SpravodajstvoVeda a výskum

Takto budú vyzerať mestá, ak nezastavíme globálne otepľovanie

Simulácie, ktoré sa objavili v novej štúdii, vyzerajú ako z filmu Vodný svet.

Globálne otepľovanie je jedným z najväčších problémov modernej doby. Nachádzame sa vo fáze, kedy sa vyžaduje okamžitá a drastická reakcia svetových vlád. Ak budeme problém ignorovať, vedci varujú, že do roku 2050 by mohli byť svetové pamiatky pod vodou.

Ako by to vyzeralo si môžete pozrieť na nasledujúcich záberoch, ktoré prináša portál Daily Mail.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Simulácie vyššie ukazujú scenár, v ktorom sa klimatické zmeny neriešia. Ak ľudstvo bude stále pokračovať na rovnakej ceste a nezníži sa počet emisií, ktoré produkujeme, dôjde k zvýšeniu teploty až o 3 stupne Celzia. V „lepšom“ prípade by mohlo dôjsť k zvýšeniu teplôt len o 1.5 °C.

Aj tento lepší prípad má ďaleko od idylky. Ak sa teploty zvýšia čo i len o 1.5 °C, dôjde k roztopeniu ľadovcov a zvýšeniu morskej hladiny. Aj v tomto prípade môže prísť na zaplavenie hlavných miest.

Zaujímavým prípadom je Plaza de la Catedral na Havane. Ak by sa teploty zvýšili o 1.5 °C, táto lokalita by ostala relatívne nezmenená. Ak by sa však zvýšili o 3 °C, bola by takmer úplne pod vodou.

Vyžaduje sa okamžitá akcia

Výskumníci tieto simulácie vytvorili preto, aby varovali pred urgentnou hrozbou globálneho otepľovania. Zároveň chcú touto simuláciou ukázať, čomu budú musieť pobrežné mestá čeliť, ak ľudstvo nezačne okamžite riešiť hrozbu globálneho otepľovania. Zároveň zisťovali, ktoré mestá budú zničené a ktoré ostanú nepoškodené zmenami.

Momentálne prebieha medzinárodná konferencia COP26. Tá bude prebiehať až do 12. novembra a na nej sa svetoví lídri rozhodnú, ako budú v prípade globálneho otepľovania postupovať.

Vyžaduje sa ale okamžitá a rázna akcia. Viacerí odborníci varujú, že ak sa nič nezmení, do roku 2050 budú stovky miest v riziku trvalého zaplavenia. Našej planéte dochádza čas. Ak by sme chceli znížiť emisie na úroveň, ktorú stanovila Parížska dohoda, museli by sme ich za osem rokov znížiť o polovicu.

Osem rokov je však málo na to, aby svetoví lídri naplánovali postup, uplatnili zákony a dosiahli naozajstné výsledky. Krajiny G20, zodpovedné za 80% globálnych emisií, sľubujú radikálne zmeny. V tomto prípade by však nestačilo ani to, ak by svoje sľuby naozaj dodržali. Teploty by sa síce znížili, ale stále nie dosť na to, aby sme sa vysporiadali s hrozbou globálneho otepľovania.

Globálne otepľovanie a jeho dôsledky
Pevnosť Lalbagh v Bangladéši. Zdroj: Climate Center Google

Potom sú tu krajiny ako Austrália, Brazília, Indonézia, či Mexiko. Tie sú označované ako „problémové“. Tieto krajiny neprišli s poriadnymi plánmi a ich sľuby sú ešte menej ambiciózne ako tie, ktoré predniesli v roku 2015.

Odborníci varujú, že hodiny tikajú a nasledujúce desaťročie bude pre ľudstvo rozhodujúce.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close