Špehuje vás niekto cez počítač? Ak áno, tak toto sú znamenia, ktoré vám napovedia, že musíte konať, lebo hacker vie, čo robíte!

Prostredníctvom našich počítačov nielen zdieľame kvantum citlivých údajov, ale aj pristupujeme k citlivým službám, napríklad k bankovým účtom. Pozrite sa preto na znaky toho, že niekto monitoruje vašu aktivitu. Takto sa bude správať váš počítač!

spehovanie pocitaca a sukromie
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Nedávno sme sa spolu pozreli na to, ako si overiť či vás niekto na vašom iPhone sleduje alebo nie. Hovorili sme si tam dosť zaujímavé informácie a uviedli sme si aj jednu dosť podstatnú funkciu, ktorá vám pomôže poľahky odhaliť, či niekto monitoruje, čo robíte.

Dnes sa zameriame na počítače a notebooky. Spolu s portálom clario.co vám teraz povieme, aké sú najbežnejšie znamenia, že vás niekto na vašom notebooku či počítači sleduje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Špehuje vás niekto na vašom notebooku či počítači? Toto si všímajte

Batéria na vašom notebooku sa vybíja veľmi rýchlo

Ak sa na vašom zariadení nachádza nejaká „špehovacia aplikácia„, následkom môže byť aj to, že sa batéria vybíja rýchlejšie, než zvyčajne. Ale zase treba brať v úvahu, že to hneď neznamená, že hneď vás práve niekto špehuje, možno je už len zariadenie staršie a jeho starnutie sa odrazilo aj na batérii. Mali by ste ale spozornieť, lebo tento typ softvéru využíva často nielen internetové pripojenie, ale aj rôzne funkcie vášho počítača, aby vás monitoroval.

Zariadenie sa často prehrieva

Ďalším takýmto znakom môže byť práve časté prehrievanie zariadenia. Ak sa to deje často, určite zbystrite pozornosť. K prehrievaniu dochádza preto, lebo softvér využíva rôzne komponenty vášho zariadenia, čo si vyžaduje zdroje počítača.

Aplikácie sa správajú divne

Toto znamenie tiež netreba brať na ľahkú váhu. V prípade, že sa aplikácia len tak samovoľne vypne alebo zamrzne, neveští to nič dobré a práve dôvod môže byť pokojne ten, že vás niekto na notebooku sleduje. Častým znakom napríklad je, že potom, ako spustíte antivírusový program, tak vám zamrzne počítač. Všímajte si ale aj správanie ďalších aplikácií.

Zariadenie je pomalé

To, že je zariadenie pomalé, je väčšinou spojené s plným úložným priestorom alebo s tým, že požadujete od zariadenia, aby toho robilo až príliš veľa. Skúste si niečo z notebooku vymazať, ak to však nepomôže, je veľká šanca, že vás naozaj niekto sleduje. Tento fenomén rovnako súvisí s tým, že spyware či iný nebezpečný softvér, využíva zdroje vášho zariadenia v dôsledku čoho, nemáte dostatok výkonu pre iné bežné úkony.

Webkamera vás svojvoľne natáča

Ak zistíte, že vás webkamera len tak natáča, určite zbystrite pozornosť. Rovnako aj si všímajte, či sa kamera vášho zariadenia nezapína náhodne. Je to pravdepodobne spôsobené neoprávneným prístupom k vášmu počítaču, všetky oficiálne aplikácie sa najprv spýtajú na povolenie a až potom majú prístup k webkamere. Prípadne sa pozrite cez Nastavenia počítača, ktoré aplikácie majú povolený prístup ku kamere vášho zariadenia. Ak je medzi nimi aj taký softvér, ktorému ste toto oprávnenie neudeľovali, je na mieste rozmýšľať, či nejde o spyware. K týmto nastaveniam sa dostanete cez kartu Súkromie a zabezpečenie. Následne kliknite na Povolenia aplikácií a možnosť Kamera.

Špehuje vás niekto cez webkameru? takto to zistíte!
Zdroj: Pixabay (TheDigitalArtist, Aksa2011), Úprava: Vosveteit.sk

Nepravidelné blikanie

Blikanie svetla a monitora môže byť spôsobené bežným používaním zariadenia, nie však nepravidelné. Nepravidelné blikanie skôr naznačuje, že vás môže niekto špehovať. Napríklad preblikávanie monitora môže znamenať, že niekto cudzí si spravil snímku vašej obrazovky. Túto situáciu určite nepodceňujte, je častejšou, než sa zdá.

Vyskakovacie okná na pracovnej ploche

Okná, ktoré na vašu plochu „len tak“ vyskočia, môžu byť špionážne, môžu mať za cieľ vás nalákať na inštalovanie si malvérovej aplikácii.

Zmenená domovská stránka prehliadača

Ak sa náhle zmení vaša domovská stránka vo webovom prehliadači, je veľká šanca, že ste sledovaný.

Webový prehliadač vás presmeruje na rôzne webstránky

Ak vás prehliadač presmeruje na inú stránku, ktorá môže pokojne aj vyzerať bezpečne, znamená to hrozbu. A určite buďte veľmi obozretný. Obzvlášť pozor si dávajte, ak sa to deje pravidelne. Útočníci sa vás môžu snažiť presmerovať napríklad na phishingový web, aby získali od vás citlivé údaje, napríklad prihlasovacie údaje.

hacker prihlasovacie udaje
Zdroj: N team / shutterstock.com a BlueberryPie / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

V zariadení máte nainštalované neznáme programy

V prípade, že sú na vašom zariadení nainštalované nejaké nové neznáme programy či aplikácie, pravdepodobne je zariadenie hacknuté. A taktiež je tu veľká šanca, že ste sledovaný cez notebook. Takto nainštalovaný softvér ale môže byť dobre schovaný. Základom preto je, aby ste z času na čas otvorili Správcu aplikácií a pozreli sa, čo všetko máte nahráte vo vašom počítači. Ak identifikujete neznámy softvér, odstráňte ho a následne preskenujte vaše zariadenie.

Podozrivá aktivita prehliadača

Podozrivá aktivita je ďalším náznakom, že sa niekto pokúša dostať k vašim údajom. Podvodníci môžu pomocou rôznych nástrojov, celkom ľahko ukradnúť vaše súkromné údaje, prihlasovacie údaje, otvárať rôzne weby a podobne. Dávajte si preto pozor, ak spozorujete aktivitu, ktorá vám nie je známa.

Správy o útoku ransomvéru

Hackeri vedia blafovať, aby vás prinútili zaplatiť výkupné. Avšak skutočná správa o ransom útoku, už je naozaj veľký problém.

Správca úloh je vypnutý

Deaktivovaný správca úloh, či monitor aktivity je bežným znakom toho, že je vaše zariadenie infikované. Práve tieto aplikácie, vám majú poskytnúť prehľad o tom, aké programy sú spustené na vašom počítači. 

ako zistiť, či má niekto prístup k vášmu PC na diaľku?
Zdroj: Vosveteit.sk

Programy sa spúšťajú náhodne alebo pri štarte

Niekedy, keď je zariadenie napadnuté, vedia byť programy spustené náhodne, tieto programy bývajú nebezpečné. Útočníci často sú schopní spustiť špehovacie aplikácie na pozadí zariadenia pričom nemusia spotrebúvať veľa zdrojov počítača. A preto by ste sa mali pozrieť aj na to, aké aplikácie sa spúšťajú automaticky po jeho spustení, ak máte podozrenie na nebezpečný softvér vo vašom zariadení.

Spravca uloh zastavenia aplikacie pri starte
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo robiť, ak máte v zariadení vírus? Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako môžete škodlivý vírus odstrániť z vášho zariadenia. Zároveň nám dovoľte, upozorniť aj na to, že aby vás niekto mohol špehovať, tak nemusí byť fyzicky vo vašom počítači. Mnoho útočníkov sa napríklad snaží získať prístup k vášmu Google účtu, ktorý aktívne ukladá vašu online aktivitu. Preto sa oplatí overiť si, či pristupujete k vášmu Gmail účtu len vy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre