sa nazýva topenie ľadovcového lôžka, miesta kde sa pevnina stretáva s kilometre hrubým kontinentálnym ľadovcom nad ňou.

Vo svojom výskume sa zamerali na štúdiu oblastí, ktoré momentálne nestrácajú veľké množstvo ľadu, no v budúcnosti by sa situácia mohla zmeniť, ak by sa začali rozpúšťať výraznejšie. Jednou z takýchto oblastí je aj ľadovec Thwaites.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nemôžte očakávať že to, čo je dnes zamrznuté aj ostane zamrznuté,“ tvrdí Dustin Schroeder, jeden z autorov štúdie.

Simulácie použité pri výskume naznačujú, že topenie ľadovcového lôžka môže nastať aj v relatívne krátkom časovom úseku. Simulácie sa pokúšali zistiť, či by sa za časové obdobie sto rokov mohlo roztopiť výrazné množstvo ľadu. Autori zároveň upozorňujú na to, že okrem ich práce sa ďalšie štúdie nezameriavali na skúmanie toho ako a kedy môže dôjsť k začiatku roztápania. Prechod zo zamrznutého ľadu na topiaci sa ľad môže vytvoriť malé množstvo vody v oblasti lôžka, čo môže spôsobiť zošmyknutie ľadu.

Pohyb ľadu zároveň vytvára trenie, čo vedie k ďalším zmenám v teplote. Simulácie ukázali, že aj vo východnej časti Antarktídy, ktorá sa oproti západnej považuje za stabilnejšiu, sa nachádzajú regióny, ktoré by mohli byť ohrozené topením ľadovcového lôžka. Ide o oblasti Enderby-Kemp a George V Land. Ak by topenie ľadovcového lôžka nastalo, región Wilkes Basin by bol lídrom v globálnom zvyšovaní oceánskych hladín. Tento región sa nachádza v oblasti George V Land.

„Celá vedecká komunita sa zameriava na ľadovec Thwaites, ktorý by mohol napáchať veľa škôd, no v kontexte našej štúdie sme identifikovali oveľa provokatívnejšie ciele,“ vysvetľuje Schroeder.

Veľká neznáma

Vedci momentálne netušia, aké procesy by mohli odštartovať topenie ľadovcov pri lôžku, ani za aký čas by to stihli dokázať. Jedným z podozrivých sú zmeny v podmienkach oceánu. Autori štúdie vysvetľujú, že teplá voda sa s najväčšou pravdepodobnosťou nedostane do východnej časti Antarktídy spôsobom, akým zasahuje západnú časť kontinentu. Nenachádza sa však ďaleko, čiže celá situácia by sa mohla v budúcnosti zmeniť.

Simulácie však varujú, že topenie ľadovcového lôžka môže odštartovať naozaj miniatúrna zmena. Proces môže začať aj prakticky sám od seba. Preto autori predpokladajú, že topenie pri ľadovcovom lôžku by mohlo začať oveľa skôr, než sa predpokladá.

Štúdia je zároveň dôkazom toho, aké dôležité sú merania, pochopenie a modely teplôt oblastí, kde sa kontinentálny ľadovec stretáva s pevninou. Hlavne pochopenie podobných procesov by nám mohlo ukázať, ako bude vyzerať budúcnosť Antarktídy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre