Ako vyzerala Slnečná sústava vo svojich začiatkoch? Títo vedci sa pokúšajú nájsť odpoveď zaujímavým spôsobom
Naša sústava nevyzerala vždy tak, ako ju vidíme dnes
Už pomerne dlhú dobu astronómovia vedia, že planéty našej Slnečnej sústavy nevznikali v takom zoradení, v akom ich môžeme vidieť dnes. To ako boli presne zoradené sa snažia vysvetliť rôzne vedecké hypotézy, ako napríklad Grand Tack, alebo model Nice. Vedci sa však snažia prísť na nový spôsob, akým by mohli pochopiť vznik Slnečnej sústavy a používajú pri tom kompozíciu meteoritov, píše portál Universe Today.
Štúdia je vedená Janom Renderom, ktorý si uvedomil tri zásadné veci. Prvou je, že všetky meteority, ktoré ku nám prišli vznikli v asteroidovom páse. Medzi Marsom a Jupiterom. Druhou kľúčovou informáciou preňho bolo, že samotný asteroidový pás vznikol vďaka materiálu z celej Slnečnej sústavy. Treťou informáciou je, že dokážu pomocou meteoritov zistiť, odkiaľ asteroidy v páse prišli.
Vznik Slnečnej sústavy
Ak zistia kompozíciu meteoritu a dokážu ho vystopovať ku konkrétnemu asteroidu v páse, potom môžu odhadnúť, čo sa stalo s asteroidmi podobného typu. Predpokladá sa, že by sa v páse mohla nachádzať až stovka rozdielnych typov asteroidov. Tím vedcov hľadal neodýmium a zirkón. V materiáli, ktorý vznikol ešte pred Slnečnou sústavou tieto dve látky vo väčšine prípadov chýbajú. Vďaka tomu vedia vedci lepšie pochopiť, kedy a kde študovaný materiál mohol vzniknúť.
Výsledky zloženia asteroidov nakoniec previazali s inými modelmi, ktoré popisovali ako samotný asteroidový pás mohol vzniknúť. Podľa modelov tiež zistili, ku ktorej z planét rannej Slnečnej sústavy boli asteroidy najbližšie, vďaka čomu vytvorili mapu, ktorá popisuje presuny planét v mladej Slnečnej sústave.
Ich výskum však ani zďaleka neskončil. Tím pri výskume použil meteority, ktoré dopadli na Zem. Na jednu stranu si tím vedcov myslí, že ide o jedinečné riešenie, ako sa dopracovať k novým odpovediam, no zároveň si uvedomuje, že ďalšie dôkazy môžu existovať vo vesmíre, možno aj niekde v blízkosti Zeme.
Komentáre