Špeciálny laser odhaľuje históriu našej planéty: Čo sa vedci dozvedeli z 4-miliárd rokov starej časti kôry?

V juhozápadnej časti štátu Washington sa nachádza kus zemskej kôry, ktorý je starý približne rovnako, ako celá planéta.

Pomocou špeciálneho lasera vedci odhalili stopy prastarej zemskej kôry
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Pomocou špeciálnej laserovej technológie vyžarujúcej lúče tenšie ako ľudský vlas, sa vedcom z Curtin University podarilo objaviť stopy zemskej kôry staré takmer ako celá planéta. Dôkazy získali analýzou zrniek piesku z pláží v juhozápadnej časti štátu Washington.

Štúdia by mohla pomôcť objasniť, ako sa z neobývateľnej mladej Zeme stal svet s bohatou biodiverzitou. Lasery vedci použili na vyparenie častí individuálnych zrniek piesku, čo vedcom umožnilo nahliadnuť do geologickej histórie regiónu, v ktorých zrnká objavili. Výsledky naznačujú existenciu až 4-miliárd rokov starej časti zemskej kôry s približnou rozlohou Írska.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Objavená časť prastarej zemskej kôry podľa autorov štúdie dokázala prežiť niekoľko horotvorných činností a stále sa nachádza desiatky km pod juhozápadnou časťou amerického štátu Washington. Analýza časti kôry zároveň poukázala na výraznú zmenu, ktorou si pred približne 4-miliardami rokov Zem prešla. V tomto období sa pomaly končilo veľké bombardovanie, teda časté dopady meteoritov. Zemská kôra sa pomaly stabilizovala a začali sa objavovať podmienky, ktoré neskôr viedli ku vzniku prvého života.

Neskoré veľké bombardovanie je označenie pre dobu pred 3,8 až 4,1 miliardami rokov. V tomto období boli planéty vnútornej sústavy (pozn. redakcie: Merkúr, Venuša, Zem, Mars), bombardované veľkými asteroidmi. V tomto období vznikla na Mesiaci väčšina impaktných kráterov, ale aj regióny, ktoré neskôr zaliala láva a stali sa z nich mesačné moria.

Predpokladá sa, že v období veľkého bombardovania boli obežné dráhy plynných planét blízko pri sebe a obklopovalo ich množstvo asteroidov – ostatkov po formácií Slnečnej sústavy. Dôsledkom gravitačných interakcií sa však asteroidy dostali do vnútornej časti sústavy, kde zasahovali všetky planéty.

Dopad veľkých asteroidov môže výrazným spôsobom ovplyvniť procesy prebiehajúce na planéte. Preto sa predpokladá, že život na Zemi začal vznikať až v dobe, kedy sa Slnečná sústava a Zem upokojila.

Dôležitá hranica

Autori štúdie tvrdia, že ich výskum je prvý svojho druhu a žiadna väčšia štúdia sa skúmaním tohto regiónu nezaoberala. Keď svoje výsledky porovnávali s dostupnými dátami, objavili niekoľko fascinujúcich poznatkov.

„Okraj prastarej zemskej kôry sa zdá byť dôležitou hranicou, ktorá riadi rozloženie ekonomicky dôležitých minerálov,“ vysvetľuje doktor Milo Barham, ktorý dohliadal na výskum.

Dodáva, že rozpoznanie prastarých pozostatkov zemskej kôry by mohlo byť v budúcnosti kritické pre hľadanie dôležitých zdrojov. Študovať históriu Zeme je ale z hľadiska vedy náročné kvôli obdobiu, ktoré od vzniku planéty uplynulo. Predpokladá sa, že Zem vznikla pred približne 4.5-miliardami rokov a za ten čas geologické procesy zmenili jej tvár takmer na nepoznanie. Ak však chceme pochopiť život nielen na našej planéte, ale aj na iných svetoch, výskum histórie našej planéty je mimoriadne dôležitý.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre