SpravodajstvoVeda a výskum

Život vo vesmíre by sme mali hľadať v sústavách s viacerými planétami, myslia si to vedci a majú na to rázny dôvod

Sústavy, podobné tej našej, sú vo vesmíre extrémne vzácne

Nová štúdia naznačuje, že sústavy s viacerými planétami môžu mať okrúhlejšie obežné dráhy, čo znamená pokojnejšiu minulosť danej sústavy. Astronómovia zistili, že ak sa v hviezdnej sústave nachádza len jedna planéta, alebo planéty s nepravidelnými obežnými dráhami, prezrádza to isté nepokoje v danej sústave, píše portál Science News. 

Zároveň výskum naznačuje, že väčšie množstvo planét mohlo ochrániť aj našu Zem pred tragickou udalosťou a práve vďaka nim sa mohol na našej planéte vyvinúť život. Výskum vedie astronóm Uffe Grae Jorgensen, z Niels Bohr Institute v Kodani.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vhodné sústavy

Do dnešného dňa sa podarilo objaviť viac ako 4-tisíc exoplanét, no väčšina z nich má sploštenú, či excentrickú obežnú dráhu. Ide o obrovský rozdiel, najmä v porovnaní s okrúhlymi obežnými dráhami našej Slnečnej sústavy. Jorgensen však zistil, že naša sústava nepatrí medzi kozmické kuriozity. Perfektne okrúhle obežné dráhy sú totiž charakteristickým znakom sústavy, v ktorej sa nachádza väčšie množstvo planét. Zároveň zistil, že čím viac planét sa v sústave nachádza, tým je ich obežná dráha lepšia.

„Aj predošlé výskumy nachádzali spojitosti s množstvom planét v sústave a ich obežnými dráhami. Ide o mimoriadne dôležitú informáciu. Ukazuje nám totiž, aká je pravdepodobnosť, že sa v sústave odohrá katastrofická situácia, alebo či planéty vydržia v pokoji dosť dlho na to, aby sa na jednej z nich vytvoril život,“ hovorí astrofyzik Diego Turrini.

Na druhú stranu, ak by sme vo vesmíre hľadali sústavu s rovnakým počtom planét, ako má naša, zistili by sme, že sú extrémne vzácne. Doteraz sa astronómom podarilo odhaliť len jednu sústavu, ktorou je TRAPPIST-1. V tejto sústave sa nachádza sedem planét, ktoré sa veľkosťou podobajú na Zem. Jorgensen odhaduje, že v našej galaxii sa môže nachádzať len 1% sústav, ktoré majú rovnaký počet planét, ako tá naša.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close