Sme vo vesmíre sami? Astronómovia našli 85 potenciálnych svetov, kde by mohol byť prítomný aj život

V rámci nového prieskumu sa vedci zameriavali na tie planéty, ktoré sa od svojej hviezdy nachádzajú o niečo ďalej.

mimozemsky svet
Zdroj: Dima Zel / Shutterstock.com a Phongsak Meedaenphai / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Astronómovia z University of Warwick odhalili 85 planét za hranicami našej Slnečnej sústavy. Momentálne ide len o kandidátov, čo znamená, že ich existenciu musia potvrdiť ďalšie pozorovania. Ak by sa však existencia planét potvrdila, mohli by sme poznať 85 nových svetov, ktoré môžu mať primerané teploty pre vznik života.  

Nové exoplanéty odhalil satelit TESS (pozn. redakcie: Transiting Exoplanet Survey Satellite). Tento satelit odhaľuje nové planéty pomocou takzvanej tranzitnej metódy, teda keď planéta prejde popred svoju hviezdu a tým sa jej jasnosť o kúsok zníži. Noví kandidáti na exoplanéty majú veľkosť podobnú Jupiteru, Saturnu a Neptúnu, no sú oveľa chladnejšie, než iné podobné planéty.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na potvrdenie exoplanéty astronómovia bežne potrebujú tri tranzity, teda tri prechody planéty popred hviezdu. To zároveň znamená, že na planéte prešli tri roky počas pozorovania. V rámci nového prieskumu však vedci cielili na planéty, ktoré za rovnaký čas obehli okolo planéty len dvakrát. Znamená to, že sa nachádzajú ďalej od hviezdy a tým pádom sú aj chladnejšie.  

Astronómovia predpokladajú, že všetkých 85 planét má dĺžku roka medzi 20 až 700 dňami. Pre porovnanie, väčšina podobných objavených exoplanét má dĺžku roka medzi 3 až 10 dňami.  

Nové exoplanéty môžu mať ideálnu teplotu pre život

Každá hviezda má svoju obývateľnú zónu, čo je ideálna vzdialenosť, v ktorej planéta dostáva správne množstvo energie na to, aby mohla na jej povrchu existovať voda. V rámci tejto štúdie sa vedci zamerali práve na exoplanéty, ktoré by sa v tejto zóne mohli nachádzať. Ich prieskum odhalil 85 kandidátov, z ktorých je 60 exoplanét úplne nových a 25 už odhalilo v dátach satelitu TESS niekoľko nezávislých výskumov. Ako sme už spomenuli, existencia týchto exoplanét ešte nie je na 100% potvrdená, no autori štúdie veria, že sa potvrdí ďalšími pozorovaniami.  

“Prácu sme začali tým, že sme rozbehli špeciálny algoritmus na vzorke 1,4-miliónov hviezd. Po prvotných procesoch nasledoval prísny vylučovací proces, v rámci ktorého sme pôvodný počet výsledkov zúžili na 85 sústav, ktoré by mohli okolo seba mať exoplanéty, ktoré spadajú do našich kritérií,” tvrdí Faith Hawthorn, jedna z autorov štúdie.  

Výskumníci majú v rukách veľa dát, ktoré sú vhodné pre ďalšie výskumy. Autori štúdie preto v práci pokračujú aj naďalej a v ďalších krokoch sa pokúsia definitívne potvrdiť, či exoplanéty skutočne existujú a či majú podmienky podobné tým našim.  

Objav prichádza v dobe, kedy majú astronómovia nastavený hľadáčik aj na exoplanéte K2-18 b. Predpokladá sa, že na tejto exoplanéte existuje voda. Webbov vesmírny teleskop odhalil aj stopy látky, ktorá u nás na Zemi vzniká len cez život. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre