Bezpečnosť

Ak s niekým zdieľate počítač, tak pravdepodobne vidí, čo robíte aj na smartfóne. Umožňuje mu to táto funkcia!

Vašu online stopu zo smartfónu je možné sledovať aj z počítača.

Súkromie v kybernetickom priestore je čoraz viac diskutovanejšou témou. Dôvodom sú rôzne online pokusy o podvod, s ktorými sa môžeme stretnúť na dennom poriadku. Môže ísť napríklad o falošné SMS správy, prostredníctvom ktorých sa útočníci snažia získať citlivé údaje, napríklad z bankových kariet, či sociálne inžinierstvo, kedy nás podvodník aktívne osloví a snaží sa nás zmanipulovať tak, aby z toho vyťažil nejaký prospech. Tých druhov podvodov je ale oveľa viac.

Jedným z podvodov, ktorý mnohí podceňujú, je online stalking. Pre tých, ktorí nevedia, tak vo svojej podstate ide o formu obťažovania alebo prenasledovania prostredníctvom internetu a iných digitálnych prostriedkov. Málokoho by ale napadlo, že tohto online podvodu sa nedopúšťajú len hackeri či online podvodníci, ale často aj členova domácnosti. Môže ísť napríklad o žiarlivého partnera alebo partnerku, ktorí chcú mať svoju polovičku neustále pod kontrolou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Môže vás niekto špehovať zo spoločného počítača, čo robíte na smartfóne?

Naše smartfóny máme neustále po ruke, najčastejšie vo vrecku nohavíc. To môže v nás vyvolávať falošný pocit, že to, čo robíme v telefóne, sa nikto ďalší nemôže dozvedieť. Prezradíme vám ale, že to nie je celkom tak. Pravdepodobne aj vy používate Gmail. Ide o e-mailového klienta, bez ktorého je používanie Android smartfónu praktiky nemožné, teda ak chcete využívať všetky funkcie telefónu, ktoré ponúka.

Práve Google účet je kameňom úrazu. Možno ste to nevedeli, ale vaša online aktivita, sa predvolene ukladá aj do Google účtu, kde cez nastavenia sa môžete pozrieť, čo ste robili online. V rámci tejto aktivity ale nájdete nielen to, čo robíte na počítači, ale aj na smartfóne. Zvedavému členovi domácnosti stačí, aby ste používali rovnaký e-mail na oboch zariadeniach. Následne, ako si otvorí kartu s online aktivitou na vašom účet, tak môže sledovať, čo robíte na internete. Pomocou pár klikov cez kartu Aktivita na internete a v aplikáciách, uvidí druhá osoba všetko, čo robíte na internete a to bez ohľadu na to, na akom zariadení.

Samozrejme, ako môžete vidieť vyššie na prvej snímke, tak človek s prístupom k vášmu Gmail účtu, môže sledovať aj vašu polohu či históriu na YouTube. Okrem iného, môže si potenciálne pozrieť aj históriu prehliadania internetu, prihlásiť sa do rôznych služieb, do ktorých sa prihlasujete cez váš Gmail účet a podobne. Doslova mu dávate prístup k vašej digitálnej stope.

Čo robiť, ak nechcete, aby niekto z počítača pristupoval k tomu, čo robíte na smartfóne?

Najjednoduchším riešením je, aby ste sa odhlasovali z vášho Gmail účtu a samozrejme, zakáže uloženie prihlasovacích údajov do prehliadača k vášmu účtu. Alternatívnym riešením je, že si vypnete zbieranie vašej online aktivity do vášho účtu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close